×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Осем археологични паметника ще привличат туристи в Бургас


19 Юли 2011, Вторник, 16:00 ч.
Автор: Бесове.бг

Остров „Св. Анастасия” ще е крайна точка на маршрут, преминаващ през музеите, ул.”Богориди” и Морската градина

Осем археологически паметника, с които Бургас ще привлича туристи, са включени в Общия устройствен план на града, който трябва да бъдае разгледан от общинските съветници на сесията им в четвъртък. Всеки  паметник ще се подчинява на специален режим на опазване, създаден конкретно за него.

Така за археологическите обекти в местностите Солна нива и Сладки кладенци и на връх Шилото, например, се разрешават единствено археологически проучвания, реставрация и консервация. На други места, като крепостната стена на нос Форос и археологическия обект в местността Пода, се разрешава строителство, свързано с охраната и експонирането на обекта. Специално внимание е отделено на остров „Света Анастасия”. Според проекта на общината, островът ще е крайната точка на туристически маршрут, започващ от пл. „Св. Св. Кирил и Методий”, преминаващ през музеите, улица „Богориди”, Морската градина и обновения мост, от който ще започва и морската атракция за туристите. За реконструкцията и реставрацията на сградите на острова общината е разработила проект за финансиране по оперативните програми. Специфичните правила към ОУП регламентират режима на опазване, като за всякакъв вид дейности на острова изискват съгласуване с генералния консервационно – реставрационен план.

В нова туристическа атракция предстои да се превърне „Аква Калиде – Термополис” край Минералните бани. Министерството на културата вече определи границите на археологическия резерват – 36 дка, върху които се намира древният град с прочутите терми, посещавани от византийските императори Юстиниан Велики и Константин Погонат, българския хан Тервел, латинските рицари от Четвъртия кръстоносен поход, султан Сюлейман Великолепни. Освен археологическите проучвания, реставрация и консервация, режимът за опазване на ОУП разрешава и строителство в района на паметника, свързано с охраната и експонирането на обекта, както и преустройство и частично пристрояване на съществуващите сгради, но само след съгласуване на проектите и разрешение от министъра на културата.


В категории: Просвета


1
Коментара
ЦСКА с голям ход
ЦСКА с голям ход 26/02/2025, Сряда 10:00 0
Флагман.БГ Отмъщението му не закъсня Отмъщението му не закъсня 26/02/2025, Сряда 09:48 0
Флагман.БГ Събраха се? Събраха се? 26/02/2025, Сряда 08:11 1
Силен трус в...
Силен трус в... 26/02/2025, Сряда 07:36 0
Флагман.БГ Кандидатира се за президент на... Кандидатира се за президент на... 26/02/2025, Сряда 07:33 0
Флагман.БГ Какво време ни очаква? Какво време ни очаква? 26/02/2025, Сряда 07:21 0
Флагман.БГ Мощен скандал в "Ергенът" 4 Мощен скандал в "Ергенът" 4 25/02/2025, Вторник 22:21 1
Голяма новина за Русия
Голяма новина за Русия 25/02/2025, Вторник 22:03 4
Флагман.БГ Дружка на Димитров обра точките в... Дружка на Димитров обра точките в... 25/02/2025, Вторник 21:31 5
1
Коментара по темата
1.
гражданин
20.07.2011 14:26:19
0
1
Това е чудесно, че вече се обръща по сериозно внимание на културния туризъм. Мисля, че е разумно да бъде разработена Областна стратегия по културен туризъм, която да представя Област Бургас, като единен туристическо-културен бранд. Има какво да се види в цялата област - Дебел, Марков камък, мегалитите край Приморско изобщо цяла Странджа. Това няма как да се случи обаче без единен маркетинг.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Шокиращи разкрития за педофила Мартин от Бургас Шокиращи разкрития за педофила Мартин от Бургас Блудствал и снимал поне 4 момчета, плащал им дребни суми между 10 и 20 лева ЦСКА с голям ход ЦСКА с голям ход Назначи световно име Полицията сгащи млада бургазлийка с наркотици Полицията сгащи млада бургазлийка с наркотици При претърсване са намерени три плика с метамфетамин Много притеснителна новина за Видин, Русе и... Много притеснителна новина за Видин, Русе и... Замърсен въздух в почти цялата страна Пребиха директор на известен приют Пребиха директор на известен приют Той ръководи мястото в Казанлък, където бяха прибрани двете агресивни кучета от порода Дого Аржентино, нападнали жени Кандидатира се за президент на... Кандидатира се за президент на... БФБ Какво време ни очаква? Какво време ни очаква? По Черноморието ще бъде предимно слънчево Петя от Бургас отпадна от Hell`s Kitchen, а „Мис България 2024“ гледа сеир и едва не остана гладна Петя от Бургас отпадна от Hell`s Kitchen, а „Мис България 2024“ гледа сеир и едва не остана гладна Драма и в синия отбор - Нико Грозев обяви, че иска да си ходи, а после напрежението взе връх и едва не се стигна до бой с Мартин „Антеа рън“ – състезанието, което ще промени представите ви за бягането „Антеа рън“ – състезанието, което ще промени представите ви за бягането Участниците няма да се състезават помежду си, а със себе си, всяко препятствие по пътя ще e борба със собствените си възможности, сила и воля Сериозна промяна в "Ергенът" Сериозна промяна в "Ергенът" Две сестри влизат в реалитито
Отмъщението му не закъсня Отмъщението му не закъсня Дончич унищожи баскетболно Далас в дерби от НБА Дилма Русеф е приета в болница Дилма Русеф е приета в болница Тя реагира добре на лечението Събраха се? Събраха се? Брат Пит и Дженифър Анистън пак се сближават, но доколко? Силен трус в... Силен трус в... Доминиканската република Мъск оглави с голяма преднина класация на супер богаташите Мъск оглави с голяма преднина класация на супер богаташите Шефът на SpaceX, Tesla и X е със състояние от над 400 милиарда долара, никой друг не минава кота 300 млрд САЩ и Украйна се споразумяха за редкоземните метали САЩ и Украйна се споразумяха за редкоземните метали Сделката е от основно значение за стремежа на Киев да спечели подкрепата на САЩ 8-метрово цунами в Бургаския залив при трус от 7.8 по Рихтер в Истанбул? 8-метрово цунами в Бургаския залив при трус от 7.8 по Рихтер в Истанбул? Вълните заливат първо ниските крайбрежни участъци, като причиняват сериозни разрушения Получи голямо признание Получи голямо признание Мъри е оценен при съседите от Турция Шокиращи разкрития за убиеца на четиримата българи в Солинген Шокиращи разкрития за убиеца на четиримата българи в Солинген Открити са няколко газови оръжия, пиротехнически средства, мачете, много бензинови бутилки и запалителни устройства в дома му Минусов температурен рекорд за... Минусов температурен рекорд за... Столицата на Кипър
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Започва да става параноично всеки назначен да му се търси връзка с Пеевски Виц на деня Виц на деня Двама канибали вечерят.
Единият казва:
- Мразя тъща си!
Другият.
- Нищо, нищо... яж само гарнитурата!
Виц на деня Виц на деня - Госпожице, когато се усмихвате, в мен се появява голямо желание да ви поканя при мен!
- Аууу... голям Дон Жуан сте Вие...
- Какво говорите? Зъболекар съм...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Производителите на 3D принтери, умоляват клиентите да не печатат 3D принтери!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори