Община Бургас ще извади от калта Морското училище. Поиска собствеността му, за да гарантира неговото развитие
Ако го получим, гарантирам, че ще бъдат положени всички усилия за модернизация на материалната база, запазването и развитието на това знаково за града ни училище, коментира кметът
Кметът Димитър Николов входира докладна записка, с която иска Морското училище да стане общинско. При предстоящото заседание на местния парламент съветниците ще гласуват предложението за промяната в статута на професионалната гимназия.
"Ако го получим, гарантирам, че ще бъдат положени всички усилия за модернизация на материалната база, повишаване качеството на образованието, запазването и развитието на това знаково за града ни училище", коментира кметът Николов.
Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола" е създадена на 1 септември 1958 г. по предложение на тогавашното Министерство на хранителната промишленост и одобрено с Наредба на Министерството на народната просвета. През следващите години училището развива два профила - четиригодишен курс на обучение - техникум, и двегодишен промишлен курс по риболов и рибопреработка, с прием след завършен VII клас.
През 1971 година Техникумът по морски и океански риболов се военизира и е преименуван на Средно специално училище по морски и океански риболов "Ген. Владимир Заимов". По-късно е девоенизиран, като първият цивилен випуск е приет през учебната 1983/1984 година. През учебната 1991/1992 година се откриват курсове за придобиване на квалификация: щурмани 5-та степен - обучение два месеца; мотористи - обучение три месеца. През 2003 г. училището придобива днешното си название - Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола".
През учебната 2018/2019 година учениците се обучават тук по следните специалности: "Морско корабоводене", "Корабни машини и механизми" и "Митническа и данъчна администрация".
Причината Община Бургас да поиска Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола" е, че през последните няколко години развитието й не е на необходимото ниво. Сравнителен анализ за последното десетилетие показва спад в броя на учениците.
Бургас е морски град и има потребност от кадри в областта на морското дело. Фирмите от сектора настояват Община Бургас да бъде гарант за модернизиране на училището, както по отношение на материалната база, така и като учебни програми, в които да намерят място и специалистите от бранша, като наставници и консултанти.
В Община Бургас успешно се развиват политики в областта на професионалното образование, като приоритетна през тази година е програмата "Професии в бъдещето" - за модернизиране на професионалното образование като инфраструктура, професионални направления и свързаност с бизнеса. Целта е стимулирането на образователни инициативи за подготовката на кадри, съобразено с изискванията и целите на бизнеса в региона. Добрата професионална подготовка на кадри в областта на морското дело в гимназията ще развие потенциала й и ще отговори на потребностите на бизнеса.
Към настоящия момент финансовото осигуряване на Морското училище е ангажимент на Министерството на образованието. С предложената промяна то ще се осъществява от бюджета на Община Бургас. Тя ще придобие и собствеността върху всички недвижими имоти на училището, които досега бяха държавна собственост.
тЕХНИКУМИТЕ ДАВАХА ДОБРИ КАДРИ!
Искат училището само заради имотите му. Отдавна няма нужда от такова училище, за съжаление. Разбиха всичко в тази държава. Българските моряци вече работят за чужди компании и надали ще могат да върнат славните времена на корабоплаването и морската индустрия. А и сигурен съм, че не го искат. искат само да опапкат останалото и да се облажат още като за последно
Там отдавна едва събират ученици, за да не закрият училището. Който пътува с автобусите вижда колко и какви ученици отиват там. За общежитието да не говорим.
Съкращават учители.
Реализация никаква.
По-рационално да ги обединят с автото, елекрото или механото. Да си потърсят спосори напр. Домусчиеви.
ССУМОР!
2. Общината вкарва техни хора в управата(не че сега директор-а не е)
3. Дава се на дебела концесия земята до канала. Да построим частно яхтено..... има излал към морето. Само да почистим малко каналчето....далаверка
4. Хотела се продава със земята за безпари. Ще строим кооперации в несвяст след време и/или се реновира и става пак хотел.....ама за жълти стотинки.
5. Най-накрая от тва което остане разбираме ,че няма пари и закриваме училището защото е по батак от всякога , няма какво да се открадне и няма желаещи. Сградата се разрушава и се построяват пак жилища на и около прилежащия терен.