Намериха цистерна с циановодород в двора на карнобатски бизнесмен
Засега се смята, че именно неговият химически завод е изхвърлил в канализацията бойното отровно вещество
След двудневно усилено разследване на територията на Северната индустриална зона в Карнобат криминалисти и оперативни полицаи от ОДМВР-Бургас са успели да локализират източника на смъртоносното замърсяване с циановодород.
След като Флагман.бг алармира за припаднали от задушаване хора, работещи в този район, се разбра, че е имало и други случаи, при които е била усещана специфичната миризма на бадеми, разпространяваща се от поразяващия газ.
Открита е цистерна, намираща се до шахта, в двора на специализирана фирма за третиране, съхраняване, преработване и обезвреждане на отпадъци, съдържащи нефтопродукти, както и маслени утайки. Става дума за ЕПП ОЙЛ ЕООД, еднолична собственост на карнобатския бизнесмен Мирослав Чоков.
Флагман.бг разполага с достатъчно информация по проведените оперативно-издирвателните мероприятия, при които са взели участие и пожарникари. Използваният газ анализатор е реагирал на изпарения от циановодород.
В цистерната е имало циановодородна киселина, която се използва именно при такива технологии, каквито са прилагани от ЕПП ОЙЛ ЕООД.
Флагман.бг призовава компетентните държавни органи да излязат с официална информация в коя канализация са отивали тези отпадни води от дейността на частната химическа фирма. И от колко време е тровено населението на Карнобат с опасния газ, който е бил използван и като бойно отровно вещество във войните от миналия век.
в нормална държава тоя щеше да е в затвора!!!!
Бях на проверката в общината и се установи ,че шахтата на (убиеца) няма връзка с шахтата на ( убития ). Показателите са една голяма НУЛА и живота продължава. Важна е сензацията,населението е гладно за сензация ,а флагман се явява като достоен хуманитарен стожер на сензации.
Синилната киселина се намира в костилките като следствие от разграждането на амигдалина и в процеса на съзряване на плода бавно се освобождава. При изготвяне на пращина, този процес се ускорява, още повече, ако има налични счупени костилки. Наличието ѝ в дестилата придава фин аромат на горчиви бадеми. При ферментация с плодове, където костилките не са със запазена цялост, количеството ѝ може да бъде значително.
Тъй като синилната киселина е летлива, при дестилацията преминава в дестилата в свободна или в свързана форма.
При спазване на технологиите количеството на синилна киселина не би трябвало да представлява проблем. Наличието ѝ обаче е фактор за по-нататъшното образуване на етилкарбамат.
При контакт на парите на синилната киселина с мед, тя образува нелетлива медна сол. За целта медните повърхности на дестилатора трябва редовно да се почистват (реактивират) от натрупващия се меден цианид и други замърсявания.
В продажба има специални тестови ленти (Schliessmann CYANID-Test), подобни на лакмусовата хартия, за количественото определяне на съдържанието на цианиди.
Съгласно "Регламент №110/2008 на ЕП" в ЕС максималната концентрация на синилната киселина в плодовите напитки е ограничена на 70 мг/л а.а.
За намаляване на количеството на синилната киселина могат да се вземат следните мерки:
използване на пасатори, запазващи на целостта на костилките;
възможно най-ранно отстраняване на костилките от пращината;
сваряване на пращината незабавно след завършване на ферментацията;
почистване на казана до метален блясък за активиране действието на медната повърхност, особено на повърхностите, влизащи в контакт с парната фаза;
използване на медна каталитична секция при дестилацията;
добавяне на медни препарати (напр. Cyanurex), свързващи синилната киселина в нелетливи цианиди - 200-300 мг меден хлорид(I) (CuCl) на литър пращина;
отсичане на достатъчно първоточна фракция.
https://pik.bg/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D1%81-%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0-news606828.html
Бъди умна ,а не папагал без мозък...
Успех в журналистиката.
Информация на ПИК
Циановодородът е силно отровен, но не е БОВ!
"смъртоносното замърсяване с циановодород"
И колко човека умряха, че да е смъртоносно?
Ех, Флегмани вие сте не само прости, но и сигнално жълто прости!
Използвам възможността да отбележа, че един друг бургаски "информационен сайт", който онзи ден отбеяза със селско тържество втарата си годишнина, е нищо повече от треторазрядна чалга. Напъни на некадърници, видяла жабата, че подковават коня.