Уволняват двамата инкасо охранители, помогнали да изчезнат над 300 бона във Враца
Гардовете са подали сигнал на тел. 112 45 минути след обира
Двамата охранители, които вчера позволиха да бъде изпразнен инкасо автомобила им във Враца, са подали сигнал на тел. 112 45 минути след обира, научи Lupa.bg от отлично осведомени източници. Така те са предоставили достатъчно време на крадците да скрият задигнатите пари и да избягат, пише Лупа.бг.
Гардовете са оставили колата без надзор, което е в пълен разрез със Закона за частната охранителна дейност. Само за това трябва да бъдат уволнени.
Въпреки че шансовете да се открият обирджиите са нищожни, полицията продължава да ги издирва. Вчера бяха проверявани багажниците на движещите се автомобили, както и всички съмнителни превози. Затова всички изходи на Враца бяха блокирани.
МВР досега не е отнела лиценза на нито една фирма с инкасо услуги. Директорът на „Национална полиция” и началникът на отдел "Охранителна полиция", към който е секторът „Контрол на частна охранителна дейност”, носят отговорност за това. Те обаче не са проверили нито един инкасо автомобил дали отговаря на изискванията за работа и затова няма и отнети лицензи”, обясни експертът по сигурността Иво Атанасов.
„Задължително трима души трябва да има в инкасо автомобила. Единият стои вътре, вторият охранява колегата си, който носи парите. Освен това гардовете трябва да са оборудвани с късо и дълго оръжие. В колата трябва да има отверстия, от които при необходимост да се открие огън. Друго изискване е автомобилът да не се гаси, когато се пренасят парите. Маршрутът задължително се сменя през кратък период от време. За съжаление тези изисквания не се спазват. Охранителите са със заплати около 1000 лв. и нямат мотивация да бъдат бдителни“, посочи експертът.
"Във връзка със зачестилите въоръжени обири на инкасо автомобили, при които са откраднати огромни суми пари, е необходимо вътрешният министър спешно да разпореди на дирекция "Инспекторат" към МВР да извърши проверка на Главна дирекция "Национална полиция" и по-специално на сектора и групите за лицензи и контрол на частната охранителна дейност, която да установи колко проверки са извършени на инкасовите услуги", препоръча Иво Атанасов.