Заради липса на кадри: Бизнесът поиска от властта съкращаване на чиновници и внос на мигранти
Имаме администрация да управляваме целия свят, обясни Васил Велев. Той призова правителството да внася кадри и от Виетнам
Ключови думи:
Васил Велев, АОБР, Божидар Данев, работници, работна ръка, мигранти, администрация, чиновници, Цветан Симеонов
22 Януари 2018, Понеделник, 09:31 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовНа всеки 100 нови пенсионера се падат 63-ма нови работници, алармира Васил Велев
Съкращения на държавната администрация и внос на работници от трети страни. Това поискаха представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) като мерки за осигуряване на квалифицирана работна ръка за бизнеса. Проблемът стана особено належащ през последните няколко години с ръста на икономиката.
В понеделник бяха представени приоритетите на АОБР на пресконференция в БТА-София.
Особено любопитни се оказаха идеите на бизнеса за набавявяне на работници.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов обясни, че наистина държавата работи в посока дигитализация на административните услуги.
И една дума не се споменавало обаче, че това следва да е свързано с оптимизация на администрацията.
„Което ще рече да се види дали не могат да бъдат направени съкращения – един лесен начин висококвалифицирани, обучени, опитни кадри да влязат в бизнеса“, обясни Цветан Симеонов.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев призова държавата да облекчи трудовата миграция, включително вноса на чуждестранни работници.
„Става ясно все повече, че това е неизбежно, след като на 100 пенсионирали се на пазара на труда се появяват 63-ма, достигащи възраст за полагане на труд. Т.е. 100 излизат, а 63 влизат.
След като все още разликата между напускащите и връщащите се в страната е в полза на напускащите – около 4 хиляди души годишно, след като имаме ръст на икономиката от порядъка на 4 процента, а потенциалът е за повече (и повече от половината от нашите членове отговарят, че през тази година ще назначават нови работници и служители), очевидно без облекчаване на трудовата имиграция, без внос на работници и специалисти няма как да поддържаме този ръст“, категоричен бе Велев.
Работодателските организации ще настояват да отпадне и действащо нормативно ограничение – в момента не повече от 10% от работниците в дадено предприятие могат да бъдат граждани на трети страни.
„Ще приведа пример, че в Германия 17% са гражданите на трети страни в германската икономика. И ще ви информирам, че европейското законодателство не въвежда такова ограничение. А в програмата за управление на управляващата коалиция е записано, че трябва да се стремим да сведем регулаторните режими до минимално изискуемите от европейското законодателство. Затова това ограничение очевидно трябва да отпадне“, коментира Васил Велев.
Според него следва да се разшири обхватът на синята карта. Сега тя важала само за IT-специалисти. Работодателите са предложили да се включат и машинни инженери, електроинженери, химици и други специалности.
Те настояват да се ускори подписването на двустранни договори със страни, в които има българска диаспора, като Украйна и Молдова. Имало стъпки, но се процедирало бавно. С Армения се очаквало най-скоро такъв договор. Работодателите обаче предлагат да се включи и Виетнам – страна, с която България има исторически опит по отношение вноса на човешки ресурс.
Васил Велев също видя резерв в държавната администрация: „Резерв за човешки ресурси за икономиката е и пренаселената публична администрация. Ние имаме администрация да управляваме целия свят. А същото до голяма степен важи и за сферата на сигурността. От тези сфери могат (в резултат и на навлизане на електронното управление, оптимизация на числеността на персонала) да се освободят човешки ресурси, които са необходими за икономиката.“
Изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев коментира от своя страна: „Когато говорим за електронно управление – то е в основата на една просперираща икономика. Ще ви напомня, че имаме 132 хиляди души, заети в администрацията, и над 57 хиляди, заети в сектор „Сигурност“. Ако ние имаме електронно управление, този човешки потенциал, който е замразен, би могъл да отиде в икономиката.“
Данев обясни, че 47 на 100 от заетите в американската икономика нямат трудови договори.
Стига с този натиск над работодателите. Искаме нов Кодекс на труда - сегашният е от 1986 г. и не отговаря на съвременните реалности, призова още шефът на БСК.
