Какви изследвания се извършват в паразитологичната лаборатория на „ЛИНА“? (Видео)
Най-често откриваната паразитоза при децата в България е ентеробиозата. Откриват се също и ламблии и бластоцисти и някои по-редки паразити като хименолеписи, аскариси, трихоцефалуси и др.
„ЛИНА” разполага със собствена паразитологична лаборатория, в която работят четирима специалисти. Тази медицинска специалност е изключително важна за нашето здраве. В България съществуват редица местни паразитози като ехинококоза и токсоплазмоза, ентеробиоза, ламблиоза и др., а и броят на пътуващите в екзотични тропически държави се увеличава - оттам и броят на вносните паразитози (малария). Лаборатория „ЛИНА“ е акредитирана като база за обучение на лекари специализанти и в тази връзка двама от четиримата специалисти по медицинска паразитология са провели следдипломното си обучение именно тук, благодарение на добрите условия и перспективи за развитие.
За това какви изследвания се извършват в паразитологичната лаборатория разказват д-р Иван Макавеев и д-р Джанан Шериф.
- Д-р Макавеев, в края на всяко лято на семействата, които изпращат децата си на детска градина или ясла, се налага да направят паразитологични изследвания. Случва ли се, ако някое детенце има проблем, родителите да Ви търсят и какъв е Вашият съвет към тях?
- Профилактичните изследвания в „ЛИНА” за детска градина по същество са стандартно морфо-диагностично изследване на фецес за протозои и хелминти, както и изследване на перианален секрет, взет с тампон или скоч лента за острици.
Най-често откриваната паразитоза при децата в България е ентеробиозата. Откриват се също и ламблии и бластоцисти и някои по-редки паразити като хименолеписи, аскариси, трихоцефалуси и др.
Когато има диагностицирана паразитоза, обикновено ни търсят за лечение. Профилактични мерки, които родителите могат да вземат, е да изграждат хигиенни навици на децата си от ранна детска възраст: миене на ръце и не лапане на ръчички и различни предмети. Обществото като цяло трябва да бъде отговорно и да опазва детските площадки, плажовете и пясъчниците чисти и до тях да нямат достъп домашни любимци, както и улични животни.
- Вие извършвате и изследванията за малария. Какви са тестовете за това заболяване и кога трябва да ги направим? При посещение на кои дестинации трябва да бъдем внимателни и за какви симптоми е необходимо да следим?
- Маларията е една от най-сериозните паразитози, която крие риск за живота ни. В лаборатория „ЛИНА” имаме бърз тест, който е с добра чувствителност и специфичност. Може да открием бързо маларийните причинители. Също така лаборатория „ЛИНА” разполага с квалифициран персонал, който може да диагностицира маларията по златния стандарт, а именно дебела капка кръв и натривки. В България маларията не е местно разпространена, но все повече хора пътуват в такива екзотични държави, където маларията има местно разпространение и при завръщането в нашата родина тези хора, когато почувстват неразположение, вдигнат температура е добре много бързо да се изследват за малария, защото бързата диагностика и своевременното лечение спасяват човешки живот.
- Д-р Шериф, за бъдещите майки най-важното нещо е да родят здраво бебе. Има ли паразитологични заболявания, за които е добре да се направят изследвания в началото на бременността, и кои са те?
- Да, съществува паразитологично заболяване, което е важно, когато става дума за бременни жени или бъдещи такива и това е токсоплазмозата. Редно е всяка една жена, която планира бременност или е в началните етапи на бременността си, да се изследва за тази паразитоза, тъй като в някои конкретни случаи тя може да бъде опасна за плода. Тук искам да подчертая, че токсоплазмозата е опасна за плода само в случаите, когато майката се заразява за първи път по време на бременност или малко преди забременяване. Установяването на типа инфекция, дали е остра или хронична и дали изобщо съществува такава, е възможно чрез серологични изследвания, които се извършват с апарат LIASON XL. Благодарение на тези изследвания, ние като лекари получаваме информация за това дали майката е заразена и дали има риск за плода. По отношение на токсоплазмозата лаборатория „ЛИНА” разполага със сертификат от немската институция INSTAND, именно за този апарат и метода по който работи. Имаме и сертификат за морфологична диагностика на паразитози от фекални проби.
- Д-р Шериф, с какво оборудване разполагате?
- Паразитологичната ни лаборатория разполага с всичко необходимо за извършване на морфологична диагностика на паразитозите. Златен стандарт при морфодиагностиката на повечето паразитози си остава микроскопирането, което е една много голяма част от нашата ежедневна работа. Лабораторията е оборудвана и с апаратура за извършване на серологични изследвания, т.е. за изследване нивата на антитела срещу някои важни паразитози като трихинелоза, ехинококоза и токсоплазмоза.
„ЛИНА“ е най-модерната лаборатория в България и постоянно осъвременява апаратурата и тестовете, които извършва, за да предоставя най-точната и навременна диагностика.