Хотелиерите опряха до работници от Индия, Филипините и Нигер
Проблемът с липсата на кадри е огромен, признават от бранша
Хотелиерите в България се притесняват от липсата на персонал на крачка преди летния сезон тази година. Румен Мончев, управител на хотел в Слънчев бряг, каза, че проблемът с липсата на персонал е много голям, съобщава bTV.
"Превърнахме се инкубатор за работници. Наложи ни се през годините да взимаме повече и повече чужденци“, смята той.
"През годините работихме главно с Киргистан, напоследък работим с украинци, имаме хора от Индия, Филипини, Нигер. Но това нещо не може да ни задоволи нас, защото, за да има добър туристически продукт, трябва да има добро обслужване“, каза Румен Мончев.
"Трябва да се погрижат за българските сезонни работници, които трябва да работят поне шест месеца, за да могат тези хора да идат на борсата, а след това да се върнат при нас“, каза той.
Част от хотелите ще отворят, за да посрещнат туристи на първи май, който е след броени дни. Първите по-големи празници ас именно през май, когато ще отбележим и Великден, 5 май, тази година. Веднага след него е Гергьовден.
По думите на управителя на друг хотел в Слънчев бряг Стойка Терзиева по това време на годината се очакват най-много туристи, които могат да пристигнат със собствен транспорт, защото все още са много малко полетите от Летище Бургас.
“Очакваме туристи и от Румъния. Традиционно имаме гръцки туристи, които обичат да посрещат тук празника, които разглеждат нашите исторически места и забележителностите, църквите и манастирите в района“, обясни тя.
Цената за нощувка по това време от годината излиза средно по 120 лева на човек с включена услуга All inclusive, коментират от бранша. По желание туристите могат да заплатят допълнително за празничен великденски обяд или вечеря, но опции за ресторант в района все още няма.
"Няма традиция да отварят заведенията около хотелите рано. Затова ние имаме едно предложение за изменение в Закона за туризма - специално за курортите с национално значение, да може заведенията около хотелите да бъдат задължени да отварят, поне процентно от тях да отварят тогава, когато се отварят хотелите, защото това оформя общия имидж на курорта. А не след това хотелът да носи негативи заради това че заведенията наоколо не са отворени и туристите остават недоволни“, допълни Стойка.
Баси идиотите.
В България има 1 000 000 индийци, ние им казваме цигани.
В
Тотално ме отказахте!
И какви кирливи заплати дава на персонала си които нямат и 1% от общият оборот.
Дет са вика ЩЕ изтеглят ДЪъъългата клечка 28 санта
Iskat skapi koli da karat
Що пък да не поискате, а?
И нека фалита започне сега
8 часов работен ден, 5 дневна работна седмица, осигурена квартира, храна, служебен телефон и автомобил, заплата 3500лв. нето.
И почвам!
Сега като се замисля... нека ги направим 4000лв.
А защо...? Друга сезонна работа няма ли? Не може ли например да се разберете с колегите си по зимните курорти и да си поддържате общ и качествен персонал за цялата година? И защо изобщо толкова много хора си мислят, че ден трябва да храни година...?! Един иска да оскубе клиенти и персонал като мокри кокошки, друг иска фантастични заплати, а общото между двете групи е, че всички искат да се местят от кълка на кълка останалата част от годината! Не съм чувала за такъв "бизнес модел" в други държави...
Не коментирам Гърция щото вече стана банално. Мерси че информирахте.