Васил Велев, Божидар Данев, Цветан Симеонов и Кирил Домусчиев (отляво надясно)
Важна новина за гинекологичните прегледи
11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето
Жена получи достъп до личните данни на друга заради грешка на НАП
Трябва да се трошат кревати - жените се нуждаят от 2 до 5 пъти секс седмично
Трагедия! На 34 г. почина бивш футболист на ЦСКА (СНИМКА)
Трагедия! На 34 г. почина бивш футболист на ЦСКА (СНИМКА)
22/12/2024, Неделя 09:20
0
Ако не спите с чорапи, ето защо трябва да започнете още тази вечер
22/12/2024, Неделя 08:55
2
Днес на трапезата задължително трябва да има тези ястия заради възкръснали имена
22/12/2024, Неделя 08:30
0
Какво женско облекло най-често възбужда мъжете
21/12/2024, Събота 22:00
2
11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето
21/12/2024, Събота 21:40
0
3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025
21/12/2024, Събота 21:20
0
Как се приготвят турските сарми с булгур
21/12/2024, Събота 21:00
1
Пране на японски: Как да възстановите чистотата на кухненските кърпи без пералня
21/12/2024, Събота 20:40
0
Трябва да се трошат кревати - жените се нуждаят от 2 до 5 пъти секс седмично
21/12/2024, Събота 20:20
8
Ето как дамите от различните зодии пленяват мъжете
21/12/2024, Събота 20:04
1
Важна новина за гинекологичните прегледи
21/12/2024, Събота 19:39
0
Атака с дронове в Запорожие, има ранени
21/12/2024, Събота 19:25
2
До кога смята да се натиска на това място?
И без това никаква не я върши там
Иначе за 78 годишен изглежда прекрасно,
Завършва с отличие висшето си образование в Техническия университет в София през 1965 г., след което постъпва на работа в Институт по кибернетика при Българската академия на науките. Получава награда на БАН “най-добра научна разработка” и национална награда “научна разработка с най-голям икономически ефект”. Защитава дисертация в областта на управлението на социално-икономически системи. Хабилитира се като старши научен сътрудник. Две години провежда следдокторска специализация в Университета в Хановер (ФР Германия) по управление на системи. Чете лекции във ФРГ, Швейцария, Италия, САЩ, Великобритания и др.
След завръщането си в България, през 1980 г. постъпва на работа в Българската индустриална стопанска асоциация (БИСА, днес - БСК) като експерт в направление “Икономически анализи”. Последователно заема длъжностите старши експерт, ръководител направление, директор, заместник-председател.
През 1987 г. е назначен и за зам.-председател на Централния кооперативен съюз (ЦКС) по финансовите въпроси. В системата въвежда политика по изграждане на МСП, реформира валутната практика, въвежда пазарни принципи при управление на самостоятелните единици.
През 1989 г. напуска ЦКС и работи основно като като заместник-председател на БИСА, където ръководи направленията Икономически анализи, Приватизация и инвестиции, Промишлено развитие. Участва пряко в разработването и приемането на нормативната база за приватизация, в подготовката и провеждането на приватизацията на голям брой предприятия и стопански обекти.
За периода 1991-1997 г. е и главен изпълнителен директор на Софийската фондова борса. През 1993 г. е избран за председател на БСК. Включва се в развитието на социалния диалог в страната. Активно работи в областта на трудово-правните отношения, реформите в пенсионното дело, колективното договаряне и т.н. През 2004 и през 2006 г. е зам.-председател на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Основен двигател е по учредяването на Смесения консултативен комитет Европейски съюз – България и е негов съпредседател от българска страна в периода 1999 - 2004 г.
През 2006 г. е избран за зам.-председател на Икономическия и социален съвет на Р България и на Националния съвет за тристранно сътрудничество, член на Европейския икономически и социален комитет (EESC) и ръководител от българска страна на работната група по Лисабонската стратегия към EESC. Представлява България в Комитета по социален диалог към Европейската комисия.
До 2010 г. Божидар Данев е член на УС на Българската академия на науките и зам.-председател на Настоятелството на Нов български университет.
От 1995 г. до 2008 г. е изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на най-голямата лизингова компания в България “Интерлийз” АД. В момента е член на Съвета на директорите на “Солвей Соди” АД, Индустриален холдинг “България”. Бил е член на Съвета на директорите на ПОК “Доверие” и др.
На 15 февруари 2011 г. Божидар Данев е избран за изпълнителен председател на БСК. Той е член на Управителния съвет на европейския проект за професионална мобилност ESCO от февруари 2011 г.
