Сградата на Френската гимназия в Бургас не е паметник на културата, двама човека ще решат съдбата й
Радостина Георгиева(вдясно) и Красимир Стоянов(вляво) ще имат тежката дума за една от емблематичните сгради на Бургас
27 Октомври 2017, Петък, 09:04 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ80-годишният бял камък е същинско богатство, да не допуснем унищожаването му, зоват водещи български архитекти
Дебатът за спасението на 80-годишния бял камък на сградата на Френската гимназия и ПМГ в Бургас, започнат от Флагман.бг(ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ), продължава.След като водещи български архитекти се обявиха за запазването на автентичната фасада на зданието на бившата Мъжка гимназия, становище взеха и експертите от Община Бургас.
От администрацията уточниха, че сградата се нуждае от спешен ремонт и средства могат да се осигурят по Оперативните програми. Решението каква ще бъде фасадата - ще се вземе от двамата директори - Красимир Стоянов на ПМГ "Акад.Никола Обрешков"и Радостина Георгиева, директор на ГРЕ "Г.С.Раковски".
Общината е поставила условие да се избере проект, който да доведе до оползотворяването на подпокривните пространства и изграждането на кабинети по астрономия и други специализирани науки.
Ето какво е становището на Община Бургас:
По инициатива на Училищните настоятелства бе изготвен доклад за енергийна ефективност. Той констатира очевидното, че радиаторите в сградата, която не е регистрирана официално като архитектурен паметник, са стари, тръбите амортизирани, отоплителната система недостатъчно икономична и ефективна. Покривът също има нужда от сериозен ремонт и топлоизолиране.
Въз основа на енергийното обследване двамата училищни директори заедно възложиха изготвянето на проект за обновяване. Той се изработва в момента. В него се разглеждат две хипотези. Първа - да се постави върху фасадата външна изолация, като тази на разположените в близост и ансамблово свързани Спортен корпус и ОУ "Коджакафалията". Втора - при която се поставя вътрешна топлоизолация.
Когато проектирането даде двете решения, ръководствата на двете училища и специалисти в тази област ще преценят и изберат най-доброто.
Настояване на Община Бургас е в разработката да се заложи и оползотворяване на неизползваеми сега подпокривни пространства, в които могат да бъдат настанени кабинет по астрономия и други специализирани такива.
До края на тази година се очаква да завърши проектирането, а след това тепърва може да се кандидатства с готовия проект, с надеждата да се осигури външно финансиране.
Община Бургас вече се погрижи за превръщането на близкото старо сиропиталище в най-модерното основно училище в България и построи нов спортен корпус на три етажа. Тя заявява, че ще подкрепи най-доброто решение за сградата, предложено от ръководствата на двете училища и проектанта.
В категории:
Просвета
Тази тайна съставка ви спасява косата
Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри
"Червените" с ново ръководство в парламента
Почина тв легенда
Национален екофонд набиране предложения за финансиране по Инвестиционна програма „Минерални води“
Втрещи с визия
22/01/2025, Сряда 11:50
0
Южното Черноморие най-изгодно за британците
22/01/2025, Сряда 11:40
1
Национален екофонд набиране предложения за финансиране по Инвестиционна програма „Минерални води“
22/01/2025, Сряда 11:36
0
Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри
22/01/2025, Сряда 11:22
0
Шапката изпраща силно послание
22/01/2025, Сряда 11:00
0
Автобус и тир се удариха на "Хемус"
22/01/2025, Сряда 10:46
0
Почина тв легенда
22/01/2025, Сряда 10:40
0
Путин унищожава Русия, като не сключва сделка, Зеленски е готов за мирно споразумение, обяви Тръмп
22/01/2025, Сряда 10:20
7
"Червените" с ново ръководство в парламента
22/01/2025, Сряда 10:10
0
Почина култов музикант
22/01/2025, Сряда 10:03
0
Тази тайна съставка ви спасява косата
22/01/2025, Сряда 10:00
0
Опасен ли е новият китайски вирус
22/01/2025, Сряда 09:30
3
във връзка с планиран ремонт
на сградата на бившата Мъжка гимназия в Бургас
Уважаеми Госпожи и Господа,
Сградата на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ППМГ „Академик Никола Обрешков“ (бивша Мъжка гимназия) е един от ценните образци на архитектурния модернизъм от периода между двете световни войни в Бургас. Тя е една от най-големите обществени сгради в Бургас в тази стилистика, представя специфични за епохата похвати, което я прави ценна част от архитектурната и строителна история на града. През годините на своето съществуване сградата, проектирана от известния архитект Храбър Попов (1938-42 г.), е претърпяла различни промени (пристройка, подмяна на дограма и др.), но все още пази духа на междувоенната архитектура и строителна практика от периода. Важна стилистична характеристика е фасадната облицовка – партерът е изпълнен с тъмен грубо обработен камък, който контрастира с бялата гладка облицовка на горните етажи – често прилаган похват при обществените (и в частност училищните) сгради от 1930-те и 1940-те години. Специфични за представителния вид на сградата са решението на централния вход с елегантно подвеждащи извити фасадни стени, и широките прозорци на класните стаи, осигуряващи обилното им осветяване. Оформлението на последния атичен етаж създава характерна „рамка“ на композицията – изтеглен навътре ред от по-малки прозорци. Тези похвати са материални показатели за историческата ценност на зданието на бившата Мъжка гимназия и я превръщат във важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност.Обичайната практика при ремонти на училищни сгради в България и проектът за унифициране на външния вид на училището в Бургас със съвременната съседна постройка за спорт са притеснителна индикация, че това материално културно наследство може да бъде загубено. Поставянето на каквато и да е изолация върху каменната облицовка ще погуби автентичния вид на сградата и ще компрометира нейните безспорни характерни естетически достойнства. Редица изследвания и тополотехнически експертизи през последните няколко години отхвърлят нуждата от саниране на фасадни стени с изолация, чиято трайност е не повече от 10 години, особено при масивни сгради отпреди Втората световна война. Съвременните технологии позволяват различни енергоефективни мерки без унищожаване на фасадните стилистични характеристики – например, чрез вътрешна високоефективна мазилка.България трябва да опазва достойно своето културно наследство. В Бургас има отлични примери за спасяване на образци на модерната архитектура – като бившето Морско казино, успешно адаптирано наскоро в културен център.Надяваме се, че сградата на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Г.С. Раковски“ ще бъде още един от тези добри примери на осмислена грижа за културното наследство в Бургас. Подобно действие би имало важен образователен и възпитателен ефект за следващите генерации, на които сме призвани да предадем съхраненото културно наследство на страната.
С уважение,
група „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев
д-р арх. Любинка Стоилова – член на DOCOMOMO International
23.10.2017
А иначе нека ремонтират покрива и всичко останало.