Трошат уникалната Римска стена в Сарафово под носа на военните

Жители на Сарафово се възмущават, че това, което морето даде като находка, се разграбва безконтролно от хора, търсещи сувенири
20 Февруари 2012, Понеделник, 20:42 ч.
Автор: Боряна ТЕНЧЕВАОткритата от морето тръба от старинната
канализация е разрушена, десетки граждани събират сувенири необезпокоявано,
охрана няма
Уникалният Римски град, който беше открит от вълните по време на морската буря преди около 15 дни в бургаския квартал Сарафово, е разграбван безконтролно от любопитни граждани, съобщиха разтревожени местни жители. Хората са възмутени, че до мястото, което авторитетни историци, сред които шефа на Националния исторически музей Божидар Димитров, определиха като ценна археологическа находка, се стига безпрепятствено. Охрана няма, липсва дори телена ограда , никой не спира достъпа на недобросъвестни търсачи на сувенири откъм пясъчната ивица. Местни жители са забелязали, че хора масово прибират части от археологичната находка. „Нищо чудно в някой хотел по Южното Черноморие находчив бизнесмен да изгради дори ограда от ценния материал”, негодуват наблюдателни жители на Сарафово. Вече е разрушена тръбата, която свидетелства за намиращата се там старинна канализация.
Уникалното историческо откритие се намира непосредствено до оградата на Военния дом в квартала.
Министерски съвет реши да отпусне 120 хил. лева за Община Бургас за започване на археологически проучвания на римския град.
Там откритите от бурното море ценности в момента са част от зидове на древна постройка, по които ясно се вижда тръба от изградена древна канализация, както и части от делви и грънци и други керамични съдове. В морето бе забелязан и масивен обект, наподобяващ каменен саркофаг. Археолозите предположиха, че в него може да е погребан знатен римски аристократ, вероятно управител на разкритото антично селище и пристанище край Сарафово. По-късно допуснаха, че това може и да е древно корито на каменна чешма.
От Община Бургас съобщиха, че докато парите за разкопките бъдат преведени и изминат процедурите до реалното започване на археологическите проучвания вероятно ще минат два месеца. До тогавва охраната на обекта е поверена на собствениците на чиято територия се намира и това са военните.
„Времето се подобрява и археолозите трябва да побързат преди тотално да се е разрушено това, което ни даде морето”, смятат жители на Сарафово.
В категории:
Бургас






19-годишна мотористка е в болница в Пловдив
17/04/2025, Четвъртък 17:00
0

Министър Мирослав Боршош подкрепя инициативи за развитие на екологосъобразния туризъм у нас
17/04/2025, Четвъртък 16:50
0

Той е най-богатият ром в света
17/04/2025, Четвъртък 16:40
0



Фалитите в България растат и все повече сектори имат проблеми
17/04/2025, Четвъртък 16:20
0

Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга?
17/04/2025, Четвъртък 16:02
0

Извращение: Мъж блудства с деца на гробище край Силистра
17/04/2025, Четвъртък 16:00
1

4 зодии винаги получават каквото искат
17/04/2025, Четвъртък 15:40
0

Жена избяга гола от истински ад - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант
17/04/2025, Четвъртък 15:33
0



Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев
17/04/2025, Четвъртък 15:00
3

ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти
17/04/2025, Четвъртък 14:41
0