Президентът трябва да бъде визионер, ще потърся и дам решения за съхраняване на българската идентичност
Ролята на държавния глава е да посочи правилния път, дори с риск за своя авторитет
Горан Благоев е български журналист, историк, политик. Автор и водещ на предаването „Вяра и общество“ на БНТ до декември 2020 година. През миналата година става един от учредителите на партия „Републиканци за България“. В момента заедно с д-р Ивелина Георгиева са кандидатпрезидентската двойка от Коалиция Национално обединение на десницата (НОД), в която влизат партиите „Републиканци за България“ и „Консервативно обединение на десницата“. Горан Благоев включи и област Бургас в предизборната си обиколка, за да представи акцентите от платформата си.
- Г-н Благоев, кампанията е в разгара си. Вие на какво отстояние сте от другите кандидати за президент?
- Като слушам какво говорят другите кандидатпрезидентски двойки, мисля, че сме на светлинни години.Всички са срещу Румен Радев. Не, че аз също нямам гледната точка да бъда критичен за някои глупости, които твори той. Смятам, че един президент трябва да може да даде отговори на много по-глобални, мащабни и перспективни въпроси от гледна точка на не близкото бъдеще, в рамките на не една, две или три години, а в рамките на 10, 20, 30, 40, 50, ако щете дори 100 години.
- Тоест трябва да е визионер?
- Да, точно така. Затова имам самочувствието да кажа, че в някои отношения съм на светлинни години от тях. Защото като човек, който 30 години е посветил професионалния си път на каузата да се отстоява българската идентичност, аз съм изключително притеснен от размерите на демографската криза, която ни е връхлетяла и от която никой не се опитва да намира многопланови решения. В това виждам една от съществените си роли като държавен глава, да направя дебат в обществото, да потърся и да дам решения, защото след 50-100 години тази територия да не се нарича само формално България. Да има българи, хора с българска идентичност, да не се окажем, ние, българите, малцинство в собствената си държава. Затова апелирам като общество да осъзнаем нуждата, че трябва да имаме просветена нация, просветени общности. Умишлено не говоря за малцинства. Общности, които да просперират наравно с нас, да бъдат интегрирани наравно с нас, за да може на тези хора да се извади потенциала и когато ние, чисто етнически като българи се окажем малцинство, да има кой да пренася културното наследство на България в бъдещето. Тези общности в момента разчитат единствено на социални помощи, а държавата и властимащите даже ги стимулират, защото по този начин малцинствата стават по-зависими. Ето това ние като Национално обединение на десницата искаме да спрем. Искаме да има просперираща, благоденстваща нация, защото един благоденстващ човек, независимо дали е българин, ром, турчин, арменец, евреин, той е независим. Това е средната класа, която дава гръбнака на обществото. В момента ние нямаме качествен дребен или среден бизнес, нямаме стабилна средна класа, която да даде гръбнака на обществото и затова се люшкаме в ситуацията, в която се намираме.
- Всички казват, че президентът Румен Радев разделя нацията, друг твърди, че ще я обедини. Вие как гледате на това обединение и разделение?
- Президентът по Конституция олицетворява единството на нацията. Трудно може да се покаже ясната дефиниция на единството, защото нацията може да бъде единна в кризисни моменти, пред големи изпитания, не дай Боже война, но една единна нация, това малко отива на болшевизъм или на фашизъм всички да мислим униформено. Един от кандидатите за президент даже говореше, че ще обедини партиите, напротив, те трябва да имат диалог помежду си. Не тези простащини, на които се нагледахме в двата злощастни, кратки парламента. Да има градивна дискусия. Президентът трябва да извлича най-доброто от тази нея. Неслучайно още във Евангелието Апостол Павел казва да има разногласия между вас с позитивен оттенък, защото в тях се ражда истината. Държавният глава има достатъчно правомощия, дадени му от Конституцията, като едно от тях е регулярно, на 3 месеца най-малко, свикване на Съвета по национална сигурност, който знаем, че не е свикван година и 8 месеца. Президентът трябва да обединява нацията във вярната посока в ситуация като тази – на ковид криза. Затова казват, че Радев е разединител. Нали си спомняте какво каза миналата година на 3 март – че има един вирус в София и един на Шипка. Когато започнаха да говорят за ваксинация, Радев каза, че го интересуват правата на неваксинираните. Той не даде личен пример да отиде лично да се ваксинира, както правят в цивилизована Европа. Държавният глава, дори с риск за своя авторитет, на това, че може да си отлее гласове, той трябва да сочи правилния път.
- Страната ни се намира в много сложна ситуация, вярвате ли, че имате потенциал да обедините нацията в правилната посока, за която говорите?
- Смятам, че мога, защото 30 години като публицист това съм се опитвал да правя – да говоря на българите дори с риск някой път да бъда неразбран. Имам потенциал да обединя нацията за важните, основните неща. За другите трябва да има дискусия. Искам да обединя и българите от чужбина, защото те продължават да бъдат маргинализирани, продължават да се заиграват с тях. Ето, днес слушам как вицепрезидентът Илияна Йотова си поставя като основна цел интеграцията на българите в чужбина и се питам 5 години тя какво прави? Защото това са правомощията на вицепрезидента. Така че работа има много, но трябва да я свърши някой друг, не сегашните обитатели на „Дондуков 2“.