Може ли да се разчита на PCR? Два поредни дни положителни проби се оказват отрицателни при повторен тест
В общи линии PCR тестът е толкова надежден, колкото теста на сциентологията, който открива вашата „истинска самоличност“, казва биологът и математик Дейвид Кроу
Днешният случай със заразените с коронавирус 7 човека персонал на бар в Царево е поредното доказателство, че е необходима нова система за изчисляване броя на положителните тестове. Тази сутрин официалното прессъобщение от министерството на здравеопазването посочи, че на територията на Бургаска област има 15 нови случая на коронавирус. По-късно стана ясно, че 7 от тях са в Царево. Няколко часа по-късно обаче от ръководството на заведението посочиха, че всъщност няма болен в персонала, тъй като са направени повторни проби, които са негативни за наличието на SARS-CoV-2 – вирусът, причиняващ COVID-19.
Подобна бе ситуацията вчера в Община Благоевград, където бяха открити 7 нови заразени, а градът бе обявен за „огнище”. Последвалите проби на въпросните инфектирани обаче също излязоха отрицателни, което провокира кметът на Благоевград Румен Томов да сезира Районната прокуратура за „умишленост в обявяването на общината като огнище на COVID-19”.
Така излиза, че веднъж обявени за положителни, след повторен тест се оказват отрицателни, но те не излизат от списъците на общия брой заболели. Въпросът реално е: Кой тест е по-показателният – първият положителен или последващите го няколко на брой отрицателни?
Всъщност проблемът вероятно се крие в естеството на PCR тестовете, които са измислени и реализирани от покойния Кари Мълис през 1984 г. като средство за борба и диагностика на вирусът ХИВ. Канадският изследовател, биолог и математика – президент на мозъчния тръст „Преосмисляне на СПИН” Дейвид Кроу изобличи още през април част от проблемите с PCR тестовете, калибрирани за коронавируса. В двучасово интервю с Селия Фарбер от Швеция – журналист в The Epoch Times и UncoverDC, той казва:
„Първото нещо, което трябва да знаем, е, че тестът не е двоичен/бинарен. Всъщност не смятам, че въобще съществуват тестове за инфекциозни заболявания, които да са положителни или отрицателни.Това, което правят лаборантите, е, че вземат някакъв континуум и те произволно казват, че тази точка е разликата между положителното и отрицателното.
PCR методът е наистина производствен метод. Започваш с една молекула. Започваш с малко количество ДНК и на всеки цикъл количеството се удвоява, което не звучи толкова много, но, ако удвоите 30 пъти, получавате приблизително милиард пъти повече материал, отколкото когато сте започнали. Учените прикрепят флуоресцентна молекула към РНК, докато я произвеждат. Излъчвате светлина с една дължина на вълната и получавате отговор, получавате светлина, изпратена обратно с различна дължина на вълната. И така, те измерват количеството светлина, която се връща, и това е техният заместител за това колко ДНК има. Използвам думата ДНК. Има стъпка в RT-PCR теста, където преобразувате РНК в ДНК. Така че PCR тестът всъщност не използва вирусната РНК. Така че логично става дума за едно и също нещо, но може да бъде объркващо. По същество в тези тестове има определен брой цикли, през които трябва да се премине до достигане на резултат”, казва Кроу и продължава:
В един документ намерих 37 цикъла. Ако не сте получили достатъчно флуоресценция в рамките на 37 цикъла, тестът се смята за отрицателен. В друга публикация границата е била 36. Тридесет и седем до 40 се смятат за „неопределени“. И ако сте попаднали в този диапазон, тогава сте направили повече тестове. Видях само два документа, които описват какъв е бил лимитът. Така че е напълно възможно различни болници, различни щати, Канада срещу САЩ, Италия срещу Франция, всички да използват различни стандарти за чувствителност към границата на теста за Covid. Така че, ако отсечете на 20 цикъла, всички биха били отрицателни. Ако отрежете на 50, всички могат да бъдат положителни.“, допълни биологът Дейвид Кроу, цитиран от otizvora.bg.
„В общи линии PCR тестът е толкова надежден, колкото теста на сциентологията, който открива вашата „истинска самоличност“ и след това ви казва, че трябва да дадете всичките си пари на сциентологията.“, каза специалистът.
В този смисъл възниква друг въпрос: Не би следвало данните за новозаразените да се обявяват не моментално след първата положителна проба на PCR тест, а след задълбочен анализ както на симптоматиката на пациентите, така и на резултатите от повторен тест или такъв, проведен по друга, по-сигурна методология?
Защото случаи като днешния в Царево и вчерашния в Благоевград могат сериозно да навредят не само на цели градове, но и на туризма – и по продължение – на икономиката в страната.
1. В медицината или си болен, или не. Затова диагнозата се поставя според симптоматика, анамнеза, лабораторни изследвания. Няма такова животно да си хем положителен, хем отрицателен. Но днес може да си положителен, а утре - отрицателен. И обратно. Така че особен смисъл от това масово тестване няма. Говорим за конкретния човек. Какъв смисъл ти носи едно изследване, ако се чувстваш добре? Носителството не се лекува. Лекува се конкретният човек с конкретно заболяване. Но за някои лаборатории смисъл в изследванията има, и още как!
2. Неслучайно в началото се тестваха хора със симптоми. За да имаш реален поглед върху човека и да знаеш как да го лекуваш. Сега тестват, обявяват те за "заразен", на теб ти няма нищо, но те затварят вкъщи и ти съсипват бизнеса. Ще кажете - ама той може да зарази други. Ами нетестваните не могат ли? Каква е гаранцията там?
3. Тестът не е 100% сигурен. Както и тестът за бременност. Принципът е същият.
" Не би следвало данните за новозаразените да се обявяват не моментално след първата положителна проба на PCR тест, а след задълбочен анализ както на симптоматиката на пациентите, така и на резултатите от повторен тест или такъв, проведен по друга, по-сигурна методология?
Първо някои заразни нямат сиптоматика. Второ по-сигурна технология няма. Трето, ако има положителен в детска градина или болница, колко време предлагате да се прави анализ - може би 3-4 дни? А ако там учи вашето дете или се лекува вашият близък. Единственото панацея е да не се четат глупости. Не си налагайте малоумното мнение. То дори за вас не е добре.
Къде е сега генерал "Годжи" да си посипе главата с пепел ... и да нахрани всички, които останаха без работа това лято заради теста който "изгони" туристите от черноморието ни?
На плаж в Гърция!
Жалко, че е забранено да се псува!