×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вярно ли е: Настъпва ли краят на ерата Ердоган в Турция?


18 Декември 2018, Вторник, 22:50 ч.

През март предстои местен вот, ще остане ли той непобедим?


Tурският президент Реджеп Таип Ердоган удържа през лятото историческа победа, с която пое кормилото на Турция като президентска република. Ключовите президентски и парламентарни избори на 24 юни бяха най-оспорваните от издигането на Ердоган на власт, но с подкрепата на своя коалиционен партньор Девлет Бахчели и на неговата националистическа партия той успя да си осигури президентския пост и парламентарно мнозинство.

Броени седмици след като на практика се превърна във "всесилен президент" обаче, Ердоган се оказа изправен пред едно от най-големите си предизвикателства досега - остра икономическа криза, породена от силна девалвация на турската лира. Това сгъсти облаците в небето над Сарая, където турският лидер теоретично би могъл да продължи да живее чак до 2033 г. На фона на икономическите затруднения и други проблеми вътре в страната, както и на изолацията, в която се оказа поставена Турция от Запада след години на непоследователна външна политика, тази перспектива днес изглежда малко вероятна, пише Мина Иванова, БТА.

2018-та се превърна в историческа година за Турция, която отбеляза края на десетилетна парламентарна система на управление. Изходът от вота на 24 юни, с който влязоха в сила конституционните поправки за промяна на системата, обаче съвсем не бе гарантиран. Това накара Ердоган да изтегли за по-предна дата изборите и да въведе промени в изборните правила, така че да бъде проправен път за предизборно коалиране между политическите сили. Така той се възползва от объркаността на отслабената и разпокъсана опозиция, капитализира турската офанзива в сирийския район Африн, ползваща се с широка обществена подкрепа, и изпревари очакваните икономически трудности.

Независимо от всичко победата не бе извоювана лесно, а ключова роля за успеха на Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) изигра Партията на националистическото действие (ПНД) на Бахчели. Без нейната ценна помощ управляващите нямаше да получат парламентарно мнозинство, а самият Ердоган надали щеше да спечели президентските избори още на първия тур.

С влизането в сила на новата президентска система Ердоган започна да съвместява три функции - на държавен глава, на правителствен ръководител и на партиен лидер. Макар че постът на министър-председателя бе премахнат, функциите му бяха прехвърлени на президента. Той има право да назначава министрите в кабинета, да избира и назначава висшите съдии и прокурори и да ги освобождава, под негово ръководство в качеството му на върховен главнокомандващ са отбраната и националната сигурност, а така също и Дирекцията по религиозните въпроси. Въпреки че през юли Анкара премахна въведеното след опита за преврат през 2016 г. извънредно положение, Ердоган запази правото си да управлява чрез укази благодарение на новата система.

Резултатът и последиците от изборите задълбочиха безпокойствата за затвърждаване на авторитарните тенденции и националистическия курс, а с тях и на изолацията на Турция в международен план. Фактор за това е и ролята, която изборите отредиха на опозиционната ПНД на Бахчели. Подкрепата за ПСР през юни осигури решаваща дума на националистическата формация в Меджлиса, а смесицата между политически ислям и ултранационализъм останаха предпоставка за запазване на хладните отношения на Анкара с ЕС и САЩ, но и за напрежения вътре в страната с кюрдското малцинство и по-специално с неговите политически лидери.

През ноември Европейският съд за правата на човека постанови, че най-влиятелният кюрдски лидер в Турция Селяхаттин Демирташ е държан неправомерно дълго в предварителен арест, където той се намира от над две години. През този период Демирташ, който определя сам себе си като "политически заложник", пропусна кампаниите за два кръга политически избори - референдума през април м.г. и тазгодишните избори за президент и парламент. И макар че Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) призова за незабавното му освобождаване, Ердоган обяви, че Анкара не е длъжна да се съобрази с решението и планира да го обжалва.

Междувременно продължи и преследването на журналисти. Според доклад на Комитета за защита на журналистите (КЗЖ) "Турция продължава да бъде най-големият затвор за журналисти в света". "Макар че турският президент Реджеп Таип Ердоган е най-яростният критик на Саудитска Арабия заради убийството на (журналиста на "Вашингтон пост") Джамал Хашоги, неговото правителство продължава да вкарва в затвора повече журналисти от всяка друга държава на планетата", отбеляза КЗЖ. Според данните, публикувани в доклада, най-малко "68 журналисти са задържани в Турция заради своята работа".

Продължаващото разследване на неуспешния опит за държавен преврат през 2016 г. и преследването на заподозрените за връзки с ФЕТО - мрежата на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, обвинявана за пуча, постави Турция в челната петорка на страните, чиито граждани търсят убежище в Европа. Според доклад, публикуван на 11 декември от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището, през октомври Турция се е наредила на пето място в класацията. През същия месец са били подадени рекорден брой молби за убежище от турски граждани - 2880, предимно млади хора и висшисти.

