Петър Кънев: Не е нормално законодателната активност на депутатите да расте за сметка на МС
Икономическата комисия одобри контролът върху производството на оръжията да се прехвърли от МВР на МИ
Икономическата комисия в парламента одобри законодателни поправки, с които се прехвърля контролната дейност, свързана с производството на оръжия. Тя преминава от МВР към Министерството на икономиката (МИ). Фундаменталната промяна обаче не е внесена от Министерския съвет (МС), както би било редно, а от четирима депутати от ГЕРБ начело с Маноил Манев. Това предизвика недоумение от страна на БСП на заседанието в сряда.
Депутатът Димитър Данчев повдигна въпроса към представители на двете министерства - защо се налага промените да се внасят от депутати, а не от правителството.
Думата да отговори обаче взе главният вносител на поправките Маноил Манев. Той обясни, че работни групи в министерствата обсъждали казусите повече от осем месеца. Промяна в екипа на едно от ведомствата обаче довело до проблем. В същото време течали срокове по линия на Европейския съюз. Оттам били категорични, че съответните контролни функции не можело да бъдат отговорност на Министерството на вътрешните работи.
Друга част от законопроекта касае запазване на културно-историческата стойност на оръжията, както и на тяхната автентичност и функционалност.
Бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев поиска повече разяснения.
„Ако в един музей стои пушката на Левски или на Ботев, или на някой друг наш герой и ние тръгнем да рисуваме по нея цифри или да я затапваме, или да я блокираме, разпробиваме, заваряваме и т.н., това нещо вече изчезва като запазен исторически артефакт“, изкоментира Маноил Манев и добави, че целта е това да се предотврати.
Председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, обаче се върна на проблема с това кой внася законопроектите.
„Аз въпроса на колегата Димитър Данчев го разглеждам в друг аспект. Един анализ правихме преди няколко месеца. Оказа се, че до третата година на този парламент две трети от всички законопроекти, които гледаме, са внесени не от Министерски съвет, а от народни представители. И тази тенденция от година на година, от парламент на парламент да се увеличава активността не на Министерски съвет, а на народните представители за мен не е много нормална, но в края на краищата разбрахме какъв е поводът – бърза се“, каза Кънев.
И други анализи обръщат внимание на проблема с вносителите на законопроекти.
Когато промени се предлагат от правителството, те преминават през сравнително дълга процедура, която включва и фаза на обществено обсъждане. Това води до много по-качествено и прозрачно законодателство.
При депутатите такива правила не се спазват. Те често са обвинявани, че внасят лобистки и нескопосани поправки в законите. Особено скандално е, когато това се прави между първо и второ четене по казуси, които нямат нищо общо с оригиналните проектопромени.
Иначе икономическата комисия одобри на първо четене обсъжданите изменения в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия с 12 „за“ срещу 8 „против“.
Те трябваше да бъдат гледани в четвъртък и в пленарна зала, но депутатите не успяха да стигнат до тях.
лъжете поголовно
и се прайте на мотики после
що тъй,що онуй
като не говорите и мислите за матриала
ОСТАВКАААААААААА