Пулмолог от Айтос разказа за ужаса, който е преживяла заради COVID 19
Ден, след приемането на едно от лекарствата за коронавирус, започнах да дишам споделя д-р Силвия Маркова, която е била на кислородна вентилация
Д-р Силвия Маркова, която е единственият пулмолог в болницата в Айтос, е помагала на болни от коронавирус, докато се е лекувала в COVID отделението. В интервю за „Здравей, България“ по Нова телевизия, дадено по телефона, тя сподели, че състоянието й е било много тежко. Тя лекуваше пациентите до момента, до който имаше възможност, уточни водещият Виктор Николаев.
Д-р Маркова е началник на вътрешното отделение и самата тя е пациент в същата болница, уточни той.
Eдинственият пулмолог в айтоската болница е с коронавирус, приет е в ковид отделението, за да лекува пациенти
От 3-4 дни се чувствам добре в сравнение с това, което изтърпях, сподели тя.
„В отделението има двама терапевти и един инфекционист. Колегите са уморени. Доста тежко изкарах болестта. Имаше три периода на влошаване, като последния беше много тежък. Имах висока температура и много силен задух, неповлияващ се от нищо“, разказва д-р Маркова.
„След приемането на едно от лекарствата за COVID-19 на следващия ден започнах да дишам. Преди това бях на кислородна вентилация. В четвъртък ми вляха първата доза ремдесивир и в петък вече дишах, а температурата спадна. Почти през цялото време мълчах, защото въздухът не ми стигаше“, споделя тя.
„Вирусът го има и е станал дори по-агресивен, по-заразен и болестта протича по-тежко. Въпреки че бях облечена със защитно легло, аз прослушвам пациентите и тъй като е малко разстоянието между слушалката и пациента е причина за моята зараза. Мисля, че трябва да се спазва дистанцията от 2 метра задължително“, предупреди д-р Силвия Маркова.
При първа болка в гърлото задължително трябва да потърси лекарска помощ, добави тя.
До вчера отделението беше пълно с пациенти, но изписахме първите трима, каза още тя.
В момента в отделението работят двама специалисти по вътрешни болести и един инфекционист, шест медицински сестри и още две на допълнителен договор, заяви директорът на МБАЛ - Айтос д-р Паруш Парушев.
„В началото беше трудно, когато създавахме организация. Сега нещата потръгнаха. Трудно е на персонала. Основната ни грижа е свързана с това дали ще издържи и дали няма да се разболее. Не е лесно да се издържи 12 часа със защитен костюм“, добави той.
„Колегите работят с голяма отговорност. Не си изпълнявайте, че ще си изпълнят задълженията към обществото!“, подчерта д-р Парушев.
„До вчера пациентите бяха 20. Трима са излекувани и изписани вчера следобед. Три са свободните легла“, добави той.
Главната сестра Мария Иванова сподели, че й е било много трудно да свикне да работи със защитния костюм.
„След това няма как, болните те чакат. Затруднено е дишането. Работи се три пъти по-бавно, отколкото преди. През нощните смени сестрата е сама. Има колеги, които са с лекарства. Една медицинска сестра направи бъбречна криза и в момента е извън строя. Надявам се да се възстанови бързо!“, добави тя.
Ремдисевера НЕ е решение 1 опаковка струва в САЩ 700$,а доказано че вредата която нанася на СЪРЦЕТО е огромна и често води до фатални сърдечни удари
Починалите вследствие на “изпилен мозък” са 7654.
Добро утро. Няма страшно, олигофренията е автоимунно заболяване, кара се на крак.
Ремдезивир първоначално е разработен за лечение на хепатит С и след това е тестван срещу вируса на Ебола и болестта на Марбург, но е неефективен за всички тези вирусни инфекции. Най-честият страничен ефект при здрави доброволци е повишените кръвни нива на чернодробните ензими признак на чернодробни проблеми. Сами преценете колко е ефективно това лекарство.
Вирусите са навсякъде около нас, и в самите нас. Страхът не е вирус, но е дваж пъти по-коварен! Станал "по агресивен", туй кат се събуди дишайки ли го измъдри!