Пътната безопасност - тема №1 на конференция в Несебър
Представиха се 33 доклада, участваха лектори от САЩ, Китай и 120 представители на най-големите фирми на Балканите
Над 400 гости – учени, лектори и представители на водещи български фирми се включиха в 12-ата Национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие, която се проведе в последните два дни в Несебър.
Основната тема през тази година бе пътната безопасност. Сериозно се обсъждаше и развитието на основните инфраструктурни коридори на Балканите. Темата бе повдигната за пръв път преди година - на 11-ата Национална конференция, а по-късно стана и основен акцент на българското председателство на ЕС.
На форума се представиха 33 доклада. Огромен интерес предизвикаха презентациите на д-р Алан Рос – „Споделяне на опит и експертиза за пътната безопасност между държавите”, „Умни градове и автономни автомобили – бъдещето на пътищата” на Тим Силвестър от САЩ и „Армиране на асфалтови настилки за безопасност на инфраструктурата” на д-р инж.Степан Бохус от Техническия университет в Бърно, Чехия.
Сред официалните гости бяха Малина Крумова, председател на Държавната агенция по „Безопасност на движението по пътищата”, Хатем Шахбани, представител на Световната банка, Андреас Бейкос, управляващ офиса на Европейската инвестиционна банка за България, д-р инж.Иван Ташков, депутат, член на постоянната комисия по „Транспорт” в 44-ото Народно събрание и други.
Форумът бе организиран от катедра „Пътища и транспортни съоръжения” към УАСГ, Института по транспортно строителство и инфраструктура и Националният комитет на България към Световната пътна асоциация.
По традиция конференция е място за обмен на иновативни идеи. Така бе и през тази година, а в двата дни бяха представи редица световни практики, обсъждаха се конкретни предложения, които ще бъдат отправени към Министерски съвет и Народното събрание.
Един от акцентите е законодателна промяна, за да може пътната безопасност да е с по-сериозна тежест при обществените поръчки за строителство на пътища.
„Преди време споделих, че библията на един добър път е заданието. Добре изготвеното задание, по отношение на безопасността на пътищата, ограничава възможността от каквито и да е грешки и дава основание на възложителя да изисква. Термините геометрия на пътя, наклони и отводняване, са елементи първо на безопасността, а после и на инженерната наука”, каза проф.Николай Михайлов, ръководител на катедра „Пътища и транспортни съоръжения” в УАСГ.
„Конференцията е добър форум и показа, че наука, бизнес, институции и НПО-та могат да работят заедно за развитието на пътната инфраструктура. Готови сме да приемем всяка добра идея”, допълни от своя страна Малина Крумова, председател на Държавната агенция по „Безопасност на движението по пътищата”.
Хатем Шахбани от Световната банка приветства организаторите, че са избрали темата „Пътна безопасност” като мото на конференция и съобщи шокиращата статистика – 10 млн.души са загинали през 2018 година в пътно-транспортни произшествия по целия свят.
„Пътната безопасност е многопластов проблем и участниците в този процес са много. Заради това координацията между институциите е ключова. Инвестициите в безопасност на пътя са важен компонент. Заради това подкрепяме българското правителство за тол системата, защото знаем, че ще се подобри пътната безопасност”, отбеляза Хатем Шахбани.
Андреас Бейкос, управляващ офиса на европейската инвестиционна банка в България, подчерта че са нужни огромни средства, за да се развие подходящо транспортната мрежа в Източна Европа. Само за Западните Балкани са необходими 26 млрд.евро за трансевропейската мрежа.
Какви интересни практики бяха представени на конференцията – очаквайте по-късно във Флагман.бг!