"Алфа рисърч": ПП са първи, но по спорните теми симпатизантите й подкрепят Румен Радев, а не Кирил Петков
Няма съществена промяна в електоралните нагласи от ноември до този момент, сочи изследването
„Продължаваме промяната“ запазва първото място с 24,4 %, но по редица чувствителни за обществото въпроси симпатизантите на партията са на страната на Румен Радев, а не на Кирил Петков.
Това сочи проучване на „Алфа рисърч“, направено в периода 6-ти-14-ти февруари с участието на 1060 пълнолетни избиратели.
Моментната снимка на обществените нагласи е изключително интересна на фона на все по-ясно различимия конфликт между правителство и президент. От думите на държавния глава Румен Радев преди няколко часа стана ясно, че кабинетът няма да има 100 дни реверанс, а ще трябва от анализи да прмине към действия и да покаже резултати час по-скоро.
Богати ли са бургаските депутати? Бачийски - най-заможен с 1,65 млн.лева
"Нужни са надеждни, устойчиви мерки и решения, а не само добри намерения. Времето за анализи изтече, чакаме резултатите", обяви Румен Радев в Пловдив. (ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ ТУК)
Изследването бе представено днес и е първото по-изчерпателно след парламентарните избори. Според данните ГЕРБ остава втора политическа сила с 18,1 %, трети са БСП с 9,8 %, четвърти ДПС – 7,2 %, пети ИТН – 6,6 %, седми ДБ – 6,4 %, осми – „Възраждане“ – 5,6 %.
Прави впечатление, че има позитивно отношение към правителство – 35 % срещу 23 % - негативно настроени.
Два месеца след сформиране на управляващото мнозинство обаче се наблюдават и първи съществени разминавания в отношението на симпатизантите на коалиционните партии към правителството. Най-висока подкрепа за него заявяват избирателите на „Продължаваме промяната“ (66%) и са практически единствените, които нямат критики към кабинета. Одобрението спада до 50 на сто сред симпатизантите на БСП, а сред тези на ИТН и „Демократична България“ е в рамките на 33% - 36%.
Базата данни от 20-годишния мониторинг на обществените нагласи, който Алфа Рисърч провежда, показват, че от гледна точка на публичния ресурс на доверие настоящото правителство се доближава най-много до старта на тройната коалиция през 2005г. – както по отношение на конкретните стойности на доверие и недоверие, така и по отношение на амалгамата от очаквания – от една страна, реализация на управленския мандат, от друга – сериозен скептицизъм относно събирането на толкова разнородни политически субекти.
Президентът Р. Радев започва втория си мандат с 51% доверие срещу 23% недоверие. Запазва позициите си на най-рейтинговата институция, като черпи подкрепа от три основни групи симпатизанти: на „Продължаваме промяната“ (78%), на БСП (91%), на ИТН (67%). Така равнището на одобрение за държавния глава сред електоратите на управляващите партии значително надхвърля подкрепата за собственото им правителство. Единствено изключение тук правят привържениците на „Демократична България“, сред които доверието и в правителството, и в президента е еднакво, и като правило, по-слабо ( 36% - 38%). За президента тази ситуация е безспорно печеливша, но за правителството е нож с две остриета, защото не му гарантира достатъчно стабилна подкрепа в ситуация на конфликтен избор.
ПРЪЦ!!!
на кое място са.