Действията на щаба и ръководството на общината предотвратиха стотици жертви в Царево
Преместването на ромския квартал, известяването за бедствието и източването на двата язовира спасиха животите на хората
Марин Киров е заместник-кмет на Царево. Южната морска община тази седмица преживя едно от най-големите водни бедствия у нас през последните десетилетия. Г-н Киров е основно действащо лице в борбата с кризисната ситуация. Ето какво каза той пред „Флагман“:
- Г-н Киров, нормализира ли се ситуацията в Царево, както обявиха от правителството? Каква е равносметката към момента?
- В Царево вече сме в режим на възстановяване от щетите от природното бедствие. Равносметката в деня на национален траур (който е трети пореден ден на траур в община Царево) е, че имаме огромни материални щети и четири загубени човешки живота, за които скърбим. Съдия Москова и нейната дъщеря бяха наши приятели. Познавахме се лично, те бяха част от нашата общност. Всъщност си даваме равносметка и за нещо по-сериозно и по-мащабно - навременното сформиране на щаба, действията, които се предприеха, предотвратиха стотици жертви.
- Стотици жертви?
- Точно така. Става въпрос, на първо място, за незабавното известяване по радиоуредбата за наближаващото бедствие. Бяхме упреквани първоначално, че сме всяли паника сред населението, но всъщност това, че известихме още от самото начало и взехме решение да спрем движението към общината и в населените места според нас предотврати помитането на десетки автомобили в морето. На следващо място, с бързите действия на кризисния щаб и службата за противопожарна безопасност, свързани с източването на двата язовира над село Лозенец, предотвратихме селото и комплексите на Оазис да бъдат пометени от над 1 млн. куб. метра вода. И на трето, но може би най-значимо място – своевременното преместване преди години на ромския квартал „Мандрата“ в началото на града всъщност предотврати над триста жертви. В този квартал, който се намира под службата за противопожарна безопасност, имаше населени в бунгала и бараки представители на ромския етнос, които ние преместихме извън града, на безопасно място.
- Бяхте ли критикувани за това?
- Бяхме упреквани популистки, че им нарушаваме човешките права. Но те бяха заели незаконно общински терен. Сега си даваме сметка, че това действие е било абсолютно правилно. От там е преминала огромна приливна вълна и ако тези хора бяха там, днес щяхме да коментираме над триста жертви. Това е основната равносметка за деня. Щабът в рамките на 24 часа успя да вземе адекватни решения, да възстанови движението във всички посоки. Имаше срутени мостове към село Фазаново, които само в рамките на няколко часа бяха възстановени. Такъв е случаят и с моста към къмпинг „Нестинарка“. В момента се работи по възстановяване на моста на главния път към Ахтопол. Така че това е равносметката – бързи и навременни действия предотвратиха стотици човешки жертви.
Вижте мястото, където е бил ромският квартал, в деня на бедствието:
- Гражданите на общината как реагират? Има ли недоволство или по-скоро е налице благодарност за това, което казвате?
- Ние като ръководство и част от кризисния щаб усещаме силна подкрепа от гражданите и гостите на общината. Няма нито един човек, който да е заявил нужда от помощ, на който да не е оказана такава. Така че основното, което се усеща, е подкрепа от хората. Те се чувстват сигурни и виждат, че екипът на общината за пореден път успява да ги преведе през криза.
- Все пак имаше ли някакви пропуски? Предполагам, че има и планове за действия при бедствия в общината?
- Има планове за реакция. Те се спазват. Чуваха се първоначално критики за това, че твърде рано сме известили за бедствието и сме стресирали хората. После ни упрекваха за това, че твърде късно сме реагирали. Истината е, че още на 5-и през нощта в 01,30 ч. в село Кости започна евакуацията на хората. Другата истина е, че до 10,00 ч. сутринта всички ние мислихме, че това ще е локално бедствие само в Кости, където това се случва регулярно. Незабавно след това сме свикали щаба, когато видяхме, че водната стихия е с непредвидими размери. Така че критиките бяха много разнопосочни, но не отговаряха на обективната истина.
- Общината ще се включи ли в комисията за проверка на ситуацията, назначена от премиера?
- Вероятно ще има излъчен наш представител. Ние сме на разположение на терен. Очакваме да пристигне комисията. При необходимост сме готови да предоставим абсолютно всички документи за ремонти, които са извършвани, за дерета, за реки, планове... Ние сме на разположение и ще окажем пълно съдействие.
- Може ли непочистени дерета и презастрояване да са причините за мащабите на това бедствие, каквито обвинения също има?
- Чуват се обвинения за две непочистени дерета, но за мен те са твърде несериозни, защото тук говорим не за локално явление само в град Царево. Стихията бе по 70-километровата ивица на община Царево по море и във всички населени места навътре в Странджа. Няма как две непочистени дерета, ако има такива, да бъдат причината за това водно бедствие. А относно презастрояването - говорим за напълно законни строежи. Какво означава презастрояване?!
- Това ли е най-голямото бедствие в историята на Царево според Вас?
- С такъв голям мащаб – да. Били сме свидетели на подобно локално бедствие в село Кости, където реката винаги приижда и прелива. Включително тази година всеки момент сме пред изпълнение на проект за ограничаване на водното корито, което минава през селото. Но явление с такъв голям мащаб, който да обхване от Лозенец до Резово, от Царево до село Кондолово не сме наблюдавали. От два дни сме терен. Обхождаме абсолютно всички населени места. Няма мост, който да не е обрушен, няма асфалтова настилка, която да не е напукана. Включително, сега се намирам на пътя между село Изгрев и село Кости. Дерета, които са били широки по един-два метра, в момента са излезли на 30-40 метра настрани. Говорим за огромно водно бедствие, така че тези твърдения за непочистени дерета в града като основна причина просто не са адекватни.
- Като извод: какви са поуките от това, което се случи? Нуждае ли се от актуализация, примерно, планът за действие при подобни кризи? Или още е рано да се каже?
- Рано е да се каже, но това, което ние виждаме, е, че когато има стиковка в ръководния екип на общината, когато може да се работи с институциите без напразни обвинения кой свършил повече или по-малко работа, едно такова бедствие може да бъде преодоляно като последствия.