Ген.Венцислав Мутафчийски: Учениците трудно могат да се върнат в час преди 30 май
Имаме 700 хил.ученици, трудно ще им осигурим безопасна среда, отбеляза генералът
Началникът на Националния кризисен щаб ген.-майор проф.д-р Венцислав Мутафчийски смята, че учениците могат да се завърнат в час най-рано в края на месец май, и то само тези, които трябва да положат матури - 7-ми и 12-ти клас.
Пред Нова тв ген. Мутафчийски коментира, че предписанията за учениците, за да се върнат в школата още сега, били неизпълними. предписания за учениците. "Повечето от европейските страни, които препоръчват да се възстановят учебните занятия, дават инструкции, да имат например разстояние между чиновете, да бъдат не повече от 10-15 деца. Днес разбрах в сутрешния си разговор с министъра на образованието, че имаме над 700 хиляди ученика. Това е много нещо. Мисля за учениците, че планът в края на май да се върнат само тези с матурите и специализираните гимназии, това е реално."
В типичния си стил ген. Мутафчийски напомни, че трябва да сме дисциплинирани и да спрем да искаме още и още отпадане на мерките. "Имаме огромно желание да казваме, че има карантина, пък то да няма никаква. Това ще бъде оригинален принос към света. Защото съобразявайки се с всички желания, така ще излезе. Има принципи, спазване на физическа дистанция, това не е репресивна мярка, а предпазна, за хората. Защото не всеки е съвестен. Да, вие ще отидете в парка и няма да спирате никого, но не знаете кой върви срещу вас", коментира той.
Ген. Мутафчийски поясни още, че на този етап по никакъв начин не стои на обсъждане да бъдат върнати спортните мероприятия. За планините той допусна, че е възможно там да бъдат пускани хора, но само при упражняване на контрол.
"Моите препоръки са да не забравяме все пак какво значи физическа дистанция, какво значи спазване на лична хигиена, това е. Ако има някой, който иска по-бързо да свърши, не знам дали има някой друг като мен. Никога не съм бягал от отговорност, но този ентусиазъм и оптимизъм не мога да го споделя все още. Разчитам и на добрата памет на хората, защото нито едно нещо, с което не сме били съгласни, не сме го премълчали, винаги сме били откровени. Както с цифрите, така и сега - какво би ни донесло едно разхлабване, едно пътуване", заяви още ген. Мутафчийски.
Той коментира и при какви условия би напуснал Кризисния щаб и дали няма да направи това, ако се окаже, че прекалено рано сме разхлабили мерките и броят на заразените е нараснал критично: "Аз не съм искал въобще да стоя начело на щаба. В ситуация, изтървана от контрол, става още по-невъзможна мисията. Ще остана на това място, докато правителството, което ме е оставило, не ме освободи."
Той предупреди, че все още е рано да се разхлабват мерките, обяснявайки, че това може да доведе до нов ръст на заразените с COVID-19 у нас. "Кривите на заболеваемост в други страни като Германия, Италия и Франция са прехвърлили платото и вървят надолу, докато при нас вървят нагоре. Април изживяхме малък пик, после заболеваемостта отчетливо слезе и в последно време се катери доста сериозно", каза началникът на Националния кризисен щаб.
Той призна, че е получавал стотици писма по имейла си, докато не го блокирал, защото станало невъзможно да работи с него. Имало много ругатни и нецензурни обръщения.
"Не можах да разбера кое не стана ясно. Че не е задължително да стоиш само вкъщи, можеш да отидеш до магазина, на работа, на аптека и ако го направиш два, три пъти през деня това си е сериозна разходка по софийските улици и тротоари. Ние не сме стояли затворени. Гърците стояха затворени, италианци, французи, германци. Отделно, че можеше да се отиде и до откритите пазари. Малко е пресилена тази работа. Едни от най-либералните мерки, но всъщност рано наложени, дадоха добри резултати. В момента са на път да се провалят. Сега стана обратното. Никой не спазва правила. Вчера от вкъщи до болницата изброих 20 души без никакви маски по тях. Пет имаха маски, от които четири се носеха като лигавник и само една възрастна жена носеше правилно маска. Това е тъжната констатация от вчера моя лична", завърши ген.Мутафчийски.
И как да не е висока смъртността бе охлюв 2 900 000 заразени и 204 000 починали, това са над 7% смъртност. Ами ако добавим факта че има още 200 000 в критично състояние които берат душа? Половината от тях ако починат и смъртността ще мине 10%.