Ватикана излезе с първи доклад, свързан със сексуалното насилие в църквата
окладът е представен като "първа стъпка", но не идентифицира случаите на сексуално насилие в Църквата
Ватикана публикува дългоочакван първи доклад за защитата на непълнолетните в Църквата, пише уважаваният френски ежедневник Льо Монд.
Докладът е изготвен от Папската комисия за защита на непълнолетните, консултативен орган, създаден през 2014 г. от папа Франциск. Членовете на комисията, назначени директно от папата, са религиозни и светски експерти в различни области, свързани със защитата на хората, включително право, образование, психология, психиатрия или човешки права.
Докладът е представен като "първа стъпка", но не идентифицира случаите на сексуално насилие в Църквата.
Той оценява действащите процедури за улесняване на докладването, събиране на показанията на жертвите на такова насилие, подкрепата им и санкциониране на извършителите.
В някои части на света се появи въпросът за сексуалните посегателства в Църквата „преди повече от едно поколение“, докато в други „само преди около десет години“. В трети „темата все още не е влязла в публичен дебат“.
Авторите препоръчват да се ускори изолирането на извършителите. Без да навлиза в подробности, комисията смята за необходимо да ускори „процедурите по оставка“ на църковни лидери, замесени в случаи на насилие над деца. Той не уточнява дали този процес трябва да се проведе в случай на подозрение и донос или в края на съдебен процес – каноничен или граждански – органът добавя: „Когато е оправдано".
След консултации с официални лица и вярващи на няколко континента, комисията отбелязва, че приоритетът се отнася до искането на жертвите да имат „достъп до истината“.
Жертвата трябва например да знае какво е станало с нападателя й, ако няма вероятност да го срещне в местната енория, на литургия или на катехизис. За тази цел комисията предлага да се обмисли създаването на функция на посредник. Той също така насърчава „по-единно определение за уязвимост“, като извлича поуки от свидетелствата на жертвите.