×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ден на траур в Одеса след смъртоносна ракетна атака
  • Партиите продължават спора кой да бъде председател на НС
  • Катастрофа между два тира затвори част от АМ "Марица"
  • Столичани готвят протест заради опасно мръсен въздух
  • Извънредно положение беше обявено в Еквадор
  • Китай и Русия обсъдиха Украйна и Корейския полуостров на срещата на Г-20
  • Анджелина Джоли разпродава тоалетите и бижутата си заради съдебните дела с Брад Пит
  • Европа е увеличила военното си производство с 30% от началото на войната в Украйна
  • Хороскопа си за деня вижте тук
  • Слънчево по морето, прогнозата е тук
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Липсата на работна ръка е една от най-големите пречки пред бизнеса


18 Декември 2023, Понеделник, 18:20 ч.
Автор: Флагман.бг

БСК представи резултатите от традиционното си онлайн-допитване

БСК представи резултатите от традиционното си онлайн-допитване до членовете на Камарата, проведено в периода 10 ноември – 10 декември 2023 г. сред 784 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката. В пресконференцията участваха председателят на УС на БСК Добри Митрев и зам.-председателите Мария Минчева и Станислав Попдончев, както и доц. д-р Щерьо Ножаров – икономически съветник в БСК.

Проучването се осъществява за 19-та поредна година, а целта е да се изследва състоянието на бизнеса в настоящите макроикономически условия. Основните теми са свързани с отражението на политическите процеси в международен и национален план върху бизнеса в България, както и с бизнес планирането за следващата календарна година.

Основни резултати от анкетното проучване

През 2023 г. продължава негативната тенденция, започнала през 2020 г. и провокирана от ковид-кризата, а впоследствие добавилите се енергийна криза и военен конфликт в Украйна. Участниците в анкетата дават преобладаващо негативна оценка на състоянието и на бизнес климата, и на собствените им фирми. Подобряване на бизнес климата виждат едва 14% от анкетираните, а по-добряване на състоянието на компаниите отчитат 22%. Спрямо предходната година има едва забележим оптимизъм в оценките, но ефектите от кризата са силно видими.

Натрупалите се през последните 2-3 години множество кризи неминуемо се отразиха върху показателите на фирмите, като всички те бележат драстични спадове спрямо предкризисната 2019 г. Намаляват обемите на производството и продажбите, както и външните пазари. Най-малко засегнати са заплатите, които през 2023 г. се увеличават в 71% от фирмите.

Най-големите пречки пред бизнеса, според участниците в анкетата, са липсата на работна ръка (75%), бюрокрацията, регулаторната тежест (62%) и често променящата се нормативна уредба (61%). Следващите по степен на важност проблеми са корупцията (59%), неефективната съдебна система (41%), ниското качество на административното обслужване и недостатъчния брой административни електронни услуги (43%). Всеки трети анкетиран (31%) откроява като проблем насаждането на негативизъм спрямо бизнеса, за всеки четвърти (25%) проблем е сивата икономика, а за 15% - състоянието на инфраструктурата.

По отношение на работната ръка, след моментния спад през 2020 г., през следващите години тенденцията отново е към ръст на търсенето най-вече на изпълнителски състав и тесни специалисти, и в по-малка степен на административен и ръководен персонал. През 2023 г. сериозно нараства и търсенето на общи работници.

Повишава се делът на анкетираните, които одобряват присъединяването на България към Еврозоната (60% през 2023 г. спрямо 47% през 2021 г.) и сериозно намаляват отговорите „не мога да преценя“ (от 27% през 2021 г. на 13% през 2023 г.), което показва повишаване на степента на информираност по темата.

50% от анкетираните виждат своето място сред проектите по НПВУ, което е тройно повече от 2021 г., когато едва 17% са отговорили, че някой от проектите по НПВУ би могъл да подкрепи дейността на компаниите им.

Традиционно, между 30 и 40 процента от участниците в годишните анкети на БСК са оптимисти за бъдещето на икономиката. Най-много песимисти е имало през 2011 и през 2020 г. – в първия случай след финансовата криза от 2009-2010 г., а във втория – заради ковид кризата. След отшумяването на ковид кризата, през 2021 г. традиционният оптимизъм се завърна за кратко (31%), но той бързо беше попарен от реалностите през 2022 и 2023 г., и в тазгодишното ни проучване отново преобладават песимистите – 43%.

Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, както и цената на труда. 67% очакват забавянето на глобалния растеж да се отрази негативно на техните бизнес показатели и през 2024 г. Сериозен песимизъм има и по отношение на европейските регулации в областта на екологията, от които негативно влияние очакват 56%, като е налице известно влошаване на очакванията спрямо тези от края на миналата година.

Плановете за 2024 г.:

- Очакванията за покачване на цените и, по-конкретно – на цената на труда, кара повечето работодатели (67%) да включват в плановете си за 2024 г. ръст на възнагражденията.
- Почти половината от анкетираните (44%) планират да увеличат обема на производството си, както и гамата от предлагани продукти/услуги (49%).
- 32% от участниците в проучването ще търсят нови пазари.
- 30% са тези, които планират да увеличат инвестициите си в нови мощности.
- Сред приоритетите на 44% от анкетирането са инвестициите в развитие/обучение на персонала, а 30% възнамеряват да открият нови работни места.
- Високите енергийни цени принуждават бизнеса да търси начини за повишаване на енергийната ефективност на компаниите – 44% от анкетираните имат такива планове, 14% вече са инвестирали в тази посока, но 34% не си поставят подобни приоритети. 8% се въздържат, поради липса на финансов ресурс.

- По-голямата част от участниците в проучването планират да инвестират в цифрови технологии или вече са го направили, като едва една-трета от анкети-раните смятат, че нямат нужда от дигитализация на производствените процеси. Най-големите пречки пред дигитализацията са липсата на човешки ресурси с необходимите умения и компетенции (47%), достатъчно финансов ресурс (32%) и недостатъчната информация за най-добри налични технологии (19%).

На база провежданите през годините годишни анкетни проучвания, БСК представя индекс за динамиката на бизнес климата, който показва през каква фаза преминава икономиката ни през съответната година - „възстановяване“, „подем“, „забавяне“ или „криза“. За базова година ползваме 2015-та, а данните показват следното:

- От 2016 г. следва 4-годишен цикъл на подем до 2019 г., достигащ своя връх през 2017 г.
- През 2020 година пандемията от COVID-19 хвърля страната в екстремна за наблюдавания период ситуация на криза.
- Започналото през 2021 г. възстановяване е прекъснато през 2022 г., когато според проучването на БСК страната отново навлиза в кризисната зона.
- През 2023 г. навлизаме в квадранта на „забавяне“. Въпреки че оценката за състоянието на икономиката се подобрява, очакванията остават ниски и все още не можем да говорим за възстановяване и подем.

По време на днешната пресконференция БСК представи за първи път своя индекс „Ефективност на икономическата политика“ (BIA Index), който обхваща т.нар. „Образцов триъгълник на икономическата политика“ , включващ три стълба: стимулиране на инвестициите, провеждане на структурни реформи и осигуряване на отговорни фискални политики. BIA Index измерва развитието на страната ни именно в тези три направления, като всяко от тях е оценено по подбрани показатели.

Проучването обхваща 27 икономики на страните-членки на Европейския съюз и е базирано на официални и доказани източници на информация.

BIA Index цели да се превърне в аналитичен инструмент за идентифициране на конкретни слабости на българската икономическа политика, чието преодоляване може да доведе до по-висока конкурентоспособност на националната икономика и постигането на дългосрочен конвергентен икономически растеж.

Класирането по трите стълба на индекса показва следното:

- Първи стълб „Инвестиции и иновации“: И през 2021, и през 2022 г. България заема последното 27-мо място в ЕС. За сравнение, Румъния е на 23-то място, Хърватия - 22-ро място, Естония - 12-то място, Литва - 15-то място, Латвия - 21-во място. Първите три места в ЕС-27 за 2022 г. са за Швеция, Дания и Ирландия. По този стълб България получава 22,76 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „лошо изпълнение“. Това означава, че досега използваните публични политики за стимулиране на инвестициите и иновациите не произвеждат желания ефект и водят до неефективно разходване на публични средства.

- Втори стълб „Реформи и институционална среда“: И през 2021, и през 2022 г. България заема последното 27-мо място в ЕС и по този стълб. За сравнение, Румъния е на 25-то място, Хърватия - 20-то, Естония - 4-то място, Литва - 8-мо място, Латвия - 16-то място. Първите три места в ЕС през 2022 г. по този втори стълб са заети от Ирландия, Финландия и Люксембург. По този стълб България получава 33,93 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „лошо изпълнение“. Това означава, че досега използваните публични политики за реформи не произвеждат желания ефект и бизнес средата не стимулира в достатъчна степен инвестициите.

- Трети стълб „Ефективност на бюджетната политика“: През 2022 г. единствено по този стълб България отбелязва напредък и спрямо 2021 г. се изкачва с три позиции до 21-во място. Румъния е на 15-то място, Хърватска - 10-то място, Естония - 12-то място, Литва - 22-ро място, Латвия - 24-то място. България е в долната част на ранкирането на ЕС и по този стълб, въпреки частичното подобрение през 2022 г. спрямо предходната. По този стълб България получава 41,93 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „средно изпълнение“. Това означава, че България трябва да запази строгата си фискална дисциплина, която следва в последните десет години, на ниско ниво на държавен дълг спрямо БВП и да цели балансирани бюджети с нулев бюджетен дефицит. Отделно, при анализа по този стълб са идентифицирани слабости, свързани с недостатъчно високо ниво на публични инвестиции, отрицателен нетен експорт и ниска производителност на труда, които следва да бъдат преодолявани.

• Общи изводи:

- България е член на ЕС вече 15 години и, въпреки това, не успява да достигне средното европейско икономическо ниво. Конвергенцията на държавите, които се присъединиха заедно с България към ЕС, е много по-силна, вкл. тази на Румъния, Естония, Латвия, Чехия, Словения. Хърватия, която се присъедини към ЕС след България, през 2013 г., вече е член на Еврозоната и успя само за десет години да изпълни нейните критерии.

- България изостава от ЕС значително по почти всички от използваните показатели за анализ. Това означава, че нейната икономическа политика не произвежда ефективен резултат.

- Необходима е нова концепция за икономическа политика, нови публични политики за стимулиране на инвестициите и иновациите, ако България иска да достигне средните европейски нива в обозримо бъдеще (следващите 15 години).


