Най-накрая! Горно Езерово ще има канализация
Кметът Димитър Николов и министър Нона Караджова подписаха договор за изпълнение на „Интегриран проект за управление на питейните и отпадъчните води в квартал Горно Езерово”.
Горно Езерово се намира на южния бряг на Бургаското езеро, наричано още Вая. Кварталът никога не е имал канализационна мрежа за събиране и отвеждане на битовите и дъждовните отпадъчни води. Битовите отпадъчни води от домакинствата се събират в септични ями или попивни кладенци, разположени на територията на съответните имоти. От години водата в септичните ями, която е замърсена с биологични и химични примеси, се пропива в почвата и замърсява подпочвените води.
Инвестиционният проект е на стойност 11 200 000 лв. и предвижда цялостното изграждане на канализационна мрежа и Пречиствателна станция за отпадъчни води в Горно Езерово. Това ще доведе до включване на цялото население на жилищния квартал към съвременна канализационна мрежа и пълен обхват и пречистване на генерираните отпадъчни води.
Друг голям проблем, който проектът решава, е този с напълно амортизираната водопроводна мрежа на квартала и големите й загуби.
Вътрешната мрежа на Горно Езерово е изградена основно от азбесто-циментови тръби, положени през далечната 1972 г. Съществуват и улици, по които въобще не минават водопроводи. За отстраняване на авария в даден участък се налага спиране на водоснабдяването в голям район.
„При всичките ми срещи с
хората от Горно Езерово този беше посочван като най-големия им проблем.
Най-накрая те ще имат модерна канализация, каквато заслужават. Важно е също
това, че ще подобрим екологичното състояние на езерото Вая. Проектът ще има и
превантивно действие при предотвратяване на наводнения”, заяви кметът Димитър
Николов.
Обхватът на основните инвестиционни дейности в рамките на проекта е следният:
* Изграждане на главни канализационни колектори – битова канализационна мрежа (2 бр.) – 1 840 м.;
* Изграждане на второстепенна канализационна мрежа – битова канализационна мрежа (37 бр.) – 7 526 м.;
* Изграждане на довеждащ колектор – битова канализационна мрежа – 108 м.;
* Изграждане на отливен канал – битова канализационна мрежа – 21 м.;
* Изграждане на второстепенна канализационна мрежа – дъждовна канализация (23 бр.) – 5 907 м.;
* Изграждане на ПСОВ;
* Реконструкция на водопроводната мрежа на квартала – 9 391 м. (в това число главни водопроводни клонове – 1 515 м., второстепенни клонове – 7 748 м. и довеждащ водопровод до ПСОВ – 129 м.).