Страсбург зашлеви Бургаския съд и четирима експерти на МОН
През далечната 2000 година двама бургаски журналисти – Катя Касабова, по това време репортер в местния в.“Компас“, и Божидар Божков, кореспондент на в. „Сега”, получават в началото на септември, малко преди да започне учебната година, сигнали за тежка корупция в Бургаския инспекторат по образованието. Гневни родители пишат на просветния министър Димитър Димитров, че в града е създадена порочна схема за вкарване на слаби ученици в елитни бургаски гимназии срещу плащане на подкупи. Нещо повече – тези ученици влизат без приемен изпит – напълно здрави, по квота, определена за болни деца. Това става чрез четирима експерти - Тотка Казакова, Антония Месерджиева, Генчо Далев и Румен Евстатиев.
Катя Касабова, главен редактор на Besove.bg
|
здрави ученици са пробутани в гимназиите като болни
Родителите споменават и неофициалната тарифа за този вид услуга – 300 долара, платени на ръка. Бърза сметка показва, че „комисията” е получила над 20 000 долара подкупи – крупна за времето сума.
Катя Касабова публикува разследването си в регионалния вестник „Компас” със заглавие „Корупция в бургаското образование?”, а Божидар Божков пише за случая във в.”Сега”. Скандалът е огромен, защото разкритията са направени на 12 септември, все още има време министърът да реагира и да поправи грешката. Но не го прави. Проблемът за двамата журналисти възниква, защото в статиите си те настояват четирима експерти от инспектората на министерството на образованието да бъдат уволнени, ако ведомството приеме заключенията за корупция и сигнала за подкуп срещу тях. Проверката на МОН междувременно е приключила и е установила злоупотребите с приема.
Вместо гузно да замълчат, четиримата експерти завеждат дела за клевета срещу Божков и Касабова. Те са убедени, че пред съда двамата журналисти не могат да докажат обвиненията си. Първо –
никой не издава фактура за получен подкуп
Второ – свидетели обикновено няма. И трето – в случай на корупция еднакво виновни са и двете страни – даващата и получаващата.
Божидар Божков, кореспондент на в."Сега"
|
Нежен към наркотрафиканти, убийци, серийни изнасилвачи, мутри, бандити, лихвари и прочие, българският съд се оказва безкомпромисен и суров към двамата журналисти.
Гражданското общество в Бургас реагира остро
срещу този безпардонен опит за потъпкване на свободното слово – в защита на двамата журналисти се изправя Българската медийна коалиция, Програма Достъп до информация, СБЖ, намесват се и двете най-авторитетни правозащитни организации в света -"Артикъл-19" и "Джъстис".
Дружеството на Съюза на българските журналисти организира седяща стачка пред Районния съд, на която, въпреки професионалната конкуренция, пристигат повечето представители на гилдията. Вестта за стачката в Бургас стига до столицата. В Бургас всички политически сили и синдикални организации излизат заедно в безпрецедентно обединение около Касабова и порицават съдебната система. Пред общината почва спонтанна гражданска подписка с искане да бъдат уволнени корумпираните експерти. Президентът Георги Първанов прави специално изявление в защита на Касабова и призовава българската съдебна система да се опомни. Лъсват неудобните за слугите на Темида факти. Става ясно, че от папката с делото на Касабова, между първа и втора инстанция, е изпаднало писмо, с което на 23.06.2002 г. тогавашният шеф на районния съд Петър Певтичев е бил сезиран от Министерството на правосъдието, че Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) се интересува от това съдебно производство и иска подробна информация от министъра на външните работи. ОССЕ пита кой е сезирал Бургаския районен съд и участва ли държавата като страна по делото. Освен това МВнР е отправило молба и за предоставяне на копия от решението и мотивите на съда най-късно до 5 юли 2002 г. И до ден-днешен обаче не е ясно дали Певтичев е изпълнил разпореждането. По това време журналисти се опитват да го намерят и да го питат, но той е заключил кабинета си и се укрива.
