Съдът не може да реши има ли виновни за смъртта на родилката Полина
Бургаският окръжен съд днес не успя да вземе решение дали има лекарска вина за смъртта на 23-годишната родилка Полина Димова. Младата жена умира в Бургаската многопрофилна болница, гърчейки се дни наред с висока температура, на 3 февруари февруари 2008 година, а за трагедията на подсъдимата скамейка в съда застанаха трима известни бургаски медици – акушер-гинеколозите д-р Сияна Драгнева и д-р Нина Добрева, както и хирургът Александър Маджуров. Делото влезе в съдебната на 10 май миналата година и днес в 14 часа трябваше да бъде прочетена присъдата (вижте видеоматериалa). Такава обаче засега няма. Съдията Стойков заяви, че съдът не е изяснил точно обстоятелствата за фаталния край на Полина. „Не можем да произнесем нито осъдителна, нито оправдателна присъда.”, каза той. Магистратите отмениха досегашните си определения, с които допуснаха пледоарии на страните и върнаха делото във фаза на съдебно следствие. Ще бъде назначена нова съдебно-медицинска експертиза, която ще бъде поръчана на Държавна агенция за медицински одит. Същевременно до края на другата седмица двете страни ще могат да задават нови въпроси към вещите лица. „Делото има и морална страна. Видях болката на близките, както и тъгата на лекарите. Искам, когато вземем решение да ги погледнем с достойнство. На този етап не можем да приключим делото, защото ако го направим, то няма да е така, както моралът и законът повеляват”, каза съдия Стойков.
Полина Димова днес щеше да е майка на 4 годишна дъщеря, смъртта й ще продължи да бъде разисквана в съдебната зала
|
Делото през тези 8 месеца предизвика огромен обществен интерес, тъй като е първото, при което обвиняеми са лекари, при това с дългогодишна практика и утвърдени имена. През този период се чуха зловещи данни за жестоката инфекция, покосила младата майка, както и че след смъртта й от тялото й са извадени 2 кг гной. Бяха разпитвани редица лекари, специалисти и близки.
Като чу позицията на магистратите днес мъжът на Полина – Евгени изглеждаше повече от отчаян. Той дори не вярваше, че може да получи справедливост. „Никаква присъда няма да може да ни утеши, но трябва да изчакаме решението на съда”, каза Евгени като изглеждаше смазан, че съдебната битка продължава и отново ще преживява болката по последните дни на Полина.
Д-р Нина Добрева едва сдържа сълзите си и заяви, че за нея продължаването на делото е свързано с много емоционални моменти. Д-р Драгнева каза, че ще коментира случая обстойно след края на процеса, както обеща още в първи ден, когато той започна. Д-р Маджуров не пожела да коментира решението на съда днес.
Припомняме, че тримата медици са работели в МБАЛ - Бургас, когато там постъпва Полина, днес те вече са в частни здравни заведения.
Майката е починала на 3 февруари, а престъплението, в което са обвинени медиците, според българското право е квалифицирано като убийство по непредпазливост, споделиха юристи.
Полина и Евгени се оженили през 2007 година и живели щастливи заедно, очаквали с нетърпение първото си детенце през 2008 година. Бременността на младата жена протекла спокойно, без никакви усложнения и нищо не подсказвало за фаталния край. На 14 януари 2008 г. Поля родила нормално дъщеричка – Емилия, но не се чувствала добре, а дни след това вдигнала температура 38 градуса. След поредица прегледи и операции – тя умира 20 дни по-късно.
Детенцето на Полина Емилия след броени дни ще стане на 4 годинки, ходи на детска градина, грижите за нея са поети изцяло от баба й и дядо й Иван и Иванка Иванови, както и от таткото Евгени, който работи като автомонтьор в „Меден рудник”.
Досега национален консултант по тази специалност беше доц. Никола Василев. Новият национален консултант по акушерство и гинекология е проф. Ангел Димитров от СБАЛАГ „Майчин дом“. Проф. Димитров никога не е предлагал забрана на цезаровото сечение при раждане.
Списъкът на националните консултанти е публикуван на интернет страницата на МЗ на адрес – http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=452
Призоваваме всички колеги да проверяват по-добре информацията си и ако имат съмнения за данните, които касаят МЗ, да се обръщат незабавно към пресцентъра на МЗ.