Журналисти богатеят от трагедии
Черният Великден в Симеоновград позлати джобовете на двама хасковски журналисти, които чрез различни социални мрежи в интернет пространството призовават гражданите да изпращат SMS-и на единен дарителски номер. Средставта щели да послужат за помощ на семействата на загиналите шестима младежи, а също и на двамата, които берат душа в болницата.
Измамната схема за дарения беше разкрита от екипа на Haskovo.co, които започнаха да разнищват съмнителния случай и да задават неудобни въпроси, търсейки собственика на «благотворителния» номер. Часове по-късно импулсният телефон беше изключен.
Кои са «благодетелите»?
Мнимият благодетел, който печели от тази национална трагедия, се казва Теодор
Тодоров. Работи като журналист в агенция Фокус и чрез личния си блог използва
всяка значима информация, излязла на бял свят в публичното пространстранство.
Възползва се и от симеоновградската трагедия, публикувайки на личния си блог
подробна информация за случая (http://teodortodorov.blog.bg/novini/2011/04/24/izvynredno-cheren-velikden-v-simeonovgrad-6-ma-mladeji-zagin.735000),
която се обновява непрекъснато. На третия ден вече се появява и
благотворителният номер: «В интернет пък се появиха дарителски сметки и единен
номер за дарение през телефон. Всеки може да помогне на семействата, като
изпрати sms с текст haskovo на номер 1971 - 1.20 лева.”, пише така,
сякаш случайно е прочел благодетелят- журналист. Неговата приятелка Полина
Иванова също започва да призовава за дарения на единен номер 1971 за трите
мобилни оператора.
Кауза ли е каузата?
Създадена е страница във фейсбук, озаглавена «За починалите деца в Симеоновград», която бързо набира съмишленици и почитателите вече надхвърлят 7 хиляди. В нея се припомнят трагичните катастрофи с жертви на бугаския футболен бос Ивайло Дражев, който в момента е в затвора и на световния шампион по фигурно пързаляне Максим Ставийски, който получи условна присъда. Каузата призовава за връщане на смъртната присъда. И така между бесните коментари започват да се появяват призиви за помощ и единство на номер 1971.
Същият номер се появява и в друга кампания месец по-рано, наречена «Дари усмивка», заедно с номер 1922. Появява се в презентация за намаления на дрехи и в политическа инициатива.
Печалбата
Подобен «благотворителен» номер може да получи всеки, без да е необходимо да има фондация или специална регистрация. Сдобиването например може да стане чрез сайта смсзона, а популяризацията на номера си е проблем на притежателя. Тарифите са точно определени и пчалбата също. В случая Теодор ще получи от 0.43 ст до 0.60 ст на изпратен sms в зависимост от броя на изпратените съобщения. Това е официалната тарифа, реално обаче 1 sms се таксува по 5-6 лв., признават самите служители на компанията.
По следите...
Екипът на Haskovo.co тръгва по следите на двата благотворителни номера. От компанията SMSzona отговарят, че нямат общо с тези телефони. Препращат ги към фирмата TERACOM. Часове след започването на журналистическото разследване, много от постнатите призиви за благотворителност са изтрити, а номер 1971 вече не е импулсен. Т.е. ако изпратите sms, вече няма да ви таксуват с 1.20 лв.
Историята помни
Фалшив SMS- номер беше разкрит при кампанията за тежко болната Милена Денева. Сигналът беше подаден от близките на момичето до бТВ и чрез бързите действия на ГДБОП и специалисти от Съединените щати измамникът беше заловен. Това е 20-годишният Имран Чуралски от Пещера.
Внимание: Само няколко институции могат да събират дарения чрез SMS-и. Това са кампаниите на МВР, Българската Коледа и Българският дарителски форум с SMS-и на кратък номер DMS 17 777.
Трагедията
Трагедии има, имало е и ще има, но каква по-голяма трагедия за обществото, ако хората, които го информират са самите измамници?! От агенция Фокус отрекоха да имат кореспондент на име Теодор Тодоров в Хасково. След изключването на импулсния телефон, екипът на Haskovo.co реши да предаде събраните доказателства на ГДБОП.