16 детектора мерят радона в бургаските къщи
За първи път в Бургаско стартира проучване за нивото на радон в жилищните сгради. 16 детектора са поставени в началото на февруари в 10 къщи в центъра на Бургас, в квартал „Ветрен“, Поморие, Черноморец и Созопол. Резултатите ще се отчитат на всеки 3 месеца от Националния център по радиационна защита. Така в края на годината ще бъде ясно има ли проблем в с нивата на радон в Бургаско, пише "Черноморски фар".
„Детекторите са поставени в сутерени,партери и на първи етаж. Колкото е по-стара къщата, рискът е по-голям заради пукнатините. Старите тухли имат по-голямо естествено съдържание на на радий, а най-безопасни в това отношение са панелните жилища“ уточни д-р Николай Милтиядов, шеф на отдел „Радиационен контрол„ към Регионална здравна инспекция.
Водещи научни и здравни специалисти от страната обсъдиха на кръгла маса в Бургас въпросите, касаещи опасността от радона и влиянието мувърху здравето на човека. Темата на форума бе "Радон и белодробен карцином", а целта на участниците да се запознаят с радона като естествен фактор за облъчването на населението и влиянието му върху човека.
Предполага се, че у нас около 500 смъртни случая годишно се дължат на облъчване от радон. Бургаският регион пък е сред рисковите в страната заради близостта на интензивен източник на радиация, каквито са Бургаски медни мини.
Радонът /радон-222/ е радиоактивен инертен /благороден/ газ, по-тежък от въздуха и най-често се среща в почвата. На него и дъщерните му продукти, съдържащи се в атмосферния въздух, се дължи 50% от естественото облъчване на населението на Земята. Те попадат във въздуха и при вдишване се задържат в дихателната система на човешкия организъм. Концентрацията на радон в атмосферата намалява с учеличаване на надморската височина.
В срещата участваха зам.-кметът на Бургас д-р Лорис Мануелян, доц. Добромир Пресианов от СУ "Св. Климент Охридски", доц. Коста Костов - началник на Клиника по белодробни болести ВМА, д-р Иван Щерев от УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, доц. Димитър Калев от клиниката по онкология към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, представители на бургаските лечебни заведения и сдружения на онкоболни.