Селянин с вид на будала източил 640 000 лева от чужди сметки
Достоен последовател на героя на Илф и Петров – Остап Бендер, е източил над 640 000 лева от клоновете на две банки в Бургас, Несебър, София и Варна. Това стана ясно на заседание на Бургаския окръжен съд. На подсъдимата скамейка бе 52-годишният Милко Атанасов Стоянов, родом от село Светлен, община Попово. Невзрачният и будещ доверие с вида на будала мъж сварил само на 8 транша да изтегли колосалната сума, пише днес областният вестник "Черноморски фар".
Измамникът процедирал по един и същ начин, обясни в съдебната зала прокурор Кремена Стефанова. Той използвал информацията, която имал за сметките на титулярите в Първа инвестиционна банка и Прокредитбанк. После набавял фалшиви лични карти с иманета и данните на вложителите. Снимката обаче била на самия милко Стоянов.
„Така и не стана ясно по време на разследването кой и как е изготвял личните карти. Затова повдигнатото обвинение е само а използване на неистински официален документ”, зави в пледоарията си прокурор Кремена Стефанова.
Парите са били изтеглени в периода от 25 февруари 2009 г. до 17 февруари 2010 г.
Механизмът на измамата е следният, продължи прокурорката – подсъдимият е откривал разплащателна сметка на името на титуляря на депозитната. Казвал на банковия служител, че очаква да му се приведе сума от продажбата на недвижим имот. След това обаче заявявал, че спешно ми трябват пари и развалял депозита си, въпреки, че още не е настъпила датата на падежа. Големите суми, които теглил в брой, обяснявал пък с покупката на недвижим имот.
Първият удар нашенският Остап Бендер е направил във Варна на 25 февруари Първа инвестиционна банка. Той използвал фалшива лична карта на Петко Нестеров и изтеглил 100 196 лева от сметката му.
Два дни по-късно от бургаския клон на банката, пак от депозит на Нестеров, теглил в брой 90 170 лева.
На 6 март е третата измама. Пак е била извършена в бургаския клон Първа инвестиционна банка. Този път фалшивият документ е на Димитър Димитров. Присвоената сума от сметката на титуляря е 90 254 лева
Петни дни по-късно от същия клон на банката Милко Стоянов изтеглил парите на друг човек – Георги Стоянов. Сумата е 90 244 лева, обясни прокурор Стефанова.
На 16 март същата година поповският шмекер останал с пръст в уста, защото бил разкрит от банковия чиновник. Милко Стоянов отишъл в София пак в клон на същата банка. Имал в себе си фалшива лична карта на името на Матей Лалов. Действал по познатата схема. Дейставал по познатата схема, като пожелал да изтегли редовните 90 000 лева. Но служителят зад гишето се усъмнил, че личната карта е менте. Опитът се провалил но измамникът сварил да избяга от полицията.
След този провал Милко кротувал 11 месеца, защото бил обявен за издирване.
На 17 март 2010 г. обаче решил да направи следващия удар. Този път сменил банката. Отишъл в несебърския офис на Прокредитбанк и представил фалшива лична карта на името на Венцислав Димитров. Оказало се обаче, че титуляря на сметката имал само 5 000 лева. Милко ги изтеглил и още същия ден отпътувал за Бургас, за да изпразни и другата сметка на Димитров. Тук щастието му се е усмихнало, но само донякъде. Измамникът свил 90 000 лева по обработения вече механизъм, но на другия ден бил арестуван от полицаите.
След проведеното разследване, при което той е признал за всички престъпления. Бургаската окръжна прокуратура му е повдигала обвинение за измама в особено големи размери, особено тежък случай. Милко Стоянов е действал „при условия на продължавано престъпление и опасен рецидив”, пише в обвинителния акт. За подобна измама Наказателният кодекс предвижда от 10 до 20 години затвор (чл. 212, ал.5).
Делото обаче се гледа по съкратената процедура. Милко се призна за виновен, като каза „Съгласен съм с всичко. Моля пристъпете към присъдата”, което разсмя магистрати и адвокати. Той се отказа от разпит на свидетели, вещи лица и събиране на нови доказателства. Това му даде възможност да получи присъда, намалени с една трета от предвидения по закон минимум. Разяснения по казуса му бяха дадени предварително от съдия Петя Петрова.
В съдебната зала присъстваха и юристите от Прокредитбанк, които пожелаха да предявят граждански иск. Вредата им обаче била частично платена от застраховател и те не можаха да уточнят каква е разликата, която искат от подсъдимия. Затова искът им бе отхвърлен от съда и те ще водят отделно гражданско дело за нанесени щети от измамника.
Първа инвестиционна банка също ще води отделен процес. Присъдата може да се обжалва или протестира пред Бургаския апелативен съд, но най-вероятно това няма да се случи, тъй като и обвиняемият, и прокуратурата са доволни от съдебното решение.