Братя Диневи осъдиха държавата за спрения ток на марината
1300 лв. трябва да плати на братя Диневи Регионалната дирекция за строителен контрол заради затварянето на марината им и спирането на тока, съобщи Dir.bg, като цитира решението на Административния съд в Бургас. Сумата представлява адвокатски разноски и разходи за вещи лица, наети за строителна експертиза. Делото е заведено от фирмата на Динко Динев - "Куентин" ЕООД в края на миналата година, когато РДНСК запечата "Марина Диневи" и разпореди да се спре тока. Мотивите на строителния контрол бяха, че пристанището няма удостоверение за въвеждане в експлоатация - т.нар. акт 16 и няма право да работи.
Още тогава от фирмата на братя Диневи заявиха, че актът на РДНСК няма нищо общо с пристанищните съоръжения, а засяга само няколко обслужващи постройки. С акта си обаче РДНСК забрани ползването и на кафе –клуба, на хотел „Палас" заедно с ресторантите „Палас" и „Адмирал", лоби-бара, казиното, конферентната зала, фризьорския, масажния и козметичния салон, бутика, няколко офиса и т.н., които се намират в УПИ І-358 /ПИ 11538.502.358/ в кв.51 по плана на Свети Влас - юг. Пред Административния съд братя Диневи обжалваха и предварителното изпълнение - т.е. спирането на тока, и самия акт на РДНСК, обявяващ сградите за незаконни.
По делото е била назначена и експертиза. Според адвокатите, строежът е напълно законен, тъй като въвеждането му в експлоатация е трябвало да стане от Община Несебър, а не от РДНСК. Юристите посочват, че дружеството си плаща данъците и таксите, включително и акваториална такса (която в жалбата към съда е била наречена от юристите на братя Диневи "екваториална"). Това становище е било изцяло възприето от председателя на Административния съд Атанас Вълков, който води делото. "Направихме всичко възможно да си защитим позицията по предварителното изпълнение - спирането на тока, стигнахме чак до Върховния съд, защото там имахме право да обжалваме, но загубихме и двете дела - както за тока, така и същинското, с което забранихме ползването", коментира шефът на РДНСК Георги Георгиев. Решението на Административния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.