Радев пак удари сглобката - наложи вето върху либерализацията на пазара на ток за бита
Промените предвиждаха до 2026 г. всяко домакинство да избира кой да му доставя електроенергията, според президента България не е готова за това заради ниския стандарт на живот
Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за енергетиката, с които депутатите искаха да приемат пълната либерализация на електрическата енергия до 2026 г. Според държавния глава законът се е отдалечил от целите на социалната държава, а приемането на поправките не е придружено с пълноценна оценка на последствията от това за обикновения човек. Ето какво написа Радев по повод наложеното от него вето:
Законът предвижда пълна либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители до 2026 г. Стандартът на живот на мнозинството от българските граждани обаче остава най-ниският в Европейския съюз, а предвидените промени биха могли още повече да затруднят именно хората, които и без това трудно посрещат базовите си житейски разходи.
В закона се предлага регламентирането на преходен пазарен модел, който ще влезе в сила от м. юли 2024 г., чрез компенсиране на битовите потребители и ще действа до въвеждането на пълна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 г., което предполага отпадане на компенсирането за битовите потребители към тази дата. Към момента обаче все още има значителна разлика в ценовите нива на регулирания и свободния пазар на електроенергия на дребно. Реално балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар трябва да се случи в рамките на кратък период от 18 месеца, което рискува да доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 г.
Не оспорвам необходимостта от нормативни промени съгласно поетите от страната ни ангажименти към Европейския съюз, но именно европейското право позволява и изисква от страните членки да защитят енергийно бедните и уязвими битови клиенти. Прекалено ограничената дефиниция за енергийна бедност, неяснотата в компенсаторния механизъм и несигурността за наличието на достатъчно средства за подпомагане на нуждаещите се, не гарантират в достатъчна степен постигането на тази цел.
От друга страна заличаването на фигурата на обществения доставчик и премахването на енергийния микс може да предизвика спиране на производство на електрическа енергия от ТЕЦ „Марица-Изток 2“ и ще застраши функционирането на „Мини Марица-Изток“ още в средата на следващата година.
Наложително е ново обсъждане на приетия на 5 октомври 2023 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката и народните представители повторно внимателно да преценят както параметрите на реформата, така и механизмите за подпомагане на засегнатите.
Измет малоумна, преебани камилчета ядящи говна и казващи, че е шоколад! Нали веее, цървули съдрани гласували за пълни пендели и проДАй България
Този, който вкара политиците като Кирил Петков и Асен Василев през "задния" вход на НС?
Ставаш смешен и жалък с това кото си написал!
Единственият, който мисли за България и му пука какво ще се случи с обикновените хора.
В конкретният случай, ако тази либерализация се случи, ще настъпи катастрофа, каквато се случи на пазара за промишлени потребители. Спомняте си как цените се повишиха шоково около 2-3 пъти и какво преживяха фирмите. Същото ще се случи и с обикновения български потребител, но вече ще е късно.
Представителите на тази гнусна коалиция ПП-ДБ_ГЕРБ-ДПС ще са на някой екзотичен остров и ще си харчат окрадените пари, а ние тук ще страдаме.
Явно само Президента осъзнава какво ни чака.