Затлачени преписки и необезпечени договори за над 1,5 млн. лева лъсват в община Поморие

Още заровени мини като наследство в Община Поморие завари новият кмет Иван Алексиев. Освен дълговете, чийто размер е 5, 6 млн. лева Алексиев се натъкнал на необезпечени договори за още над 1,5 млн. лева. Точно в какво състояние е била общината при влизането в нея на новия градоначалник ще стане ясно след като приключи ревизията, която тече в момента. „Излизат интересни неща, но ще ги оповестя след като получа резултатите от проверката”, каза Алексиев пред журналисти днес в кулоарите на местния парламент, който провеждаше второто си заседание. Кметът наследил и куп затлачени преписки на хора, чиито земи са били възстановени, но така и не са ги получили. Тези поморийци сега са основните посетители при кмета през приемните му дни, тъй като документите им са били бавени от предишното общинско ръководство, оглавявано от ексградоначалника Петър Златанов.
![]() Неделчо Стайков (вдясно) коментира, че ГЕРБ носи цялата отговорност и затова не дава зам. шефското място в Общинския съвет на друга партия
|
На днешната сесия Иван Алексиев пришпори общинските съветници да гласуват решение, с което да бъде пуснат легално тока на скандалната стъклена сграда на читалището в центъра на града. Това беше първата докладна, внесена от градоначалника и с нея той се опитва да навакса пропуснатите години, през които в строителството на обекта само са потъвали пари, а реално работа не е вършена. Според данните, изнесени от Алексиев, още преди 4 години ЕВН е поискала с писмо от тогавашния кмет Петър Златанов отстъпено право на строеж за да изгради трансформатор. Папката обаче така е хващала прах по бюрата, трансформаторът е построен незаконно, а токът пуснат нелегално. Решението на местния парламент днес е една от последните стъпки, за да може сградата най-после да бъде открита официално и да работи за хората в града. Според кмета Алексиев тя ще функционира и като читалище и като културен център. Неговото предложение беше подкрепено единодушно в заседателната зала.
Всъщност мир и разбирателство цареше изцяло на сесията днес, когато местният парламент гласуваше правилник за работата си, избираше зам. председател и състав на постоянните комисии. При нито една от точките от дневния ред не си пролича да се оформя някаква опозиция в залата. За заместник на шефката на общинския съвет д-р Милена Енева беше избран отново почти единодушно нейният съпартиец от ГЕРБ Неделчо Стайков, който се занимава с частен бизнес. Енева, която по професия е лекар, ще работи на 4- часов работен ден и ще получава 60% от заплатата на кмета, а Стайков ще бъде на трудов договор на пълно работно време.
![]() Този трафопост е бил нелегален досега, защото от 4 години искането на ЕВН за отстъпено право на стореж просто е трупало прах на бюрото на екскмета Петър Златанов
|
На въпрос защо ГЕРБ не отстъпи председателското място на представител на друга политическа партия, Стайков отговори: „Хората са гласували за нас, ние носим голямата отговорност за управлението на Поморие, а не малките партии. Ако бъде избран зам. председател от РЗС например, ще бъде далеч по-малко наблюдаван отколкото, ако е от ГЕРБ”, каза Стайков.
И съставът на комисиите беше попълнен безпроблемно (кои ще са имената в тях - очаквайте по-късно), без никоя политическа сила да влиза в спорове и да предявява претенции за повече влияние.
Общинските съветници в Поморие гласуваха, че сесиите са открити, а с тяхно решение в случай на нужда ще може да бъдат предавани и директно в ефир. Тази точка от правилника им може да послужи за пример на колегите им в Царево, които гласуваха точно обратното – че ще могат да вземат решение да провеждат закрити сесии.
Ако общински съветник в Поморие не отиде на сесия или на комисия и това не се дължи на уважителна причина – то той ще бъде глобен с 50 лева. По 10 лева глоба ще отнася всеки, който не е изключил мобилния си телефон по време на зесадание. На едно изказване, съветниците ще имат право да правят по 2 реплики от трибуната в рамките на 2 минути.





