В категории: Бизнес


19
Коментара
Направи фурор
Направи фурор 19/11/2024, Вторник 14:20 0
Флагман.БГ Русия с невиждан ход Русия с невиждан ход 19/11/2024, Вторник 13:30 4
Флагман.БГ Какво пише в писмото на Виктор до Беба Какво пише в писмото на Виктор до Беба 19/11/2024, Вторник 13:20 3
Флагман.БГ Видяха й се гащите (СНИМКИ 18+) Видяха й се гащите (СНИМКИ 18+) 19/11/2024, Вторник 12:18 4
19
Коментара по темата
19.
До 15,16,17 и 18
20.12.2023 15:04:21
0
3
НЕ ПРОСТО НИЕ МЛАДИТЕ РАЗБИРАМЕ ЧЕ ЖИВОТА Е ПОВЕЧЕ ОТ РОБСТВО НА ЗАПЛАТКА ЗА МЕСЕЦ ЗА МЕСЕЦ, УВИ СТЕ ТЪПИ ОБЩАЦИ, КАК ДА ЗНАЕТЕ,ДЕМОТИВАЦИЯТА СЕ ПОРАЖДА ОТ ЛОШИТЕ УСЛОВИЯ И ЗАПЛАЩАНЕТО, КАК ДА ЗНАЕТЕ ТОВА ИДИОТИ
18.
Куката
19.12.2023 07:38:05
2
4
Ти му викаш Здрасти, той ко става брат,болнични, ама тва не мога, онова не искам, няма как, иска казарма!
17.
Шейха
19.12.2023 06:32:56
2
6
Не става само с Winbet и Onlyfance, иска се да работи и развива, ама няма кой да им го набие в главите на тийновeте от поколението Z
16.
Бургаз
19.12.2023 06:29:25
2
6
Младите не знаят 2 и 200, мързеливи, некадърни, кифли и пубери, искащи а не можещи, калпави поколения,адиос
15.
Ко, не?
19.12.2023 06:22:14
6
5
Идва дава да работи, завършил виШе и не знае от коя страна се хваща отвертката ... и 5000 лв. заплата ... що?
Ми то маминото е плащало 4г. за виШето и не са го научили дори дда изва навреме за работа (ми то от цъкане на фортнайт и ЦС не мое да стане детето! а е на 25г. и му се еве и семейство иска да први).
Женски полови органи ... направете си фирми (както ви казаха по-долу) и после "раздавайте" заплати ... ясно. Това че не ви отърва е друг въпрос (с невероянтите си "дарби" и "умения" и за тоалетна хартия не може да изкарате)!
Трябва да си плащете за да ви научат да работите, щото на университете сте плащали ама нищо не сте научили! Ясно!
Като не ви отърва - марш в "кол центъра", да ви псуват пияните германци! Ама вие и немски не знаете (щото в CS-a се чати на английски)!
14.
Just group of greedy bastards
18.12.2023 22:43:50
0
6
Заплатите и отношението към свестните и съвестни служители,а не верните псета дето лижат мъдята на шефа от 20години и се смятат за капацитети,палярите...масово
13.
4та национална катастрофа
18.12.2023 22:09:47
6
10
Разпада се социо-политическата система, защото това, което в България наричаме демокрация, е първо дефектно и второ - дисфункционално. Българският политически модел е в жестока криза, отвъд всяка възможност за поправка. ((Да, превръщането на България в глобално евро-сметище беше просто цената, която субектът на властта тогава беше съгласен охотно да заплати, за да постигне целите си - ((защото Властта е винаги в името на Себе си.)) ((Тя е такава реалност, която не вижда причини за себе си извън себе си. Особен тип реалност - тези, които я притежават, могат да си мислят каквото си искат, но самата Власт като реалност е винаги при себе си и се разширява.)) ((Това е разбиване на големия обществен интерес, разрушаване на обществото, заради интереса на някаква частна съсловна група.)) Това, образно казано, е интересът на червея за сметка на ябълката. Много добре помня как преди години, разговаряйки с представителите на това съсловие, те не криеха своята злобна, саркастична омраза към всички останали: „Народецът ли? Ха, ха, ха..." Да , това са две Българии, две култури, които живеят на една и съща територия, но те просто си пречат. За сега те не успяват да намерят някакъв приемлив мотив за съвместно съществуване. Дори в едно кастово общество, каквото е индийското, кастите наистина не се допират, но имат механизми за общо съществуване. А нашите два свята просто не намират начин да живеят на едно и също място. ((Едната, малката група, аз наричам българяни. Те присъстват в българската територия с правата и морала, прилягащи фактически на агресор.)) Това е малко хищно племе, което е завладяло своята територия и няма никакво намерение да преживява в някакви компромисни форми с другите - арийци срещу дравиди, конкистадори срещу маи, османлии срещу гяури и пр. Тоест, имаме отношение между агресор и подчинените нему. Това са неприкрити форми на антагонизъм с невъзможност за каквато и да е търпимост извън условието ((за абсолютно и безусловно подчинение от страна на покорения етнос.)) ((България е феодално съсловно общество, в което скоро няма да може да се живее.))
12.
работа работа работа
18.12.2023 21:34:11
2
9
Даже мангалите избяха от кочината и отидоха във Франция,Германия,Нидерландия да бачкат за поне 2700 €(5300 лева на месец) а във Бавария Мюнхен за 200 € надница НИКОЙ НЕ иска да бачка
11.
Адам
18.12.2023 20:59:54
2
14
Експлоатират ни с ниски заплати!!!
10.
До 7 "гражданина"
18.12.2023 20:16:03
5
17
Ако плащаха по 5 бона наистина нямаше да НЕ работят всеки ден,папагал прост.С тия смелни 1200 лева,визирам които се дават на повечето не на мен,как хората да имат мотивация? И то всеки ден бачкане за тая заплатка смешна след месец.Наще "бизнесмени" трябва да направят малко сериозни пари преди да търсят хора,за да се навият.
9.
Ханко Брат
18.12.2023 20:09:11
1
21
Заплащането!!!!!!!))))))))
8.
Бургазлия
18.12.2023 20:02:56
2
24
Липсата на европейско заплащане е най-голямата пречка пред намирането на работна ръка за бизнеса!
