Три неща, които д-р Лидия Стефанова ще промени в здравеопазването, ако стане депутат в 49-ото Народно събрание
Актуализиране цените на здравните услуги, разширяване на здравноосигурителния пакет и доближаването им до европейските, е приоритет номер едно за опитния мениджър в здравеопазването
Силна предизборна кампания като кандидат от гражданската квота проведе едно от новите лица на ГЕРБ-СДС в Бургас – д-р Лидия Стефанова, която е доказан експерт в сферата на здравеопазването. Тя е магистър по Медицина от Медицински университет-Варна, с придобита специалност „Обща медицина" в същия университет. Понастоящем специализира "Кардиология" към Медицинския университет в Плевен. Притежава и втора магистратура "Здравен мениджмънт и управление на здравните грижи" от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Владее писмено и говоримо английски и руски език. От няколко години е административен директор първо на Специализирана Болница за Активно Лечение по Кардиология, а понастоящем – на високотехнологичната болница „Сърце и Мозък“ в Бургас. Част е от Български Кардиологичен институт, където има активно участие в научноизследователски проекти. Работила е и като общопрактикуващ лекар, запозната е с проблемите на доболничната и болничната помощ, както и на цялата здравната система отвътре, тъй като за 23 години стаж е минала през всички нива в нея.
- Д-р Стефанова, приключи първата за Вас предизборна кампания като кандидат за народен представител от ГЕРБ-СДС – каква е Вашата оценка от срещите Ви с хората?
- Бяха много интензивни седмици. Срещнах се с много хора, с неизброимо много хора – и пациенти, и медицински специалисти, които споделяха тревогите си. Тези срещи категорично затвърдиха усещането ми, че проблемите в здравеопазването се задълбочават. Необходима е спешна корекция на модела, която трябва да започне с увеличаване на публичните средства за здравеопазване. Така ще намалим високите доплащания от пациентите. Необходими са законови промени за актуализиране на цените на НЗОК за медицински дейности, въвеждане на иновативни здравни технологии. Необходимо е да създадем условия за равен достъп до качествена медицинска грижа. Това е изпълнимо със закон за прозрачно субсидиране и подпомагане на болниците в малките и отдалечени населени места, изграждане на медицински центрове по тези места с подсигуряване на оборудване и специалисти с възможност за оказване на спешна помощ.
- Каква е Вашата кратка диагноза за здравния статус на българина?
- В малките населени места, предвид ограничения достъп до регулярна и качествена медицинска грижа, има хора със занижен контрол на хроничните заболявания. Твърде много пациенти не търсят навреме лекарска помощ, а профилактичните прегледи нямат приоритет. Профилактиката е изключително важна част от целия медицински процес, затова една от основните ми задачи в бъдещото Народно събрание ще бъде тя. В ежедневната практика на кардиолозите ни нерядко се случва при пациенти без никакви симптоми да бъде открита постинфарктна нестабилна ангина, която е спешно състояние. При ехокардиографски прегледи, отново на пациенти без никакви оплаквания, се визуализират суспектни данни за тромб в лявото предсърдие, което е изключително опасно и налага спешна интервенция. Ето как редовното проследяване може да спасява животи.
В Бургас и в по-големите градове на Областта оценката на здравния статус е по-висока по отношение на профилактиката и диспансеризацията. Жителите имат достъп до постоянна медицинска грижа, но търсят все по-високо качество на здравна грижа и по-ниски доплащания за продукти и процедури, които са извън пакета на НЗОК.
- Не смятате ли, че българското здравеопазване стигна дъно, каквото никога не сме достигали, как ще спрем притока на българите, търсещи лечение в съседна Турция?
- Позволете ми да не се съглася. Да, в миналото действително можеше да се говори за интензивен „здравен туризъм“ към южната ни съседка. Но в последните 15 години далновидните инвестиции и конкуренцията в здравеопазването обърнаха парадигмата.
Модерна медицина в България се прави с експертиза, високи технологии, знания и умения. А с правилните законодателни решения и успешно сътрудничество между частни, държавни и общински болници можем да направим модерното здравеопазване достъпно за всички пациенти. Национална гордост е случаят, когато колеги радиохирурзи от Истанбул препоръчаха на пациентка лечение с гама нож в комплексния онкологичен и радиохирургичен център в Плевен.
- Какви са Вашите надежди за България след 2 април и ако станете част от 49-ото Народно събрание, кои ще са първите три неща, които ще промените в областта на здравеопазването?
- Първо – актуализиране цените на здравните услуги, разширяване на здравноосигурителния пакет и доближаването им до европейските. Необходимо е да се увеличат публичните плащания, за да се намалят доплащанията от пациента.
Второ – подсигуряване социалната функция на държавата с ясно и прозрачно субсидиране на малките болници в отдалечените места, оборудване на МЦ, изграждане филиали на спешна помощ.
Трето – привличане на млади и реализирали се извън пределите на родината лекари при отлични работни условия, непрекъснат процес на обучение с възможности за професионална реализация. Успоредно с това – създаване на нормативни условия за стимулиране на младите лекари за специализация по всички медицински специалности, а не само по добре финансираните такива.
За да подкрепите д-р Лидия Стефанова, гласувайте с преференция 7 в листата на ГЕРБ-СДС под номер 2.