Хлябът поевтинява, но може ли цената му пак да се увеличи
Цената е по-ниска но не навсякъде с очакваните 20%
След приемането на мярката за премахване на ДДС върху хляба и брашното, в цялата страна вече хлябът е с 20 на сто по-евтин, обясни пред БТА председателят на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България Мариана Кукушева.
"Информацията, която имаме, тъй като ние сме доставчици навсякъде на хляб, е, че масово са свалени цените. Няма населено място в България, където да не са по-ниски цените", посочи тя.
Хлябът наистина поевтинява, но не навсякъде с очакваните 20 процента. Намалението е средно с около десет процента, то е от 5 до 40 стотинки, в зависимост от вида на хляба и на търговския обект. Производители коментираха, че според тях премахването на ДДС върху хляба и брашното няма как да компенсира поскъпването на газа и на пшеницата. Те смятат, че цената на хляба до месец отново ще се повиши. Някои посочиха, че ще стигне и до 3 лева. Това мнение не се подкрепя от Мариана Кукушева, която прогнозира, че обявеното повишение с 32 на сто на цената на газа няма да повлияе на цената на насъщния в близките два месеца.
Покачването на цената на хляба не е толкова лесен процес, защото той е свързан с приемане на нова цена от страна на търговските вериги, които в рамките на шест месеца разглеждат предложението, каза тя. По-високата цена на газа се отразява върху себестойността, но тази себестойност всъщност не може веднага да се отрази върху доставната цена на хляба. От вчера до днес не вярвам да има каквото и да е повишение на цената на хляба, категорична е Кукушева. „Ние сме оптимисти, че хората по джоба си ще продължат да чувстват въздействието на тази важна социална мярка, която работи в цял свят, не само в Европа“, заяви Кукушева.
По думите ѝ има търговци, които са свалили по-малко от 20 процента- в рамките на 17-18 на сто. Те обясняват, че вадят от доставната цена ДДС, а не върху продажната, но пазарът ще ги коригира, защото никой не е по-силен от пазара, заяви Кукушева.
За потребителя всяка стотинка е важна, особено за уязвимите групи, каквито са пенсионерите, а те са основните потребители на хляб, каза още тя. Кукушева припомни, че мярката ще бъде в сила до юли 2023 година и допълни, че вече се наблюдава покачване на продажбите на хляб. „Виждаме, че започна да се купува все повече хляб. За едно по-голямо семейство, което купува по 3-4 хляба - разликата е сериозна, а това е ежедневна покупка“, допълни тя.
Според председателя на асоциацията на хлебарите за първи път в България се случи една изключително социална мярка. От думите ѝ стана ясно, че в момента се наблюдава и поевтиняване на брашното. „В момента цената на зърното е стабилна и не оказва пагубно влияние върху цената на брашното“. Тя обясни, че все още не се знае каква ще бъде цената на суровината през септември, когато е приключила жътвата и се знаят окончателно всички добиви.
С премахването на ДДС върху хляба от 1 юли цената в Монтана е паднала с около 10%, каза Валери Кръстев, собственик на най-голямата местна фирма за производство на хляб. Той уточни, че цената не се формира само от ДДС, а и от много други неща. От 1 юли цената на природния газ, с който работят в неговата фирма, е с 32% по-висока. Цените на горивата продължават да растат и ако до месец тази тенденция се запази, то ще се наложи ново поскъпване на хляба, посочи той.
С премахването на ДДС върху хляба и брашното от 1 юли мелничарите намалиха цените с 10 %, а не с 20%. Няма как производителите на хляб да намалят с 20%, заяви Кръстев. Той съобщи, че в момента в Монтана има само трима местни производители, двама от които имат малки фурни с по няколко човека, и припомни, че преди 10 години в града е имало 18 хлебопроизводители. Заради постоянното поскъпване на суровините за хляба и трудностите повечето производители се отказаха, продадоха машините и приключиха с този бизнес. Сега в Монтана основно се яде хляб, който се произвежда в София и се докарва всеки ден. Възможно е скоро в областния град да няма кой да поеме поръчка за направа на хляб, баница, торта и други продукти от брашно, коментира Валери Кръстев.
Повечето посетители на хипермаркета казаха, че забелязват намаление в цените на хляба, което според тях е незначително.