Нов шанс за младежите в риск – общественици и доброволци създадоха първия по рода си център за подкрепа в Несебър
„Заставам с цялата си енергия зад каузата", каза кандидатът за кмет Румен Кулев
Кандидатът за кмет на община Несебър Румен Кулев, общественици и доброволци откриха първия по рода си дневен център за работа с деца, употребяващи наркотични вещества. „Трамплин скай“ отвори врати в Несебър и ще оказва подкрепа на деца в риск и техните семейства.
„Заставам с цялата си енергия зад каузата да помогнем на деца употребяващи наркотични вещества, тийнейджъри с рисково поведение, зависимости. Пред мен никога не е стоял въпросът дали да помогна, прегърнах идеята от зараждането й. Това е кауза, в която инвестираните време, емоционален и финансов ресурс ще се върнат под формата на най-смисленото – здравето на децата. Правя го, с вас съм, може да разчитате на мен“, с тези думи кандидатът за кмет на община Несебър Румен Кулев се обърна към присъстващите по време на откриването.
Центърът ще предлага комплекс от социални услуги като психо-социална рехабилитация, личностно развитие и социална адаптация на тийнейджъри, употребяващи психоактивни вещества, както и такива с психични разстройства и рисково поведение. „Трамплин скай“ е първото специализирано място в област Бургас за работа с деца на възраст 10-18 години.
„Статистиката за непълнолетни, употребяващи наркотици, е страшна, но още по-страшно е когато твоето дете или семейство, стане част от тази статистика. Като баща, общественик, но най-вече човек, съм убеден, че центрове от такъв тип трябва да са общинска и държавна политика. Да има място, където хората, сблъскали се с този проблем, да потърсят адекватна помощ и грижа. Защото това не е само техен проблем, това е проблем на обществото ни. И от нас зависи да го разрешим ако искаме децата ни да са добре, да ги има“, допълни още кандидатът за кмет.
Румен Кулев сподели, че отварянето на центъра е отнело повече от година усилия. На този етап финансирането и логистиката ще се извършват с лични средства и доброволен труд, а за в бъдеще ще се търсят възможностите на европейските програми, общинско и държавно финансиране.
„Имаме нужда от нови пътища, от модерни автобуси, от подобрена градска среда, но ако ги няма децата ни, то всичките ни усилия губят смисъл“, заключи Кулев
Дейностите в центъра са насочени към: постигане на въздържание - преустановяване на употреба на наркотични вещества; постигане на здравословен начин на живот - прекъсване на навици и действия свързани с намирането и употребата на наркотици и замяната им със социално приемливи модели на поведение; личностна промяна - постигане на самоконтрол и автономност, себеприемане и самоопределяне; социална интеграция изразяваща се в промяна на семейна, училищната и приятелска среда. Семействата и децата, посещаващи центъра, ще бъдат подпомагани от психолози и социални работници, които са заявили готовност да отдават труда си безвъзмездно.
На откриването присъстваха основните двигатели за съществуването на уникалното за област Бургас място – директорът Анелия Георгиева и човекът, откликнал на апела на местните за изграждане на такъв център - Калин Петков, създател на единствената по рода си в България програма за работа с тийнейджъри.
Водосвет за здраве и успех на новото средище за подкрепа отслужи отец Арсений от църквата „Успение Богородично“ – Несебър.