Обединените усилия на Община Бургас и държавата ще помогнат за възвръщане авторитета на Морското училище
Ще отговорим положително за прехвърлянето на гимназията, местната администрация е доказала ангажираността си към образованието, казва просветният министър
Кметът на Бургас Димитър Николов поиска държавата да прехвърли Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов „Св. Никола” на Общината. Причината е все по-тежкото положение, в което изпада през последните години емблематичното училище. Както съобщихме, образователният министър Красимир Вълчев отговори положително на искането. Ето какво мисли той по въпроса.
- Г-н Вълчев, кметът на Бургас поиска Морската гимназия. Вашето мнение какво е, това съгласувано ли е с Вас?
- Получихме искането, ще отговорим положително. Това е едно важно за региона, емблематично училище. За съжаление приемът през последните години намаля. Това е резултат и от цялостно намаляване на приема в системата на професионалното образование – нещо, което от две години променяме. Увеличихме приема в професионалните паралелки. Но все пак водещо е желанието на учениците и на родителите. Община Бургас е доказала, че е ангажирана с образованието. Инвестира много собствени средства – над това, което дава държавата в образователната инфраструктура. Знаете колко общински програми има - „Първокласно училище”, за обучение по английски език от първи клас… Миналата година организира олимпиада със собствени средства. Все инициативи, които показват отношението на Община Бургас към образованието. Убедени сме, че обединените ни усилия – на Общината и това, което ние даваме като държава, ще спомогнат за възвръщане на авторитета на училището.
- Според Вас защо се е стигнало до тази ситуация? В мениджмънта ли е проблемът?
- Аз нямам преки наблюдения върху мениджмънта. Началникът на Регионалното управление на образованието в Бургас със сигурност има по-добри, защото знаете, че училищата в системата са 2400. Правим контрол от Министерството, но той не може да е достатъчен и да обхване всички институции. Затова е ключова ролята на началниците на регионални управления. Затова и те са работодатели вече – дори и на професионалните гимназии, защото имат прякото наблюдение. Всеки един началник на Регионално управление контролира средно по 100 училища и той трябва да има пряк поглед върху работата на всеки един директор. Налице е отлив от професионалното образование – аз говоря общо, последните години. Някъде отблъсква стара материална база. За съжаление най-големият ни проблем с професионални училища е, че някои от тях са се превърнали в сегрегирани. Чисто поради културни предразсъдъци другите деца не искат да се запишат в тях. В Добрич едно момче ми каза „искам да уча автотранспорт, но няма да отида в Професионалната гимназия по автотранспорт” поради тази причина. А конкретно за това училище не мога да ви кажа коя е основната причина. Но при всички случаи кариерната ориентация от страна на родителите е важна.
- По същество какво се променя, когато училището минава от държавата към общината. Мениджмънтът ли?
- Нищо не се променя. Финансирането остава същото. Работодателят на директора остават същият – Регионалното управление на образованието. Променя се ангажираността на общината, в това е промяната - че сега общината ще бъде много по-ангажирана. Вероятно ще предостави и допълнителни средства. Ще обединим нейните и нашите усилия за модернизация на базата. През последните години ние сме подпомагали общината за много неща, но основната част от инвестициите ги прави тя. Нашата помощ е малък процент от това, което прави общината.
Откъснете го от мафията в София!!!!!!
Да няма никаква връзка с София!!!!!