Инфлацията у нас счупи 14-годишен рекорд и ще продължи да расте
През 2008 година обаче банките изплащаха солидни лихви по депозитите
България изживява най-високата инфлация от 14 години насам. През март 2022 година тя достигна 12,4% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Това е най-високото ниво от юли 2008 година, когато светът се тресеше от икономическа криза. Тогава обаче банките изплащаха солидни лихви по депозитите. Сатанизираната КТБ, например, предлагаше за определени срочни влогове над 8% годишна лихва.
Тревожната тенденция се запазва 13 поредни месеца, като за февруари повишението на цените е 10% спрямо същия период година по-рано, пише Investor.bg.
Поскъпването на месечна база през март е 2,2%. Средногодишната инфлация за периода април 2021 - март 2022 г. спрямо периода април 2020 - март 2021 г. е 6%, показват още данните. В пролетната си макроикономическа прогноза Министерството на финансите очаква средногодишната инфлация в България през 2022 г. да достигне 10,4%.
Най-сериозно отражение на цените дава поскъпването в транспорта с близо 8%. То от своя страна е следствие от поскъпването на горивата - цената на дизела се увеличава с 12,9%, на бензин А95Н - с 13%, на бензин А100Н - с 11,5%, а на газ пропан-бутан - с 12%.
За месец цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки са нараснали с 3,3%. През март спрямо февруари цените в ресторанти и хотели са се повишили с 2,8%, пише още сайтът.
В по-нормални времена спестяванията на гражданите запазваха до известна степен покупателната си сила благодарение на лихвите, които банките изплащаха по депозитите. Т.е. в тази ситуация сега хората трябваше да получават от банките между 8 и 10% годишна лихва, която да компенсира донякъде инфлацията. Банките обаче не само не изплащат почти никакви лихви, но са въвели и всевъзможни такси, за да ощетяват допълнително хората, които и без това чрез инфлацията губят достатъчно от спестяванията си.