Напукани устни – как да поддържате хидратацията им през цялото време
Студен вятър, ниски температури, изкуствена топлина в домовете и офиса – всичко това се отразява сериозно на кожата, причинявайки дехидратация, сухота и лющене. Особено потърпевши от тези фактори са устните, които са една от най-деликатните зони на лицето и изискват постоянна грижа. Но ключът към хидратираните и красиви устни не се крие само в познатия балсам, а в правилната рутинна грижа.
За съжаление, напуканите устни могат да се появят при всеки. Една от най-големите причини за тях е постоянното облизване, което хидратира зоната за кратко, но в крайна сметка води до по-голяма дехидратация, ново облизване и така се заформя един постоянен и порочен цикъл. Всъщност има други начини, по които да поддържаме хидратацията на устните си, за които ще ви споделим днес.
Но първо, защо устните ни се напукват?
Устните са особено податливи на изсушаване и напукване, защото нямат същия горен слой от кератин и пори, произвеждащи масло, както останалата част от кожата ни. Поради това те са уязвими към елементите на околната среда, включително слънце, вятър, ниски и високи температури. Тъй като имат още по-малко бариери срещу външния свят, необходимостта от допълнителна защита на устните е особено важна.
Може също така да сте пристрастени или алергични към вашия балсам за устни, което да допринесе за постоянната сухота.
Признаци, че устните ви са дехидратирани
Лесно можете да разберете кога устните ви са вече достигнали твърде сухо състояние, но има някои фини признаци, за които да внимавате, преди нещата да станат твърде критични.
► Набръчкване на повърхността.
► Лющене или белене.
► Напукване около ъглите.
► Стегнатост.
► Хартиена текстура.
► Променен цвят.
► Чувствителност към солени или пикантни храни.
► Променен външен вид.
Експертни съвети за поддържане на хидратацията на устните
Като цяло е много по-лесно да предотвратите сухите устни, отколкото да се опитате да ги излекувате, след като са сухи и раздразнени. Независимо дали усещате, че устните ви са сухи, или просто искате да сте в крак с нещата, преди сухотата да нахлуе, следвайте тези стъпки, за да поддържате устните си хидратирани.
Не облизвайте устните си
Облизването на устните ви е естествено действие, когато те започнат да изсъхват. Но това само влошава проблема, защото слюнката се изпарява бързо, оставяйки устните още по-сухи отпреди това. Освен това ензимите в слюнката могат да разрушат деликатната кожа на зоната, което води до допълнително дразнене и напукване.
Избягвайте дразнещи продукти
Разгледайте продуктите си за устни и тези за грижа за кожата, които се докосват до устните, за да сте сигурни, че не сте нанесли случайно дразнещи съставки. Избягвайте формули с аромати, ментол, камфор, евкалипт и пчелен восък.
Използвайте балсам със слънцезащита
Защитата на устните ви от елементите включва предпазването им от слънцето. Балсамът със слънцезащитен фактор минимизира сухотата на устните, като същевременно ограничава потенциала ви за рак на кожата и преждевременно стареене.
Наслоете продуктите си
Подобно на останалата част от кожата ви, устните се възползват от хибриден подход на хидратация (на водна основа) и овлажняване (на маслена основа). Потърсете продукт с двете. Прилагането на оклузивен продукт отгоре – като вазелин или масло за устни – може да помогне да заключите всичко на място.
Нанасяйте отново на всеки два часа
Какъвто и продукт(и) за устни да използвате, нанасяйте отново на всеки два часа. Честото повторно нанасяне е особено важно, тъй като облизването и други действия на устните са склонни да износват продукта. Препоръчва се повторно прилагане поне на всеки два часа и по-често за тези с навик да облизват устните или след пиене, ядене или целувка.
източник: tialoto.bg