Екатерина Джутева, майка на две собствени деца и на още 50, нуждаещи се от специална грижа
От 3 години тази обаятелна и силна жена успешно ръководи Дневния център за деца и младежи с увреждания, номинацията идва от най-високото местно ниво - Община Бургас
Има хора, за които казваме, че светят с особена светлина. Те са заразителни с присъствието си, защото изпълват пространството със спокойствие, топлина и уют. Точно такъв човек е следващият номиниран в класацията на Флагман.бг „Личност на годината 2022“. Това е Екатерина Джутева - директор на Дневния център за деца и младежи с увреждания в Приморски парк (Бившите казарми). Предложението идва от много високо ниво – от администрацията на кмета на БургасДимитър Николов и е заради благодарността на родителите, чиито деца посещават социалното заведение. Джутева с всеотдайност и много любов е превърнала една институция в място, в което всеки потребител се чувства у дома си.
Историята на 42-годишната бургазлийка е колкото драматична, толкова и вдъхновяваща, защото самата тя от близо 20 години е прикована в инвалидна количка. Въпреки тежките моменти обаче не се предава, а с воля и борбеност прегръща живота още по-силно. Разведена е. Отглежда сама двете си деца - днес вече на 15 и 18 г. Учи в престижни университети и не спира да се развива.
“Още като бях малка се установи, че има кисти по целия ми гръбначен мозък. Претърпях няколко операции в детска възраст. Уж бях се възстановила, но на 17-18-годишна възраст почнах да накуцвам. Тогава взех решение да завърша висшето си образование в Германия, за да може едновременно и да се лекувам, тъй като там, когато си здравноосигурен, лечението е безплатно. Следвах икономика в университета в Лайпциг. Междувременно ми направиха още няколко операции, но и ми съобщиха, че е накъсан целият гръбначен мозък и че ще настъпи момент, в който просто няма да мога да се изправя. Няколко години по-късно моментът дойде и за жалост съвпадна със забременяването ми. Бях във втория месец, влязох в банята да си измия зъбите и паднах, опитах да се изправя, но не успях. Това беше. Пробвах лечение със стволови клетки, не помогна. В един момент реших, че няма смисъл и че трябва да се примиря, защото животът по болници не е живот. Вече имах едно дете – дъщеря. За да имам причина да продължа напред, родих и другото – сина ми, който сега е на 15 години. Така си ги изгледах, малкият като бебе дори го возех с мен в количката. Естествено, че в началото беше много тежко, докато преглътна всичко, което се наложи да изтърпя, но продължавах с усмивка, защото вярвам, че животът е хубав и трябва да даваш от себе си най-доброто“, казва бургазлийката пред екипа на Флагман.бг, който я посети днес на работното й място в Дневния център за деца и младежи с увреждания.
Тя ръководи социалното заведение от три години. Преди това е работила в сферата на икономиката, както и в кол център с немски език. През свободното време превежда книги - художествена литература от немски език. Владее и английски. Преди няколко години обаче осъзнава, че има още интереси и науки, които я вълнуват. Записва бакалавърска степен „Връзки с обществеността“ в Бургаския свободен университет, а после и магистратура „Социално консултиране и психилогия“. Допреди три години няма опит в социалната сфера, само вътрешно влечение и страст, признава тя. Но точно тези две неща й помагат за кратко време да се превърне в един от най-успешните директори на институция. Това може да усети всеки, който прекрачи прага на Дневния център за деца и младежи с увреждания в Приморски парк. Уютът се усеща още от вратата. Персоналът е учтив, а децата – щастливи.
„Допреди три години сдружение на майките на деца с увреждания съвместно с Община Бургас са успели да организират това пространство. Една-две години деца в нужда са идвали само за консултации при психолог и рехабилитатор. Дневната грижа функционира от 2020 година по европроект“, обяснява Джутева.
Центърът работи от 8 до 17 часа. Децата на дневна грижа са 30, а освен тях има и още 20, които почасово идват за консултации при логопед, психилог, ерготерапевт и рехабилитатори. Идват тук и две паралелки на Помощното училище, които са на изнесена образователна услуга. Услугата е безплатна, поне до края на проекта, който приключва в края на юни т.г. Центърът осигурява и транспорт за потребителите. Голяма част от децата ги взимат сутрин с микробус, а вечерта ги връщат обратно.
Един от най-големите успехи на ръководството на Центъра, в лицето на Екатерина Джутева, е, че от 2022 година при тях стажуват студенти от БСУ. Трима по Програма „Студентски практики“ и още 7 извън нея са преминали обучение.
Във фейсбук страницата на Центъра редовно публикуват снимки и видеа от занятията на потребителите:
През годината Джутева е стартирала и любимото занятие за всички в центъра – кулинарното. Децата с нетърпение чакат за тези занимания, като заедно с персонала готвят най-различни вкусотии. Вчера те бяха сътворили вълшебни кифлички. Опитахме ги - вълшебни! Вече могат да правят баница, питки, даже и туршия.
В социалното заведение непрекъснато измислят новости, за да може децата с увреждания да се развиват и да се чувстват добре. Всяка седмица има групови занимания, което е трудно за организиране, защото потребителите са с различни заболявания. Добрата локация в Морската градина позволява да изведат децата на разходка на открито. Посещават музеи, Библиотеката, различни събития в града.
„Трябва да работят заедно, за да може да се социализират, да изграждат приятелства, виждам, че се търсят и извън Центъра. Това особено ме радва. Разделяме ги по интереси, по симпатии помежду си. Те се чувстват много добре тук – като у дома си, плачат, когато си тръгват. Искат и в събота и в неделя да идват. Като едно голямо семейство сме. Нямат строг учебен ред, свободни са, разхождат се из Центъра, идват при мен, заедно пишем менюто за кулинарните ни занятия. Лека полека постигаме и главното - да бъдат приети от околните като равностойни“, разказва директорът, номиниран за „Личност на годината 2022“.
На въпрос как за толкова кратко време е успяла да спечели доверието на майките на толкова много деца, които са безкрайно благодарни на целия персонал на Центъра за грижите и любовта, които полагат, Джутева отговаря:
„Тази страст или я носиш в себе си. Или не. С внимание, изслушване, непрекъснати разговори в и извън работно време, се печели взаимно доверие. Ние с тях сме приятели, споделяме и обсъждаме дори ситуации от личния живот. Много пъти мои познати са ме питали защо се занимавам и в извън работно време. Отговорът е категоричен – защото на мен, когато ми се налагаше такава подкрепа, никога не съм срещала отказ. Това е човешкото отношение, според мен. А тук, в Центъра, всички общуваме на "ти" и на малки имена - деца, родители, колеги. Така избягваме йерархията и се чувстваме по-близо един до друг“, казва в заключение всеотдайният директор.
Флагман ще приема номинации за престижната статуетка „Флагман 2022“ до полунощ на днес, след което ще обяви онлайн гласуване на предложените кандидатури. Целта е нашите читатели да имат възможността да подкрепят този, когото познават и за когото гарантират. Резултатите от онлайн класацията ще имат 50% тежест при определяне на победителя в заседание на компетентното жури, оглавено от председателя на Районната избирателна комисия Михаил Хаджиянев и под патронажа на областния управител на Бургас проф.Мария Нейкова. Носителят на „Флагман 2022" ще бъде обявен през месец юни, на специална церемония. Бронзовата статуетка, изобразяваща класически флагман, за 2021 г., бе присъдена на благодетеля Руси Куртлаков.