Какво да правят концесионерите с тоновете водорасли по плажовете
От началото на август до първата половина на септември всички ивици се пълнят с водорасли
От няколко дни на редакционната поща на Флагман.бг получаваме снимки на огромни купчини с водорасли от различни плажове по Южното Черноморие. Туристи се оплакват, че талусните растения гният и миришат отвратително – в огромен периметър, което превръща посещението на ивицата в много неприятно преживяване, вместо в хубава почивка.
В социалните мрежи вчера се появиха снимки на цяла планина от водорасли, събрана в свободната зона на плажа в Сарафово, а тази сутрин пред колегите от Нова ТВ управителят на плажа Иван Жеков обясни, че събирали там растенията, защото трябвало да ги изхвърлят обратно в морето.
Плажът в Сарафово пълен с водорасли, изхвърлят ги обратно в морето
Флагман.бг потърси Николай Димитров, концесионер на плаж „Крайморие“ и човек, който повече от 15 години работи в този сектор, за да го попитаме какво трябва да правят стопаните на плажовете с тоновете водорасли, които морето изхвърля от началото на август до първата половина на септември.
„Ние чистим ръчно водораслите, ако се налага наемам повече служители, които ги събират в чували и поставят в специализирани контейнери за биологични отпадъци. Правим това всяка сутрин и вече сме значително облекчени. Опитът ми досега показва, че ако се чисти ивицата редовно, ще е необходим на един малък екип работници между 1 и 2 часа на ден, за да изхвърлят всички водорасли от плажа“, коментира пред Флагман.бг Николай Димитров.
Той уточни, че контейнерите за биологични отпадъци, заедно с извозването не са никак скъпи. Лицензирани фирми предлагали услугата за между 120 и 150 лева за един съд, който в Крайморие пълнили за около седмица, а ивицата в бургаския квартал не е сред малките.
Според разпоредбите на РИОСВ и РЗИ биологичната маса не трябвало да се изхвърля с общите отпадъци, а да се събира разделно, уточни Димитров. По думите му нямало смисъл от обратното връщане на водораслите във водата, защото най-малкото е безсмислено – първо се замърсява морето, и второ – след няколко часа те отново са изхвърлени на плажа.
„Не е коректно да коментирам думи и действия на колеги. Това е тяхно решение! Лично аз не бих го приложил, защото тези водорасли са мъртва биологична маса, която няма място обратно в морето“, категоричен е Николай Димитров.
Николай Димитров подчерта, че температурата на водата основно подпомага цъфтежа на водораслите, но това, което не каза, е че те се хранят и с биологични отпадъци – заустени фекални води. В случая не става въпрос за хотели, защото те отдавна са свързани с канализационната мрежа, а за плажните капани и обществени тоалетни на ивицата.
Публична тайна е, че изключенията на правилно заустени ивици са малко и лесно могат да се изброят – „Палм бийч“, Северният плаж в Бургас, Бургас-Централен, плажът в Крайморие, този в Черноморец, част от ивицата на Слънчев бряг, Несебър-централен, както и Поморие-ЮГ и Поморие-Централен.
На повечето места биологичните излишъци се изливат навътре в морето, а това действа като афродизиак за водораслите. Т.е. – там, където има голям цъфтеж на водорасли, означава само едно – че нещо ги подхранва и това вероятно са фекални води.
Калкан и Паламуд
Аз примерно се притеснявам да се изказвам неподготвен, незнам защо е така, но първо се опитвам да се информирам и после да се исказвам....
ето и малко инфо от уикипедия примерно :
"Всички водорасли съдържат хлорофил и се хранят самостойно чрез фотосинтеза. Някои от тях не са зелени, а са обагрени в червено, кафяво или жълто-кафяво. Цветът им зависи от багрилото, което преобладава в хлоропластите им."