Въпреки огромния медиен шум,
международния интерес, създадения в подкрепа на Касабова и Божков сайт в чужбина, озаглавен "You are not alone" (Не сте сами) и твърдото становище на интернационалната правозащитна организация "Артикъл 19", че журналистите трябва да бъдат оправдани, втората инстанция – Бургаският окръжен съд в състав Деница Вълкова - председател, Галина Тодорова – докладчик и Димана Кирязова – потвърждава присъдата на Касабова през декември 2002 г. Защитникът на Касабова – Александър Кашъмов от Програма достъп до информация, който поема делото й пред втората инстанция дори не е изслушан от съда. Половин година по-късно окончателно е осъден и Божков.
Но обществото не е съгласно с присъдата на Касабова! Звучна плесница на съда нанася първо не кой да е, а фондация „Свободна и демократична България”, която по това време раздава най-авторитетните награди за журналистика у нас - „Паница”, наричани още „Българския Пулицър”. За същото репортерско разследване, заради което Катя Касабова е осъдена, тя получава наградата „Паница”. Безпристрастното жури от журналисти решава, че с разкритията си тя е проявила професионализъм и гражданска позиция в защита на обществения интерес. Така тя става първият журналист извън София, получил високото отличие. Случаят е изключително куриозен –
награждават Касабова за същото, за което е осъдена
– в един и същи ден, на 12 май 2002 г. Веднага след това тя е поканена в „Шоуто на Слави”, за да разкаже за този тъжен парадокс. Следват покани от БНР, Нова телевизия, Би тв, получава „Златно сърце“ от хитовото по това време предаване „Искрено и лично“.
Присъдата влиза в сила веднага през декември 2002 г. и обжалването й в Страсбург не спира изпълнението. Наложен е запор на доходите на Касабова, поставят й клеймото „осъдена”. Впрочем, още в началото на делото Касабова е уволнена от в.“Компас“, а срещу „услугата“ медията получава солидна сума под формата на рекламно обявление на едно от бургаските училища. Когато през 2004 г. Катя Касабова решава да се кандидатира за обществен защитник на Бургас, в столичен вестник излиза публикация със заглавие: „Осъдена за клевета – кандидат за омбудсман в Бургас”. Така опитът на един журналист да защитава истината се превръща в негова Голгота.
В днешното си решение европейските магистрати признават, че Божков е можел да се изразява по-внимателно, когато обяснява, че четиримата експерти ще бъдат наказани, както и за точните причини за това.
Европейските съдии коментират в 40 страници
мотиви, че Касабова е трябвалo да направи по-сериозна проверка на тежките обвинения за корупция, които отправя. Въпреки това съдът в Страсбург заявява, че Божков и Касабова са действали като отговорни журналисти и са защитили обществения интерес.
Европейските съдии специално подчертават, че твърде строгото отношение на българския съд към професионалното поведение на журналистите може да доведе до обезсмисляне на задължението им да информират обществото. Затова Страсбург препоръчва на българските магистрати всеки път, когато решават дело срещу журналист, да преценяват не само конкретния случай, но и въздействието му върху медиите като цяло.
В заключение европейските съдии завяват, че наказанията на Божков и Касабова са били прекалени и непропорционални за вредите, които с публикациите си двамата са причинили на четиримата служители от инспектората по образованието в Бургас.
Затова те присъждат на Касабова 11 800 лв. за претърпените вреди и разноски за делото в Страсбург, а на Божков - 27 000 лв.
От 2002 г. до 2009 г. Катя Касабова работи във в.“Черноморски фар“ и в.“Фактор“, заемала е позициите на зам.главен редактор и отговорен редактор в двете медии. Кореспондент е на в. Новинар. През април 2009 г. създава в."Десант" и става първият му главен редактор. Завръща се като и. д. главен редактор на в."Черноморски фар" през юли 2010 г. и подава оставка през декември, след преминаването на вестника в ръцете на новите му собственици от Нова българска медийна група. На 21 януари 2011 г., като собственик и в съдружие с колегата Веселин Василев, стартира сайта Бесове.бг.
