Кога и защо е необходимо циклене на паркет?
Спазвайте следните инструкции
Ако току-що сте си поставили прекрасен паркет в новото си жилище – поздравления! Но вероятно се чудите каква ще е неговата поддръжка с течение на времето. Освен стандартните процедури по почистването, на определено време от експлоатационния му живот, ще се налага и така нареченото циклене на паркет. Какво представлява тази процедура и на колко време е препоръчително да се извършва?
Циклене на паркет се извършва веднъж на няколко години, обикновено по време на ремонт. Тази технологична операция включва отстраняване на горния слой дървесина с дебелина 1–5 mm от паркетните дъски.
В резултат на това повърхността на дървеното покритие става гладка без разлики във височината. След това все още се полира и се покрива с лак или масло.
Паркетните плочи се циклят чрез остра стоманена плоча с дръжка, след това е необходимо да се извърши шлайфане с шкурка или със специално оборудване. Без тази процедура защитното покритие върху паркета няма да е достатъчно надеждно.
При циклене на паркет от една страна се разкрива по-пълно структурата на дървото, а от друга страна се запушват порите му, което значително намалява консумацията на материали.
По време на експлоатация лаковият слой върху паркета постепенно се износва, което го лишава от единствената му защита срещу вода.
Ето защо, ако се пренебрегне възстановяването на лаковото покритие, тогава рано или късно паркетът ще започне да се деформира и да се разяжда от влагата. Поради това е необходимо редовно да се поддържа чрез циклене, за да се премахне напълно старият лак в цялото помещение и да се нанесе ново. Обикновено това се прави поне на всеки 5-10 години.
Циклене на паркет се извършва съгласно следните инструкции:
Подът и помещенията се подготвят за работа.
Първичното грубо шлайфане се извършва с цел отстраняване на стар лак и дърво в повредените зони.
Обработват се ъглите и другите труднодостъпни места.
Първичното шлайфане се извършва със среднозърнеста шкурка.
Финишното полиране се извършва с фина абразивна шкурка.
Отломките и прахът се отстраняват от пода.
Нанася се лак грунд или първи слой лак.
Основното покритие отново се подлага на обработка.
Нанася се втори финален слой лак.
Няма нищо сложно в процедурата циклене на паркет, но само ако разполагате с подходящия опит и инструменти. Във всеки друг случай е много по-добре да се обърнете към помощта на професионалисти, вместо да се пробвате да ремонтирате паркета със собствените си ръце.
Основното в работата по циклене на паркет е точността, вниманието към най-малките детайли, както и наличието на достатъчно добър професионален опит.