Контрабандната афера била като НексоГейт и след изборите всичко ще се забрави?
Какво прави главният прокурор на срещата, след която Живко Коцев подава оставка, попита бившият зам.-министър на правосъдието Емил Дечев
Провела се среща между Живко Коцев, шефа на КПКОНПИ Антон Славчев, и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов и ръководителя на Софийската градска прокуратура (СГП) Илиана Кирилова. Това е смущаващо, каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият зам.-министър на правосъдието Емил Дечев.
„След промените в Конституцията главният прокурор е ръководител на върховната прокуратура и той изпълнява представителни функции. Изниква въпросът какво прави Борислав Сарафов на тази среща, след която главният секретар на МВР Живко Коцев си подава оставката. Нека да обяснят каква е била целта и защо е бил там“, призова той.
„Главният прокурор не може да решава дали да се образува досъдебно производство, дали да се привлече дадено лице като обвиняемо, той не разпитва свидетели, не пише обвинителен акт. Спуска ни се само контролирана информация, която надали е цялата по случая. Показват се снимки – а как се излезли тези снимки от прокуратурата?“, попита Дечев.
„Да, изникват въпроси какво правят хората на тези снимки, познават ли се, доколко се познават, колко са близки, до какви последствия са довели познанствата, само подаръци ли са си правели“, коментира Дечев.
„Случаят с Живко Коцев още е в самото начало. Няма как да даваме сега оценки кой е прав и дали е извършено престъпление. Това е поредната история, която може след 3 месеца да сме я забравили. Колко други истории са стигнали докрай и са били разследвани? Помните ли случая „Нексо“ и за какво беше той? Такива случаи излизат преди избори“, обясни той.
„А как изтича контролирано информация до определени медии? Това са медии, които очерниха съдия, която беше в конфликт с покойния Мартин Божанов-Нотариуса. Това е интересно. Извършил ли е някой престъпление в историята с бившия началник на митниците, с главния секретар на МВР – ние сме минали само през мярката за неотклонение на първа инстанция“, подчерта бившият зам.-министър на правосъдието.
„В рамките на около два месеца за втори път се разкрива самоличност на защитен свидетел. От прокуратурата се разкрива самоличност. Ако един човек на такъв пост знае, че определени лица извършват контрабанда, е смущаващо да си общува с тях. Има много странности в случая“, добави той.
„Прокуратурата решава кой ще бъде свидетел по делото. Ако има данни за извършено престъпление – защо прокуратурата не го привлича като обвиняем, а като свидетел? Възможно е и от защитен свидетел да стане обвиняем“, изтъкна Дечев.
„Оттеглянето ми от поста на зам.-министър е нещо напълно нормално. Новият министър Мария Павлова е човек, с когото съм работил в различни формати. Нашите виждания какво трябва да се случи като реформа в съдебната система са диаметрално противоположни. Затова е по-добре да си подбере хора“, добави той.
„Още когато бях в правителството на Кирил Петков като зам.-министър на Надежда Йорданова, разработвахме механизма за разследване на главния прокурор – съдия, който да бъде назначен за прокурор, за да извърши разследването, Павлова беше против. Считаше, че това не е удачен механизъм, че противоречи на Конституцията. Тя не иска да има сериозни промени в прокуратурата. Затова е логично аз да освободя мястото“, каза още бившият заместник-министър.