Божидар Данев има над 100 научни публикации в наши и чуждестранни издания и три монографични публикации.
Цветан Симеонов
Председател на Управителния съвет на БТПП
(от 17 юни 2009)
ФАМИЛНО ИМЕ СИМЕОНОВ
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ЦВЕТАН АТАНАСОВ
ДАТА НА РАЖДАНЕ 2 март 1955 г.
НАЦИОНАЛНОСТ Българска
ГРАЖДАНСКО СЪСТОЯНИЕ Женен, едно дете
ТЕЛЕФОН (02) 987 78 26
ОБРАЗОВАНИЕ ЮРИДИЧЕСКО
Магистър по право
СУ Климент Охридски
1975 - 1980
СЛЕДДИПЛОМНА КВАЛИФИКАЦИЯ 1. Гражданско право:
Международната продажба на стоки по правото на Великобритания, САЩ, Австралия, Нова Зеландия – СУ “Климент Охридски” – 1,5 год.
Международен арбитраж
Патентно право
2. Трудово право и социални отношения в Международен ц-р на МОТ в Торино
ЕЗИЦИ английски, руски, испански
ПРОФЕСИОНАЛНА ХАРАКТЕРИСТИКА 17 юни 2009:
Председател на Управителния съвет на БТПП
юни 1999 - 17 юни 2009
Заместник председател на БТПП
1993 – 1999:
Главен секретар на БТПП
1992 – 1993:
Главен експерт – н-к Търговски регистър в БТПП
1986 – 1992:
Юрисконсулт и Главен специалист в БТПП
1981 – 1986:
Юрист – Специалист в БТПП
1980 – 1981:
Стажант – юрист в Софийски Районен Съд
ВЪНШНИ УЧАСТИЯ
Делегат и член на делегацията на работодателите на РБългария към Международната организация на труда, Женева от 1983 г.
Член на Икономическия и социален съвет от 2003 г.
Член на Борда на директорите на Асоциацията на Европейските търговско-промишлени палати (ЕВРОПАЛАТИ)– от 2004 г.
Арбитър в Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата от 1994 г.
Заместник-председател на Президиума на Арбитражния съд при БТПП от 2004 г. до 2009 г.
Член на Националния съвет за тристранно сътрудничество към МС
Член на Комисията по доходи и жизнено равнище към НСТС
Член на Комисията по социални последици от преструктурирането и от приватизацията към НСТС
Участва в Съвета за икономически растеж към МС – 2002 г.
Член на Националния съвет по условия на труд към МТСП от 1997 г.
Член на Столичния съвет за тристранно сътрудничество от 2004 г.
Член на Съвет по акредитация към ИА “Българска служба по акредитация” към Министерство на икономиката от 1998 г.
Член на Съвета по стандартизация към Български институт по стандартизация (чл. 5в, ал. 5 от Закона за националната стандартизация) от 2003 г.
Член на Консултативния съвет на Софийска стокова борса от 1998 г.
Член на Консултативния съвет по европейска интеграция към МИ - 2004 г.
Председател на сдружение GS1 България от 2004 г.
Член на Борда директорите на Бизнес Съвета на Органзиацията за черноморско икономическо сътрудничество (БС ЧИС) – 2009 г.
Председател на Асоциацията на балканските търговски палати – АВС – 2011 г.
Член на Консултативния съвет за насърчаване на малките и средни предприятия към министъра на икономиката, енергетиката и туризма от 2010 г.
Член на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка и оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС към Министъра по управление на средствата от ЕС от 2011 г.
Член на Националния съвет по трудова миграция (НСТМ) към Министъра на труда и социалната политика от 2010 г.
Член на Направляващия съвет за координация на изпълнението на договорите по операция „Повишаване гъвкавостта и ефективността на пазара на труда чрез активни действия на социалните партньори” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) към МТСП от 2010 г.
Член на Работната група за подпомагане на екипа на Проект BG051PO001/3.3-05 "Наука и бизнес" от обхвата на Приоритетна ос 3 от ОП "РЧР" - Подобряване качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на икономика основана на знание" и област на интервенция 3.3. "Укрепване на връзките между институциите за образование и обучение, научноизследователския сектор и бизнеса" към МОМН. Член на Държавно-обществената консултативна комисия по въпросите на превенцията на престъпността към МВР
като ги видя по ТВ и ми се струва, че играят против БГ