Новата система на управление съсредоточи в ръцете на турския президент безпрецедентна власт, а добре известно е, че голямата власт носи и големи отговорности. Поставил в ръцете си практически цялата власт в държавата, Ердоган трудно би могъл да прехвърля върху други вината за неуспехите на Турция. Сривът на турската лира през август в резултат на търканията със САЩ се оказа първият следизборен изпит за президента и неговия икономически екип, оглавен не от някой друг, а от зетя на турския лидер - министъра на финансите и държавната хазна Берат Албайрак.

Турската лира достигна до рекорден минимум през август, когато се обезцени с 47 процента спрямо щатската валута. Кризата тласна годишната инфлация до над 25 процента през октомври - най-високото равнище от 15 години, а икономическият растеж рязко се забави през третото тримесечие до 1,6 процента на годишна база спрямо 5,3 процента, отчетени през второто тримесечие на 2018 г., и 7,2 през първото.

И докато финансовите показатели не изглеждат обещаващи и за първите месеци на 2019 г., а икономическите затруднения на държавата сериозно удариха по джоба турците, мрачните облаци, надвиснали над президентския дворец, изглежда вещаят буря. Възобновяването на икономическия растеж изисква значително външно финансиране, но примамването обратно в Турция на чуждестранните инвеститори е трудно осъществимо в краткосрочен план, смятат анализатори.

През март предстоят местни избори и не е изключено разочарованията на електората да се изразят в отлив на гласове от ПСР. Това може да насочи президента към действия, с които да отклони вниманието към външната политика и да мобилизира националистически чувства. Само след няколко месеца ще стане ясно дали турският лидер ще успее да запази славата си на "непобедим на избори" или пък трудностите, пред които страната е изправена в най-новия мандат на управлението му, известяват началото на края за ерата Ердоган.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/balkani/2018/12/18/viarno-li-e-nastypva-li-kraiat-na-erata-erdogan-v-turciia.396878

В категории: Политика


2
Коментара
Те печелят „Един за друг“
Те печелят „Един за друг“ 29/04/2025, Вторник 11:40 0
2
Коментара по темата
2.
А бе гяури
18.12.2018 23:47:55
5
4
Гледайте си кенефа бе! Ако можеше и България да е в такава ”криза” нямаше да спирате да пиете,да се е.ете и развеждате. Като ви знам циганския деградирал манталитет. Турция работи и произвежда,а турците не са пияници,наркомани и не са си оставили родителите по селата да ги бият и насилват мангалите.
1.
Турчин
18.12.2018 22:12:30
0
3
Лисицата по цял ден преследвала Коча и си мислила че ще му паднат Ташаците понеже се клатели.Ха ха ха
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Закопчаха 26-годишен бургазлия с близо 250 грама друсан чай Закопчаха 26-годишен бургазлия с близо 250 грама друсан чай Мъжът е арестуван за срок до 24 часа Мъж пострада при катастрофа на бургаската ул. „Одрин” Мъж пострада при катастрофа на бургаската ул. „Одрин” Инцидентът е станал около 11:15 ч. в отремонтирания наскоро участък Срив в мрежата на мобилен оператор блокира повикванията Срив в мрежата на мобилен оператор блокира повикванията Оттам съобщиха, че работят усилено по отстраняването на проблема Галерия от 23-ото заседание на ОбС Бургас Галерия от 23-ото заседание на ОбС Бургас Специален гост бе областният управител Влазимир Крумов Вижте къде ще бъде затруднено движението по магистрала „Тракия“ днес Вижте къде ще бъде затруднено движението по магистрала „Тракия“ днес Предупреждават от АПИ Георги Манев: Гарант съм на Бачийски по кредит за 1 млн.евро, но той ме измами Георги Манев: Гарант съм на Бачийски по кредит за 1 млн.евро, но той ме измами Прехвърли фирмата на "един ром" и се изниза, обяви Манев за бившия си съпартиец Тръгва делото срещу Петков за ареста на Борисов Тръгва делото срещу Петков за ареста на Борисов Съдът обяви за незаконно задържането както на лидера на ГЕРБ, така и на пиара на партията Севделина Арнаудова и на бившия финансов министър Владислав Горанов Екшън с възрастна жена и млад мъж в Бургас Екшън с възрастна жена и млад мъж в Бургас Инцидентът се случи заради невнимание Интересно състезание в Ахелой Интересно състезание в Ахелой Ще се проведе кръг на Черноморската колоездачна лига Тежка верижна катастрофа на "Тракия", има голямо задръстване Тежка верижна катастрофа на "Тракия", има голямо задръстване Не е ясно дали има тежко пострадали
Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите Мъск с много интересно изказване Мъск с много интересно изказване Милиардерът коментира технологичния напредък Мъничко куче впечатли мнозина Мъничко куче впечатли мнозина Животното оцеля 529 дни само Продадоха писмо от "Титаник" за невероятна сума Продадоха писмо от "Титаник" за невероятна сума 399 000 долара за вещта Смразяваща "находка" в коктейл Смразяваща "находка" в коктейл Бебе змия реши да отиде на ресторант
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори