Бургас се надига в защита на летището, утре се готви голям протест
Бургазлии настояват за целогодишни полети и край на дискриминацията спрямо Южното Черноморие
Голям протест се подготвя в Бургас утре, 12 април (събота), от 10:00 ч. пред сградата на Областна администрация. Инициативата е организирана от Гражданско обединение „Бургазлии“ и е свързана с дискриминационното отношение на концесионера към летище "Бургас" за сметка на варненския айропорт.
„Уважаеми бургазлии и жители на областта, обръщаме вниманието Ви към един всеобхватен проблем – несправедливото отношение към летището на Бургас“, заяви Иван Ненков, председател на ГО „Бургазлии“ пред Флагман.бг.
Той е категоричен, че полетите от и до Летище Бургас намаляват с всеки изминал ден не поради обективни причини, а вследствие на целенасочени действия в полза на конкурентното летище във Варна, което също се управлява от „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД.
„Райънеър“ в битка с концесионера на летище Бургас заради високите такси
„Не чакайте някой да Ви го заяви това в прав текст! Нека помислим логично – в региона няма друго летище, което може да поеме функцията на бургаското. Ако във Варна има по-голям туристически поток – добре, но не трябва това да става за сметка на Бургас. Искаме да бъдем разбрани правилно“, каза Ненков.
Тревогата расте и заради предстоящ ремонт на пистата на Летище "Бургас", който според официална информация може да остави аерогарата извън строя за цели шест месеца. Проблемът е, че няма яснота кога ще започне и кога ще завърши, а липсата на конкретика създава сериозни трудности за бизнеса в региона.
„Това издава едно несериозно поведение към доста сериозен проблем. Местни кметове вече изразиха публично позиции срещу политиката на концесионера. Това са хора с реален опит в управлението на туризма. Едва ли биха говорили неистини по този въпрос“, подчерта лидерът на ГО „Бургазлии“.
Кметът на Бургас Димитър Николов размаха пръст на „Фрапорт“
„Концесионерът е този, който носи отговорност както за успехите на Летище Бургас, така и за неговия провал. Затова конкретните отговори трябва да дойдат оттам“, допълни той.
Ненков обръща внимание, че този проблем засяга всички – от малкия предприемач, през транспортния бранш, до собствениците на имоти и туристически оператори: „Има много чужденци, които имат жилища тук. Ако летището не работи, те ще се принудят да летят до други градове и държави – София, Варна, Истанбул, Букурещ – и това може сериозно да обезсмисли инвестициите им в региона.“
„Защо да ги караме да заобикалят Бургас? Защо да натоварваме българските граждани с допълнителни разходи за транспорт? Това е антиреклама за целия регион. Както народът е казал – ‘Във вода газим, жадни ходим’“, допълни той.
Министър Боршош: Предстои ни много сериозен разговор с Фрапорт
Очакванията за утрешния протест са за присъствие на няколкостотин души. Заявки са подали представители на браншови организации и граждани от осем общини в региона. Участие ще вземат и жители на съседна област, която също е засегната от проблематиката.
„По данни на ГО „Бургазлии“, българският бизнес е инвестирал между 7 и 8 милиарда евро в туристическия сектор по Южното Черноморие – сума, която е несъпоставима с инвестициите, които концесионерът е направил за Летище Бургас“, изтъкна Ненков.
Организаторите настояват отсега да бъдат подписани конкретни договори, които да гарантират нормална работа на летището, включително и корекции на цените за нискотарифните и чартърни авиокомпании. Припомняме, че най-големият авиопревозвач в Европа - "Райънеър" обяви, че ще спре полетите си до Бургас, ако концесионерът не промени политиката си.
„Желанието ни е минимум да има редовни връзки с дестинации като София, Истанбул и поне няколко европейски държави“, уточни той.
„Искаме институциите да си свършат работата. Ако не могат – да си тръгват“, заяви Ненков с категоричен тон.
Проблемът с Летище Бургас, подчерта той, е изключително сериозен и поставя в неравностойна позиция туристическия бранш по Южното Черноморие. Това е въпрос не само на удобство, но и на икономическо оцеляване за редица бизнеси и работни места, подчерта Иван Ненков.
Затова ГО „Бургазлии“ настояват за незабавна реакция от най-високо ниво – от страна на настоящия министър-председател Росен Желязков, който е бивш министър на транспорта и добре запознат със ситуацията. Също така от действащия транспортен министър Гроздан Караджов, министъра на туризма Мирослав Боршош, както и – макар и с ограничени правомощия – от президента Румен Радев, който има възможността чрез публични лостове да влияе по ключови за обществото въпроси.
„Тревогата е обща и усилията трябва да са общи, за да се справим. Да не пълзим, когато трябва да летим!“ – завърши Иван Ненков.




















