Премиерът подава оставка щом Народното събрание свика ВНС
ГЕРБ и Обединени патриоти имат 116 гласа, за ВНС са им необходими 160
"В момента, в който Народното събрание вземе решение да се проведат избори за Велико народно събрание, аз ще се оттегля от поста на министър-председател в същия ден". Това обяви преди минути премиерът Бойко Борисов.
Бойко Борисов: Време е за рестарт на системата, свиквам Велико народно събрание, за да променим Конституцията
От думите му не стана ясно дали целият кабинет ще се оттегли, по-скоро се разбира, че само той ще напусне. 44-ото Народно събрание ще бъде разпуснато, след като бъде сформирано ВНС. Ако следващата седмица се вземе решение за свикване на ВНС, президентът ще има 3 месеца, за да насрочи избори.
ВНС се състои от 400 депутати. Може да се произнася по въпроси, свързани с Конституцията. В някои случаи обаче може да се наложи да продължи дейността си като НС, ако сме в усложнена политическа ситуация, както се случи през 1991 година.
Според Конституцията решението за избор на Велико Народно събрание се взима с мнозинство две трети от общия брой на народните представители - 160.
Управляващата коалиция - ГЕРБ и "Обединени патриоти" имат общо 116 гласа, което означава, че ще е нужна подкрепа и от останалите парламентарни групи.
Хахааха. Аре у лево балък недоклатен!
Ето и нейният пост:
Щял да подаде оставка СЛЕД свикването на ВНС...
ЗАЩО тогава?
Вече не издържа на натиска и последната му хрумка е да забави оставката си, ползвайки разпоредбите на закона и влиянието си в НС.
КАК?
Правото на инициатива за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители и на президента. Предложението се разглежда от Народното събрание не по-рано от ЕДИН месец и не по-късно от ТРИ месеца след постъпването му.
Народното събрание приема закон за изменение или допълнение на Конституцията с мнозинство три четвърти от всички народни представители на три гласувания в различни дни.
Ако предложението получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предложението се поставя за НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ не по-рано от ДВА и не по-късно от ПЕТ месеца.
При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.
Законът за изменение или допълнение на Конституцията се подписва и се обнародва от председателя на Народното събрание в "Държавен вестник" в седемдневен срок от приемането му.
Президентът насрочва избори за Велико Народно събрание в тримесечен срок от решението на Народното събрание.
С произвеждането на избори за Велико Народно събрание пълномощията на Народното събрание се прекратяват.
Ето как, различни маневри - липса на кворум например, Борисов може да отложи оставката с ОСЕМ МЕСЕЦА /до датата на обнародване на решението за свикване на ВНС/ - т.е. до март - април 2021г., надявайки се протестите да стихнат.
От друга страна , като имам предвид лъжите му от сутрин до вечер, въобще не е сигурно, че и тогава ще подаде оставка.
Така че...ЩЕ ИЗВЪРВИМ ПЪТЯ ДОКРАЙ!
Не са ни нужни подаянията на Мутрата!
Вече НЕ МОЖЕ да ни излъже!
Facebook, Румяна Ченалова
Ето Воля няма да подкрепят предложението на Борисов, БСП - съмнително, защото тогава няма да имат повече от 50 депутати във ВНС!
В очакване сме!
Би трябвало да бъдат не повече от 120, така и ще се спестят значителни държавни средства...