Спасиха от събаряне тази къща
До тази развръзка се стигна след силен обществен натиск
Старата къща на ул. "Стара планина" №9 ще бъде спасена от събаряне и на нейно място няма да се появи планираната 7-етажна сграда. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на личната си страница във Фейсбук в четвъртък.
До тази развръзка се стигна след силен обществен натиск, който принуди главния архитект на София Богдана Панайотова да оттегли разрешението за строеж. За казуса сигнализира бившият шеф на Столичния общински съвет и настоящ депутат от ГЕРБ Георги Георгиев. Кметът Терзиев пояснява, че решението за строеж на нова сграда, издадено през ноември от временния главен архитект Богдана Панайотова, е отменено и къщата е напът отново да се сдобие със защитен статут. Последната дума може да има съдът, ако решението се обжалва. Старата къща се свързва исторически с Кемал Ататюрк и неговите връзки с България.
"Помня добре битките, които водихме за спасяването на тази знакова за София къща. Преди няколко години кметът Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков поискаха възобновяване на сваления статут на сградата като паметник на културата. НИНКН стартира процедурата, а за да бъде запазена сградата през това време, арх. Здравков издаде заповед за служебно изработване на подробен план. Така беше спряна възможността за издаване на разрешение за строеж. Сложна серия от процедури – с една цел, опазване на една от малкото сгради в София, която още след построяването ѝ в началото на 20 в. се появява на специално издадена пощенска картичка", написа Георгиев във Фейсбук.
Уж „Спаси София“, а унищожават знакова къща
Той упрекна Терзиев и настоящата администрация за заплахата от събаряне на къщата.
"В последните седмици, новото ръководство на Столична община и направление „Архитектура и градоустройство“ е предприело друга серия от процедури, които са премахнали всички защити върху къщата. Първо е отменена заповедта на арх. Здравков, която спираше издаването на разрешение за строеж (октомври 2024 г.) и после, е издадено и самото разрешение за строеж (ноември 2024 г.)", допълва Георгиев.
След това в публикация във Фейсбук от район "Оборище" информираха, че във връзка с появила се информация в социалните мрежи относно знаковата къща, са проверили случая. "Разбрахме, че е издадено разрешение за строеж и къщата е заплашена от разрушаване. По този повод се свързахме с Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), а оттам ни информираха, че има процедура за нейното обявяване за паметник на културата", посочват от район "Оборище".
Оттам добавят, че са уведомили и.д. главния архитект на София Богдана Панайотова за това и тя ги е уверила, че при тези обстоятелства разрешението за строеж ще бъде оттеглено.
Същевременно от Столична община съобщиха, че временният главен архитект Богдана Панайотова оттегля издаденото разрешение и започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка и всички действия на администрацията на Направление по "Архитектура и градоустройство (НАГ).
"Във връзка с възникналия обществен интерес по повод издаденото от НАГ разрешение за строеж на основание на съдебно решение за сграда на ул. „Стара планина“ 9 и постъпило в Столична община писмо от НИНКН, с което ни уведомяват, че след исканото от кмета на София Васил Терзиев от март 2024 г. преразглеждане на отнетия статут и регистрация на сградата като паметник на културата, НИНКН ще предложи на Министерство на култура на следващо заседание на специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство да определи сградата като единична недвижима културна ценност", пише в съобщението на Столична община.
В четвъртък изпълняващият длъжността кмет на район "Оборище" Милена Алексиева обяви пред журналисти, че са пуснали жалба от името на район "Оборище". "С това обжалваме разрешението за строеж и настояваме то да бъде отменено. Преди малко получихме решението на НАГ, с което главният архитект отменя разрешението за строеж", обясни Алексиева.
Като мотив за решението на главния архитект се използва именно жалбата на районния кмет.
Всички тези действия обаче дават възможност за обжалване от страна на инвеститора и начало на съдебен процес. Заповедта на главния архитект може да се обжалва в двуседмичен срок.
Часове след публикацията на Георгиев във вторник с такава излезе и блогърът Боян Юруков, който детайлно следи строителството в София. В нея той посочва, че отговорността за заплахата от разрушаване на къщата е още от управлението на ГЕРБ. "Още на 7 юни 2018 г. има издадена виза за проектиране на това място с тези параметри", посочва Юруков и допълва, че заради действията на бившия кмет Йорданка Фандъкова и тогавашния главен архитект Здравко Здравков общината е загубила съдебни дела, свързани с къщата.
В публикацията си от четвъртък кметът Васил Терзиев се позовава на публикацията на Юруков и от своя страна упреква ГЕРБ за ситуацията. "Отговорът на въпроса как стигахме дотук е прост: чрез действията на ГЕРБ и предишното управление на Столичната община. И това не е валидно само за тази къща, това е управленският подход на ГЕРБ - създаваш проблеми, заради липса на каквато и да е мисъл, или по-лошо, заради злонамереност, и после, в зависимост от публичното мнение, започваш да използваш административните бухалки, за да спреш даден проект. Проект, който изначално е станал възможен заради твоите действия", написа Васил Терзиев.
Според новия кмет на София след като през годините бившият главен архитект и СОС свалят защитения статут на къщата, одобряват Подробния устройствен план, издават виза за проектиране, одобряват инвестиционния проект и правят възможно събарянето на къщата, ГЕРБ решават да не издадат разрешително за строеж.
"Започват съдебни дела, които Столична община губи на всяка инстанция, и съдът указва, че Столична община трябва да издаде разрешение за строеж. Нещо, което бившият главен архитект Здравков отказва да направи и започват административни глоби. И това се влачи години наред", пояснява Васил Терзиев.
По думите на кмета след като случаят добива публичност, Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) официално е поел ангажимент да предложи възстановяване на статута на недвижима културна ценност за сградата на ул. "Стара планина".
"Това стана възможно благодарение на действията на Столичната община, на районната администрация, на общински съветници, както и на публичната подкрепа и натиск от страна на всички вас", посочва кметът
Там сега не играят пари, играят огромни пари. НАП и ДАНС защо не хвърлят едно око на инвестторите.