Депутатите на ДПС Доган алармират за безводието на селата в Руен, Айтос, Сунгурларе и Поморие
Това не са условия, в които заслужават да живеят хиляди през 21 век, категорични са народните избраници
Бургаските депутати от ДПС Доган – Севим Али, Ешереф Ешереф и Фатме Рамадан отправят питане до служебния регионален министър Виолета Коритарова за безводието в населени места в общините – Руен, Айтос, Сунгурларе и Поморие, където няколко хиляди души живеят в необичайни условия за 21 век.
Те запознават подробно министърът със ситуацията и настояват да узнаят какви мерки ще се предприемат и съответно какви са сроковете за изпълнение.
Прави впечатление, че няма просто идентифициране на проблема, а се дават конкретни решения за всяко едно населено място.
За Община Руен питането е отправено по настояване на новоизбрания кмет Ахмед Мехмед.
„Селата Череша, Скалак, Струя и Разбойна се водоснабдяват от местни източници и не са включени към деривацията „Камчия“. Продължителните летни засушавания водят до изчерпване на водните запаси. Освен тях има и населени места, които са със смесено водоснабдяване – от язовир „Камчия“ и местни водоизточници. Те също имат проблеми. Става въпрос за Мрежичко, Припек и Подгорец“, пишат бургаските народни избраници.
В питането си до регионалния миинстър те отбелязват, че с. Череша, което е с население от 813 души, се захранва от каптаж „Жълти хан“ и дренаж „Калабълъка“, които са крайно недостатъчни.
Идентична е и ситуацията в с. Скалак (751 души). За питейни нужди се използват подземните води на дренаж „6-те чучура“, дренаж „Падъклъ“, каптаж „Манастира“ и каптаж „Харамията“. През летните месеци домакинствата в селото имат вода за по 2-3 часа на всеки два дни.
Според народните избраници от ДПС Доган проблемът може да бъде разрешен кардинално с проектиране и изграждане на отклонение от магистралния водопровод „Камчия“, който е на разстояние от 7 км.
Водоснабдяването на село Струя (759 души) също не е добро. Използва се дренаж „Коджа тарла“.
За село Разбойна (1235 души) вода се осигурява от водовземането съоръжение за питейни води – дренаж „Хисаря“.
В три от другите населени места в Руенско – Мрежичко (626 души), Припек (522) и Подгорец (468) водата се осигурява от язовир „Камчия“ и две водовземни съоръжения за подземни води.
Водата от „Камчия“ постъпва във водоснабдителни съоръжения, но въпреки това има режим. Причината е критичното състояние на водопроводната мрежа – тръби от различен вид и диаметър – етернитови, стоманени, чугунени, полиетиленови. Преобладаващи са етернитовите, които са амортизирани, ненадеждни и морално остарели. Те водят до чести аварии и значителни загуби на вода.
Депутатите разясняват подробно и проблема с водоснабдяването в община Айтос.
Едно от населените места е село Карагеоргиево, което е с 1200 жители. Захранва се от собствен водоизточник и друг, получаващ вода от деривацията „Камчия“. През летните месеци – юни, юли, август и част от септември има режим на водата, който понякога продължава повече от три дни, а във високите части , почти никога няма вода.
Депутатите от ДПС подчертават, че проблемът може да бъде решен с включване на допълнителен водоизточник за запълване на каптажа от местността „Омарлията“, където извира вода с дебит 11 л/с.
Село Раклиново е друго от населените места. По постоянен адрес там живеят113 души, а на денонощие населеното място е водоснабдено не повече от час. „Проблемът може да бъде решен лесно, тъй като има стара сонда на 10 метра от каптажа на селото. В момента се вземат проби и прави анализ за годността на водата“, уточняват депутатите от ДПС.
Село Тополица е друго от големите населени места в община Айтос с 1000 души постоянно население. Водоснабдяването се осъществява от три местни водоизточника. За денонощие селото е водоснабдено неповече от 10 часа. В този случай може да се включи нов водоизточник, представляващ стар сондаж с дълбочина 350 метра на разстояние 300 метра от действащата помпена станция, подчертават Севим Али, Ешереф Ешереф и Фатме Рамадан.
Друго от айтоските села с проблеми е Зетьово, което се водоснабдява от местен източник и вода има веднъж на 10-ина дни за по 2-3 часа.
В Община Сунгурларе населените места с проблеми са – с. Вълчин (350 души), където трябва да се търси допълнителни водоизточници, с. Ведрово, с. Бероново, с. Костен и с. Пчелин.
Следващата седмица ще бъде входиран и въпрос за населените места с проблемно водоснабдяването в Община Поморие, където ще се процедира по идентичен начин - с идентифициране на проблема и посочване на решение.