Кои страни в света търсят алтернатива на американския долар
Инвазията в Украйна и санкциите към Русия само задълбочиха процеса на де-доларизация
Американският долар доминира глобалната търговия и капиталовите потоци от десетилетия. Напук на това обаче редица държави по света сега търсят алтернатива на зелените банкноти, която да ги направи по-независими от САЩ.
Инфографиката долу, дело на VisualCapitalist, дава пълната хронология на възхода и сегашното начало на падението на американския долар, както и опитите на трети страни да се откъснат от хегемонията на сегашната резервна валута и финансовата система на САЩ.
Вижте графиката:
Доларът доминира
САЩ се превърна, почти за една нощ, във водещата финансова сила след Първата световна война. Страната влиза във войната едва през 1917 г. и излиза от нея много по-силна от европейските си съюзници. В резултат доларът започва постепенно да заменя британския паунд като международна резервна валута а Вашингтон се превръща в най-големия получател на злато след войната.
Доларът през 1944 г. получи още по-голяма сила, когато 44 държави подписаха Бретън-Уудското споразумение, създавайки колективна международна валутна система, базирана на американския долар, която пък е базирана на златото.
Към края на 60-те години европейският и японският износ става конкурентен на този от САЩ. В циркулация пък има огромно количество долари, което прави на практика невъзможно поддържането на златното им покритие. През 1971 г. тогавашният американски президент Ричард Никсън премахва възможността за директен обмен на долари към злато, а това слага край на т.нар. „златен стандарт”, което премахва и лимита за това какви обеми на валутата могат да се печатат.
Така, въпреки че доларът продължава да е международната резервна валута, той с годините продължава да губи огромна част от покупателната си способност.
Русия и Китай
Притеснени от доминацията на САЩ в глобалната финансова система и умението на страната да „военизира” валутата си за други цели, редица нации започват да търсят алтернативи, с които да премахнат или поне намалят хегемонията на долара.
След като САЩ и другите страни на Запад наложиха икономически санкции на Русия след началото на „Специалната военна операция”, Москва и Пекин започнаха да се съюзяват, за да намалят зависимостта си от долара и да изградят двустранно сътрудничество между двете финансови системи – тази на рублата и тази на юана.
След инвазията през февруари 2022 г., търговията на принципа рубла-юан се е повишила над 80 пъти. В същото време Русия и Иран работят заедно за създаването на криптовалута, подкрепена от златото. Още повече – централните банки, основно на Русия и Китай, купуват злато с невиждани от 1967 г. насам темпове. Това цели да диверсифицира резервите на двете страни далеч от долара.
Други държави също целят независимост от долара
Т.нар. „Де-доларизация” е тема на разговор и в други държави.
- В последните месеци Бразилия и Аржентина започнаха дискусии за създаването на обща валута между двете страни. Те са най-големите икономики в Южна Америка;
- В конференция, провела се в Сингапур през януари, няколко бивши високопоставени лица от Югоизотчна Азия повдигнаха въпроса с това какви стъпки вече са поети по отношение на де-доларизацията;
- Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Индия вече са в преговори да започнат да търгуват в рупии (индийската национална валута) за стоки, които не са свързани с петрола;
За пръв път от 48 години Саудитска Арабия – една от най-богатите на петрол страни на планетата, заяви, че е отворена да търгува петрол други, освен долара, валути.
Въпреки всичко това обаче малцина очакват, че в скоро време доларът ще загуби статуса си на резервна валута. Към момента централните банки все още държат 60% от резервите си за международна търговия в долари.
АСЕАН отменя долара и еврото, йената и лирата стерлинг. Индонезия призовава за постепенно премахване на Visa и Mastercard
29 март 2023
Във вторник (28 март) в Индонезия започна официална среща на министрите на финансите и управителите на централните банки на всички държави в АСЕАН. На първо място в дневния ред са дискусиите за постепенно премахване на американския долар, евро, йена и британски паунд от финансови транзакции и преминаване към сетълменти в местни валути.
На срещата са обсъдени усилията за намаляване на зависимостта от основните валути чрез схемата за транзакции в местна валута (LCT). Това е разширение на предишната схема за сетълмент в местна валута (LCS), която вече започна да се прилага между членовете на АСЕАН.
Това означава, че трансграничната цифрова система за плащане на АСЕАН ще бъде разширена допълнително и ще позволи на държавите от АСЕАН да използват местни валути за търговия. Споразумение за такова сътрудничество беше постигнато между Индонезия, Малайзия, Сингапур, Филипините и Тайланд през ноември 2022 г. Банковият регулатор на Индонезия заяви на 27 март, че Банката на Индонезия се готви да премахне Visa и Mastercard, като същевременно въведе своята собствена вътрешна платежна система.
Президентът на Индонезия Джоко Видодо призова регионалните администрации да започнат да използват кредитни карти, издадени от местни банки, и постепенно да спрат да използват чужди платежни системи. Индонезия трябва да се предпази от геополитическите смущения, казва Виводо, посочвайки санкциите на САЩ, ЕС и техните съюзници срещу с руския финансов сектор, заради конфликта в Украйна.
Отдалечаването от западните платежни системи е необходимо, за да се защитят транзакциите от „възможни геополитически последици“, заяви индонезийският президент.
Додит Пробоякти, член на борда на Индонезийската асоциация за кредитни карти (AKKI), съобщи в руските медии, че Индонезия ще приложи опита на Русия и нейната платежна система MIR за популяризиране на собствената си вътрешна финансова мрежа.
От държавите от АСЕАН само Сингапур е наложил санкции срещу Русия, докато всички други държави от АСЕАН продължават да търгуват със страната.
Бяха изразени опасения, че наложените от САЩ вторични санкции не успяват да засегнат страните от Централна и Южна Азия, участващи в производството на памук, основна индустрия в региона, която дава работа на милиони хора.
Решението на АСЕАН да изостави западните валути, особено американския долар и японската йена, ще окаже натиск върху Токио, особено по отношение на бъдещите му търговски връзки със Съединените щати или с Азия.
Чуждестранните инвеститори в Азия може да пожелаят да обмислят количеството американски долари, евро и йени, държани в техните сметки в светлината на предстоящото решение на АСЕАН относно валутната търговия. Трябва да се провеждат професионални дискусии относно всяко прехвърляне на фирмени средства в алтернативни валути.
Източник - ASEAN Briefing
Иванушка тича до ченч бюрото в Москва и иска да си обърне скромните спестявания в долари. Рублите му стигали за 2 000 долара. Пред ченч бюрото имало огромна опашка и Иванушка чакал 4-5 часа докато му дойде редът и точно тогава му заявили, че долари няма. Иванушка излязъл пред ченча започнал да скача и да крещи:
Ураааааааа Долар конец! Америка конец!
Ватенката си ватенка и върви комплект с гумени ботуши.