Превръща ли се плаж Градина в бетонен град?
Жителите на Черноморец протестират срещу изграждане на бистро, бар и търговски обекти и трафопост на метри от морето
Не бива плаж Градина да се превръща в бетонен град! Това казаха пред Нова телевизия жители на Черноморец.
„Теренът, на който от РИОСВ – Бургас разрешават да се строят сгради, се намира в два защитени зони. Едната е на плажа, а другата – е Бакърлъка. Как и по какъв начин са дадени тези разрешения не можем да си обясним“, заяви Яна Николова.
„Най-вероятно всичко ще е законно, но ние настояваме да имаме свободен достъп до плажа. Ние и нашите туристи искаме да посещаваме Градина спокойно и да не превръщаме плажа и къмпинга в един нов голям комплекс“, добави тя.
„Притеснява ни това, че плаж Градина след време ще се превърне в бетонен град. Това не бива да се случва“, каза пък Георги Димитров от Черноморец.
Той и съгражданите му протестират срещу изграждане на бистро, бар и търговски обекти и трафопост на метри от морето.
Няма нарушение, защото се оказва, че има официално издадено разрешение от регионалната екоинспекция да се строи, поясни репортерът Цеца Алексова.
В края на ноември се оказа, че има издадено разрешение от РИОСВ – Бургас.
Инвеститорът се бе отказал от реализацията на проекта, припомня водещият Виктор Николаев.
Подаден е в РИОСВ – Бургас обаче нов доклад и в него е дадена положителна оценка от геоморфолог заради това, че няма да бъдат засегнати дюните.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев от своя страна изтъкна, че в общината няма постъпило ново инвестиционно намерение, но призна, че зоната е била предвидена в общия устройствен план за застрояване.
Сгради за отдих и курорт са предвидени на това място, уточни главният специалист по строителство в Община Созопол Виктория Димитрова.
„Община Созопол ще направи всичко възможно да се спазват всички параметри, които са заложени в общия устройствен план. При условие, че при нас няма входирано инвестиционно намерение, няма издадено строително разрешително, не мога да коментирам“, добави градоначалникът.
Експертът Виктория Димитрова пък обясни, че главният архитект ще прецени след разглеждането на проектите дали ще бъде издадено разрешение за строеж и ще бъде ли одобрен проекта.
Сроковете са различни в зависимост дали ще бъде с оценка от независим лицензиран строителен надзор или от експертен съвет, добави тя.
Представител на инвеститора обясни пред бТВ, че няма нужда от 10 м буферна зона около дюните, както е по закон, защото вече имало специализирани карти за тях.
От екоинспекцията обясниха, че докладът е разгледан и приет. Въз основа на направените в него заключения за липса на значително отрицателно въздействие върху защитените зони е издадено решение, с което е съгласуван инвестиционният проект. Също така не са постъпили възражения от заинтересованите страни.
На въпроса защо е нужно на пясъка да има сгради, след като зад пътя има празна площ, кметът на Созопол отговори, че това е бомба, заложена от предходните управляващи. „И аз питам защо е било необходимо тук да се планира изграждане на сгради, а и на каквото и да било. В момента има действащ общ устройствен план с такива параметри със зони за застрояване и с определени параметри в тях. Какво се очаква от мен – да спазя закона или не?“, добави градоначалникът.