Божков все още е кореспондент на в.“Сега“.
И четиримата експерти на МОН продължават да са на работните си места, дори са повишени за добра служба, двама от тях вече са пенсионери. Въпреки, че по време на съдебния процес уверяват медиите, че ще дарят получените суми на сиропиталищото, те не удържат на думата си. Овъзмездени са в пълен размер за претърпените "морални щети".
Съдия Яна Колева днес е председател на Районния съд в Бургас, а Деница Вълкова продължава да правораздава в Окръжния съд.
Очаквайте интервю с Катя Касабова какво ще се случи с присъденото и от ЕСПЧ обезщетение
Само времето ще покаже дали си бил прав.
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_207383265961451&ap=1
не съм бил в залата на процеса, не зная кой как се е цепил, или пък не.не вярвам и ти да си бил/а там, съдейки от преизказното наклонение. знам какво става в моите си дела.иде реч за произнасянето по същество на случая, не за клюките от гилдията и медийните пушилеци.
колкото до "пристойността", има доста да се желае и от обвинителите. сред тях има ноторни мераклии "да връзват кънки", да арестуват "лайв" и да се гледат по телевизията после, и всякакви други модели...пък в съдебното следствие-скръб и мъка
Ето и малко от прессъобщението на ЕСПЧ.
Decision of the Court
Freedom of expression and information
The Court recalled that the Convention did not guarantee absolutely unrestricted
freedom of expression even if the press reported on questions of serious public concern
and relating to politicians or public officials. The freedom to express oneself carried
duties and responsibilities which also applied to the media and media professionals such
as journalists, especially in cases where the reputation and rights of others were
attacked or risked being undermined.
However, the nature of the allegations in the articles of Ms Kasabova and Mr Bozhkov,
namely that some children had been admitted to elite schools as the result of bribes, had
been difficult, if not impossible to prove. In both cases, the articles had referred to a
possible dismissal of the four experts, which had been an uncertain event, as it was in
the future and was not confirmed officially at the time, because the relevant Ministry had
not released any information on the results of the internal inspection it had carried out
into the allegations. While Mr Bozhkov could have used a more careful language making
clear that the actual disciplinary punishments to be imposed on the experts and the
exact reasons for that were uncertain, and Ms Kasabova could have researched better in
3
support of her hard-hitting allegations, the Court found that Mr Bozhkov had acted as a
responsible journalist and did not consider necessary to take a decision on that question
in respect of Ms Kasabova.
Instead, the Court emphasised that if the national courts applied an overly rigorous
approach when examining the professional conduct of journalists, they could be unduly
deterred from discharging their function of keeping the public informed. The courts had,
therefore, to take into account the likely impact of their rulings not only on the individual
cases before them but also on the media in general.
Having considered the circumstances of each case, the Court concluded that the
sanctions imposed on Ms Kasabova and Mr Bozhkov had been excessive,
disproportionate when compared to the damage caused by the articles to the reputation
of the four experts, and had had a huge potential chilling effect on the applicants and
other journalists alike.
Accordingly, there had been a violation of Article 10 in both cases.
Хайде да се вземе администратора в ръце и както бързичко изтри едно ЕГН, да изтрие и обидните коментари.
А иначе лично аз не видах в статията мотивите за решението на съда постановил обезщетението. Затова питам дали е решил, че журналистите са невинни или не?
Още тогава си спомням, че ти се яви в телевизиите доста по-добре подготвена от "експертите", носеше цели торби и куфари документи и отговаряше смело и изчерпателно на всякакви провокации...По-късно се запознах с някои от "експертите", пообщувахме и аз си направих заключението, но те се чувстваха недосегаеми...Сега демократична Европа ти казва "БРАВО!", ама те, нали напълниха кемерите...Бъди жива и здрава и само така!
Крайно време е съдебната ни система да се изчисти от некадърниците.
Този прецедент е бомбен удар по съдебната ни система.
Дано малко останалата добре пишеща българска журналистика се опомни и започне да си върши работата - да вижда скритото и говори истината!
Успех!