Превозвачите на протест, искат намаляване на акциза и биодобавката
Йордан Арабаджиев обясни, че цената на бензините ще падне между 43 и 50 стотинки, ако управляващите приемат исканията им
Превозвачите излизат на протест утре. В „Тази сутрин“ по бТВ изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев каза, че колегите му са поставили три искания пред управляващите и изтъкна, че ако те бъдат приети, цената на бензините ще падне между 43 и 50 стотинки.
„Нашите искания са свързани с различни теми, като първата е свързана с горивата. Вече два месеца настояваме за мерки по отношение на цените им. Първата точка е свързана с биодобавката. Апелираме за шестмесечен период, в който тя да не се влага в горивото, което ще доведе до намаляване на цената на колонките с около 10 стотинки на литър“, добави той.
„Настояваме да се преразгледа и акциза, който плащат всички българи, зареждащи горива. Факт е, че у нас този данък е най-ниския, разреше от Европейската комисия, но на целия континент вече държавите предприеха мерки, за да облекчат транспортния бизнес. Навсякъде намаляват акциза“, заяви Арабаджиев.
„Затова предлагаме докато се получи нотификация от Еврокомисизията, да се възстановява данъка на онези български превозвачи, които зареждат в страната ни, за да може това да доведе до антиинфлационни процеси, да не се увеличават транспортните услуги и всички останали стоки“, добави той.
„Третата мярка е свързана с автобусните превози. Колегите имат искания за възстановяване на средствата по субсидиране на тези пътници, които ползват преференциални услуги“, изтъкна шефът на Съюза на международните превозвачи.
„Ако мерките ни се приемат, очакваме цените на горивата да бъдат между 43 и 45 до 50 стотинки по-ниски от тези, които са до момента. Сумарно около 0,34 лева ще е акциза и десетина стотинки биодобавката“, изчисли той.
„След започването на войната в Украйна всички държави предприеха мерки в тази посока. Във Франция се дават по 750 евро на автомобил еднократна компенсация, а акцизът се намалява с 20 евроцента. В Германия има федерална отстъпка, която е 14 цента за дизела и 25 за бензина. В Испания и Италия с около 25 цента е отстъпката“, заяви Арабаджиев.
„Ние сме много разочаровани от министър Караджов, който започна да противопоставя лекия и товарния трафик. Вижте в Сърбия или в Турция, където всички плащат за магистрала, но не е същото за ползване на второкласни пътища“, добави той.
„Увеличението на ТОЛ таксата ще се плати от всички български граждани и когато се казва, че щели да намалят винетките с 10 лева, обаче ще събират за година по 500 лева от всеки българин, включително и от бебетата, считаме, че трябва да се предприемат антикризисни мерки“, коментира шефът на автопревозвачите.
„Министър Караджов каза, че трябва да се съберат още 350 млн. лева от ТОЛ. В същото време ще се намали цената на винетката, защото няма пари за пътища, но така е справедливо според него. Тези пари обаче няма да се платят от превозвачите, а ще бъдат вложени в цената на транспортните услуги“, добави той.
„В началото бизнесът ни ще изпитва определени трудности, докато системата по отношение на веригата от доставки се изчисти, но в крайна сметка тази такса ще бъде вложена във всеки продукт, който се вози на колела“, заяви Арабаджиев.
„Искам да се извиня на всички граждани, на които ще причиним дискомфорт с протеста си. Ще протестираме в София, Варна, Пловдив, Бургас, Русе и Благоевград. В столицата ще сме в пространството от БНБ до Народното събрание“, добави той.
След като държавата не предприема никакви мерки, ние трябва да протестираме, за да бъдем чути, каза още Йордан Арабаджиев.