Може ли да се намалят 140-те секунди червен сигнал на светофара на Билковата аптека
Бургаски шофьори вече негодуват, искат някаква алтернатива на безумното чакане
Най-безумното кръстовище в България се намира в Бургас и то трябва да бъде коригирано възможно най-бързо. Това зоват бургаски шофьори, които изпратиха до Флагман.БГ в сигнал своето мнение за продължителния червен сигнал на светофара между улиците „Христо Ботев“ и „Одрин“ и бул. „Сан Стефано“.
Червената светлина е с умопомрачителната продължителност от 130 секунди, на самия светофар числото с оставащото време се показва едва на 99-ата секунда, тъй като има място само за две цифри. От която и страна на кръстовището да се застане, в който и да е час на деня, шансът човек да попадне на червен сигнал е многократно по-голям от това да мине на зелено, защото пропускането се извършва за период от 20-ина секунди и през кръстовището в час пик едва успяват да минат по 5-6 автомобила.
„Трафикът в Бургас не е толкова засилен, все пак колкото и голям да е града, не е от размерите на да речем София или Пловдив. Безумно е да чуваме оправдания от рода на „това е най-натовареното кръстовище в Бургас, няма друг начин“, при положение, че на най-натовареното кръстовище в България – това на Петте кьошета в столицата – червеният сигнал държи не повече от 50 секунди. Варианти има – въпросът е да се обследват и да се измисли по-добра алтернатива“, коментират в сигнала си до Флагман.БГ бургаските шофьори.
Те припомнят още, че на запад, в Европа, дори има практика подобни възлови участъци в градовете да се оставят дори без регулация. Това всъщност е моделът „Споделено пространство“, който през последното десетилетие става все по-популярен в средните по големина градове на Великобритания и допуска свободното преминаване на автомобили, велосипеди и пешеходци, без използването нито на пътни знаци, нито на светофари.
Бургаските шофьори предлагат няколко алтернативи за кръстовището с най-продължителния червен сигнал на светофара.
Първата е сигналът да се смали двойно, като съответно два пъти по-често има зелена светлина и чакането се намаля двойно.
Втора алтернатива, която обаче мнозина ще оценят като ненужна, е изграждането на кръгово движение. Въпреки че настроенията в Бургас относно новите кръгови кръстовища са смесени, не може да се отрече, че те действително облекчават трафика и правят излишни светофарите. Най-крещящ е примерът с кръстовището на Трапезица, което само допреди няколко години все още бе урегулирано със светофар. Проблем за втория вариант, разбира се, е централната автобусна спирка, която работи като хъб за градския транспорт на Бургас.
Третият предложен вариант ще споменем само бегло, тъй като идеята за подземна улица на това кръстовище клони по-скоро към фантазията, отколкото като потенциална реалност. Участъкът не е достатъчно широк, а и не е толкова натоварен, че да изисква осъществяването на толкова мащабен и скъп проект.
Вариантите са хипотетични. За да се стигне до реална алтернатива обаче със сигурност е необходимо, но все още бюджетът за 2020 г. не е приет и към момента не може да се гарантира дали подобна трансформация на кръстовището между ул. „Христо Ботев“ и бул. „Сан Стефано“ е възможна в близкото бъдеще. Вероятно е обаче проблемът с дългия червен светофар да може да се реши сравнително бързо, лесно и евтино с преорганизация на движението. Все пак преди години на това кръстовище също имаше светофар и той определено не държеше толкова дълго време на червена светлина, припомнят още бургаските шофьори.
И да се махнат бус лентите.
Лично за мен този хъб на Бургасбус много бърка нещата. Кръгово не знам дали ще направят, но да намалят малко секундите. За идващите от Трапезица е мега досадно да преминат заради двете ленти с тесен завой точно преди светофара. Иначе Трапезица хубаво стана кръгово, но е малко и самото включване в него е малко на късмет и риск. Докато дадеш мигач, че влизаш, трябва да дадеш и накъде излизаш, което не дава време за добра и правилна реакция на тези които чакат да се включат. Друг въпрос е, масово шофьорите не ползват мигач.
И да се научат, че в кръгово движение се ползва МИГАЧ за да индикират посока и да става изнасянето на другите участници в движението по бързо.
Ай със здраве
И да се научат, че в кръгово движение се ползва МИГАЧ за да индикират посока и да става изнасянето на другите участници в движението по бързо.
Ай със здраве