Кой не спира да печата фалшиви пари в хотел в Слънчев бряг, докато го съдят за това?
Иван Тодоров и Александър Крихтин са от задържаната през 2018 г. група, а новите лица са Славчо Иванов и Аврам Аврамов
В края на януари Специализираната прокуратура и ГДБОП се похвалиха с разбиване на печатница за фалшиви валути и документи. Беше споменато, че са заловени вече известни фалшификатори от 2018 г. в Слънчев бряг. Имало и нови лица.
Кои са обаче те?
През 2018 г. бяха задържани Иван Тодоров, Александър Крихтин, Петър Манев и Димитър Ангелов. Основното обвинение към групата бе свързано с печатане на фалшиви банкноти в хотел „Кантилена“ в Слънчев бряг. Делото срещу четиримата в момента е в съдебна фаза в Специализирания наказателен съд (СНС).
Две от гореизброените лица са в новата банда обвиняеми, показа справка на „Флагман“.
В края на януари СНС е оставил под стража Иван Тодоров, Александър Крихтин, както и Славчо Иванов и Аврам Аврамов. Видно е, че последните двама са нови лица.
Четиримата са обжалвали мерките си за неотклонение.
На 4 февруари Апелативният специализиран наказателен съд е взел окончателно решение да ги остави „на топло“.
Странно и комично е, че докато в момента тече „пресен“ съдебен процес срещу Тодоров и Крихтин за печатане на фалшива валута, те отново са заловени за същата дейност и пак на същото място – хотел „Кантилена“.
Все пак е имало и известни промени в поведението им.
Не се срещали и не си говорели по телефона. Сменили местата, в които държат фалшификатите, жилищата и дори колите си.
Иван Тодоров-Бореца като трябваше да дава на някой фалшификати, ползваше коли под наем. Иначе си ходи с един автомобил, но когато предстои сделка, взима под наем друг и действа, казва Дарин Костов – началник-сектор „Фалшификации“ в ГДБОП в интервю пред в. „Телеграф“ в началото на месеца.
Костов потвърждава думите на шефа на ГДБОП Любомир Янев – че еврото и доларите са били с много добро качество.
Имали повечето знаци и защити. Така било и с документите, макар че те не били „върхът на сладоледа“ и на границата в повечето случаи щели да ги разпознаят.
Парите обаче можели да минат и теста на UV-лампите.
„Това е един от основните приоритети на групата - да им слагат точно такова мастило, което наподобява на истинските при смяната на цвета и да светят на UV светлина“, казва Дарин Костов.
Доларите в повечето случаи били за бившите съветски републики и Азия, докато еврото – за по-големите държави от Европейския съюз. Сделките не се осъществявали лично, а чрез посредници.
Фалшивите пари обаче по правило не се разпространявали у нас. Това било условие към купувачите на неистинската валута с цел по-голяма конспиративност.
Иначе цената на доларите била 20% от стойността им, а на еврото – около 15 на сто.
Дарин Костов нарича фалшификаторите „майстори“. Александър Крихтин е и собственик на хотел „Кантилена“. Роден е в Украйна, но пред съда през 2018 г. обяви, че е руснак с българско гражданство.
Служителят на ГДБОП Костов казва, че Крихтин е професионален печатар – в миналото имал легална печатница у нас, но още тогава се пренасочил към този вид престъпна дейност.
От предишното дело пък стана ясно, че пловдивчанинът Иван Тодоров-Бореца има присъда за печатане на фалшиви банкноти още от 2006 г. Впоследствие бил реабилитиран.
да не е на яслата и той