Роботи ще сменят сервитьорите скоро, но това лято едва 40% от хотелите у нас ще бъдат заети
Хотелиерът Веселин Налбантов заяви, че у нас браншът е ударен почти смъртоносно
Най-много 40% от капацитетета на хотелите в Слънчев бряг ще бъде запълнен през настоящия летен сезон. Това каза пред Флагман.БГ зам.председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов.
Той заяви, че туристическият бранш е уцелен „почти смъртоносно в сърцето“ от коронавируса и заради всички неясноти кога и дали ще дойдат туристи, много голяма част от големите хотели в Слънчев бряг няма дори да отворят.
„Това е съвсем логично от страна на собствениците. Засега се чуват само слухове и не бих си позволил да назова точно кои ще са хотелите, които няма да отворят, но в тази ситуация за големите хотели е опасно да започнат да работят. Това е огромен разход.
Как да наемеш 300-400 човека и да им плащаш заплати, като не можеш да си платиш дори доставктие за продукти. Кризата е повсеместна“, коментира Налбантов, който подчерта още, че проблемите не засягат само хотелиерите, но и служителите, които към този момент са останали без работа и доход за лятото.
Той бе категоричен още, че най-незасегнати от пандемията ще останат малките и средни хотели, които могат да си позволят да отворят въпреки риска, а разходите по откриването им ще бъдат значително по-малки. Това обаче несъмнено ще доведе до промени за това как хората възприемат туризма.
Възможно е голяма част от туристите да се преориентират все повече към някои от онлайн възможностите за наемане на стаи или апартаменти, вместо да се насочват към традиционните хотели.
Пред Флагман.БГ Налбантов бе категоричен още, че корона кризата вече е започнала да променя туристическия бранш. За пример той даде ол-инклузива, като прогнозира, че ще спре да съществува в сегашния си вид, заради мерките. „Възможно е сервитьорите да бъдат заместени от роботи в близкото бъдеще и това би било оптимално за хотелиерите, но не и за хората, които със сигурност биха искали да бъдат обслужвани от млади, амбицирани и усмихнати хора", заключи той.
Ресторантите не са по-различни. И има също в Азия увеличение в търсенето на роботи. А колкото повече единични ресторанта ги използват( с информация от франчайзите за бързо хранане), толкова повече другите ще се замислят да инвестират в тях, а разработчиците ще увеличават количеството данни за софтуера и хардура и кое колко добре работи. В един момент ще се задейства това търсене даже и до нашата държава. Не се заблуждавайте, че защото сме последната дупка на кавала от гледна точка на платежноспособнст ( главно защото за толкова си даваме времето, някои) някак си ще се разминем с технологията. Дал иви харесва и дали ще се случи няма връзка. Автоматизирахме тежката индустрия, няма основание и сервизната да не отива в тази посока.
Ще го смени една годишна заплата и осигуровки за един сервитьор, или бюджет за 3-4 робота. Познай кое е по икономически изгодно в дългосрочен план.
Може би заради самите нас.
А за роботите - пробвайте , и това ще ви довърши.
Много клиенти ходят само заради сервитьорките.
Но нашия "бизнес" си е такъв. Поради липса на глави мислят със задниците си...
Mnogo mozak na edno mesto
То средностатистическата кола тука няма компютър и е на средна възраст от 18 години,роботи щели да бачкат
хаххахаха