7.
Гражданин
18.12.2023 20:01:56
18
10
Не са само парите, младите не искат,мързи ги, глупави са, само с телефона да са и с 5 бона заплата няма как, затова мама им дава, или наркотици или хазарт, това е!
6.
Куката
18.12.2023 19:54:17
6
6
Давай Джаро, отваряй фабриката и ги запуквай с големите заплати! Ти си човека, шефа е №1.
5.
Mango v UK
18.12.2023 19:52:01
1
23
Повечето са псевдо-бизнесмени с теглени кредити и не искат да плащат на робите си,да робите си ,не колегите си..
4.
DJARO
18.12.2023 19:33:24
2
25
ЛИПСАТА НА АДЕКВАТНИ ЗАПЛАТИ Е ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА.......НЕ ЧЕ НЯМА КОЙ ДА РАБОТИ........
3.
www
18.12.2023 19:14:11
17
6
Вместо да се критикува бизнеса за всичко, нека критиците си направят собствени и фирми и да превърнат в дела всичко онова, за което така щедро раздават акъл! Като им се изредят още първата седмица всички проверяващи, контролиращи и санкциониращи държавни и общински мишки, друга песен ще запеят и не заплати, ами края на месеца няма да дочакат и ще искат да захвърлят всичко на мига.
2.
Фифория
18.12.2023 19:02:21
0
26
Уважаеми…. Ниско заплащане и дискриминацията на човешкият труд, е липсата на работна ръка!
1.
КО-НЕ
18.12.2023 18:38:35
2
23
ДА ВИ ЕВА И БИЗНЕСА
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Направи фурор Направи фурор Лили Иванова вдигна на крака и кюстендилци С яйца и малко орехи може да приготвиш страхотна закуска – поглези сетивата си С яйца и малко орехи може да приготвиш страхотна закуска – поглези сетивата си Вижте рецептата Какво пише в писмото на Виктор до Беба Какво пише в писмото на Виктор до Беба Нахаканата брюнетка получи едва 10 % подкрепа и напусна къщата на "Биг брадър", с което разби сърцето на бургаската батка 61% от българите смятат, че еврото е стабилна валута 61% от българите смятат, че еврото е стабилна валута Това показват данни от национално представително проучване, проведено между 16 и 22 октомври Таксиджии се вдигат на бунт утре в Бургас Таксиджии се вдигат на бунт утре в Бургас Протестират срещу завишените застраховки 42 медала за бургаските бойци от Националната купа по джу джицу 42 медала за бургаските бойци от Националната купа по джу джицу В състезанието се включиха над 200 състезатели от 15 спортни клуба Видяха й се гащите (СНИМКИ 18+) Видяха й се гащите (СНИМКИ 18+) Разврат в ефира? Община Несебър разработва трасета за алтернативен транспорт Община Несебър разработва трасета за алтернативен транспорт По велоалеята Слънчев бряг-Тънково се изгражда осветление Откриха източната порта на Филипопол, откъдето преди 1900 години са минавали римски владетели Откриха източната порта на Филипопол, откъдето преди 1900 години са минавали римски владетели Първите пет години посещението ще е безплатно, разкри реставраторът на новото архитектурно бижу на Пловдив Затвориха магистрала заради разпилени цветя по пътя след катастрофа между тирове Затвориха магистрала заради разпилени цветя по пътя след катастрофа между тирове При удара камионът, причинил катастрофата, се усукал
Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания От IT фирмата му обещават мениджърска позиция Русия с невиждан ход Русия с невиждан ход Москва превключва на режим СССР Талантлив актьор почина само на 35 години Талантлив актьор почина само на 35 години Причината за смъртта му не е ясна, но най-вероятно се е борил с тежко заболяване Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата US президентът отново отказа да коментира решението за удари по Русия с далекобойни американски ракети, а противниците му намесиха „дълбоката държава“ Взрив на автомобил пред училище в Китай, много деца са ранени Взрив на автомобил пред училище в Китай, много деца са ранени На кадрите от Чандъ, публикувани в социални мрежи, се виждат тичащи в паника ученици Българите луднаха по този продукт на пазара в Одрин Българите луднаха по този продукт на пазара в Одрин Търговците ликуват заради завръщането на туристите от България Илон Мъск даде мъжка дума, че ще произвежда автомобили „Тесла“ в България Илон Мъск даде мъжка дума, че ще произвежда автомобили „Тесла“ в България Най-после той е тук - в най-старата, но и в най-изостаналата в ЕС държава - с най-фините жени и най-ръбатите мъже Побесня, че й казват, че е мъж и... Побесня, че й казват, че е мъж и... "Ще се видим в съда", каза олимпийската шампионка Иман за журналистка Москва размаха пръст Москва размаха пръст Възможен е кошмарен сценарий - Трета световна война Феновете на бирата ще настръхнат от това Феновете на бирата ще настръхнат от това Американски изследователи попариха любителите на пивото
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация Виц на деня Виц на деня При един художник идва млада и красива мадама. Той и предлага кафе. В един момент поглежда през прозореца и подскача:
- Жена ми! Моля ви съблечете се по-бързо, защото кой знае какво ще си помисли!
Виц на деня Виц на деня - Защо е толкова малко брюкселското зеле?
- Защото на балконите в Белгия няма място за големи бидони.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На някои жени, заради това което умеят, може да им се прости всичко, което не умеят.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори