Промените в ЗУЧК, забраняващи строителство в 500-метрова зона, са нелогични и несправедливи
Всичко щеше да е много добре, ако хората, чиито имоти са засегнати, бяха реално обезщетени, смята кметът на Царево
В петък Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. С тях се въвежда забрана за строителство на 500 метра от три плажа - „Иракли“, „Корал“ и „Бяла-Карадере“. Какво мисли по въпроса кметът на Царево Марин Киров? В неговата община влиза плаж „Корал“.
- Г-н Киров, какви последствия ще имат за Вашата община промените в ЗУЧК, с които се забранява строителството на 500 метра от три плажа?
- Това политическо решение и действие на управляващата коалиция – да внесе и приеме такъв законопроект, засяга интересите на общините по Черноморието. В случая с плаж „Корал“ трябва да кажем, че зоната от 500 метра засяга границите на село Лозенец и това надскача идеята да се ограничи строителство единствено и само около плажа. Със сигурност става въпрос за стотици имоти. Ние сме изпратили списък с над 800 имота, които касаят промените въобще в законодателството за строителство по Черноморското крайбрежие. Не се наемам да коментирам политическата воля – защо се е стигнало до приемането на този законопроект, но той със сигурност ще има последици. И от гледна точка на мен като кмет и като юрист не изглежда никак логичен. Ако говорим само за плаж „Корал“ - никой от вносителите не си направи труда да посети района, който се огражда с тази защитена зона. Защото на практика в момента се случва парадоксът всъщност да се защитава една зона, която е застроена.
- Как така?
- В 50% от нея вече има извършено строителство. А пък се отнема възможността на други собственици, които имат имоти там, да реализират своите намерения. Не е ясен механизмът, по който ще се обезщетяват собствениците – дали всички собственици, които ще загубят статута на земята си, ще бъдат обезщетени. Това е един закон, прокаран от позицията на силата – без адекватна оценка за въздействието, без допитване до местните общности. Вносителите на законопроекта не са представители от черноморските общини. Очевидно, говорим за политическа воля това да се случи. Подкрепям идеята за защитени зони, за зелени зони. Но начинът, по който се прави, оставя един горчив привкус, че това просто се решава на политическо ниво.
- Казахте, че са засегнати 800 имота - само за района около „Корал“ ли става въпрос?
- Говорим въобще за имоти на територията на община Царево, които попадат в Зона „А“ и Зона „Б“ по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Около плаж „Корал“ имотите са по-малко, но със сигурност това, което най-много ме притеснява, е, че освен имотите на големи инвеститори, има имоти на съвсем обикновени местни хора – наследствени земи. С много усилия е променен статутът им от земеделски в урегулирани и сега изведнъж те отпадат, без тези хора да бъдат обезщетени. Всъщност, всичко щеше да е много добре с въвеждането на тази 500-метрова зона, ако просто хората бяха реално обезщетени.
- С промените в ЗУЧК се обезсилват подробните устройствени планове в тези зони. Това какво значи, какво следва от тук нататък?
- Това означава, че ако към момента няма извършено строителство върху имота, той се превръща в земеделска земя на практика. Щеше да е много добре, ако говорим за зона, която е на 500 метра от плажа и върху която няма нищо. Но елате тук и ще видите, че тази зона стига до границата на село Лозенец и там целите квартали са застроени. Едни са построили огромни комплекси от къщи – за щастие там няма твърде масивно строителство, но пък другите, обикновените хора в момента нямат тази възможност. Тази несправедливост дразни хората, а не това дали да има или да няма защитена зона. В крайна сметка всички подкрепят това да се опазва природата. Дразни липсата на баланс.
Не на 500 на 1000 метра не трябва да има застрояване. Шибаните шопи не може ли да повървят 5 мин до плажа, да ги ева и у нущастните шопари.